Broj 266-267

Sta citate

Dijalog istoricara

Desetog jula u Beogradu je odrzana promocija cetiri knjige pod istim naslovom: Dijalog povjesnicara–istoricara, 1–4, Zaklada Friedrich Naumann, objavljene u Zagrebu 2000. (prve dve knjige) i 2001. (druge dve knjige), koje su zajedno uredili Dusan Gamser, Igor Graovac i Olivera Milosavljevic, a za stampu priredili Georg Fleck i Igor Graovac. Knjige su nastale kao rezultat saradnje i susreta istoricara iz Srbije i Hrvatske 1998–2000. godine, u Pecuju, u Madjarskoj, u okviru projekta Fondacije Friedrich Naumann: »Srpsko-hrvatski dijalog istoricara«. Cilj projekta bila je zamisao da se kroz susrete istoricara doprinese razumevanju izbijanja ratnih sukoba i pocinjenih ratnih zlocina, ali i procesu pomirenja u jugoistocnoj Evropi, pre svega izmedju naroda bivse Jugoslavije.
U dijalogu srpskih i hrvatskih istoricara, na dosad odrzana cetiri susreta, ucestvovalo je oko 70 istoricara, demografa, filozofa, sociologa, pravnika, politikologa i drugih naucnika iz vise zemalja, od toga 27 iz Srbije i 35 iz Hrvatske, kao i pet iz Savezne Republike Nemacke. Projekat je bio zamisljen, a u njegovoj prakticnoj izvedbi je pokusano da se tako i postupi, ne kao niz sastanaka drzavnih delegacija, nego istoricara–strucnjaka, pa je svrha ovih susreta bila pre svega doprinos istorijskoj nauci, a ne resavanje politickih nesuglasica. Uzor ovog projekta, kao i njegove realizacije, bio je rad nemacko-francuske komisije istoricara 1981–1997. godine.
Pored susreta u madjarskom gradu Pecuju, projekat je nastavljen susretom u Herceg Novom u prolece 2001; sledeci susret je planiran za oktobar ove godine u Zagrebu. Na promociji do sada objavljenih zbornika govorili su Andrea Feldman, Ivo Goldstajn i Igor Graovac iz Zagreba i Ljubinka Trgovcevic, Milan Ristovic i Mile Bjelajac iz Beograda.

Ljubisa Vujosevic    

 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar