Broj 273

Ponovo procitati

Pamcenje zlocina*

Porucih kafe a za njega i rakiju.
– Meni polic ljute, ako imate – doviknu Ljutko kelneru.
– Secas se, Dragane moj, kako su uvek nas dvojicu zajedno okivali. Tamo. Na Golom. 
– Secam se svega.
– A ja sam jos bio i batinas! Ti dobro znas da sam tukao samo kad sam morao. Tebe nikad nisam udario.
– Znam, Ljutko. Uvek si me zaklanjao. Ja sam te, Ljutko, uvek voleo.

*

– Slusaj me, Dragane, molim te. Molim te kao boga! Moram tebi nesto da ispricam. Ne mogu to vise da nosim u sebi. Sam bog poslao te danas da te sretnem u ovolikom Beogradu. Sve ce ti biti jasno kad cujes moju pricu. Nikome to dosad nisam rekao. Ni zeni, ni deci. Nisam kukavica. Ali kad bih to nekome rekao, ne bih mogao od stida vise da zivim. Samo se u tebe uzdam. Tebe znam dobro. Tebe volim i verujem ti. Verujem da ces me razumeti – neces se postideti mene i mojih postupaka. I pomoci ces i meni, da se sam sebe vise ne stidim. I da mogu lakse da prozivim ovih nekoliko godina koje su mi ostale.

*

– Pre desetak dana dobih pismo od drugova iz moje ratne brigade, da dodjem u »stroj brigade«, na proslavu cetrdesetogodisnjice pobede koja ce se odrzati 19. maja ove godine na Poljani u Ravnem pri Koroskem. Miting pocinje u 10 sati.
Dobio sam sve »cage« za odlazak i povratak.
Ovaj poziv kao da je opet otvorio u meni teske rane iz mladosti. Muke iz rata koje jos nisam uspeo da izlecim. Resio sam da ipak odem. »Klin se klinom izbija!« pomislih. Nista mi se gore ne moze desiti od onoga sto sam vec preturio preko glave.
I ponovo odoh bas u one dane, bas na onu poljanu, bas u onaj pakao...
Popio sam dosta lekova pa sam citavu noc u autobusu proveo u polusnu.
Kad sidjoh iz autobusa, zaslepi me blestavo sunce majskog jutra. Nigde ni oblacka.
Tribina kao i uvek i svugde. Sarena. Ozastavljena. Nakindjurena raznobojnim trakama i vencima. Ispred nje dosta naroda. Ispred naroda, prema tribini, nekoliko redova praznih stolica. »Za nas borce«, pomislih. 
Levo od tribine nekoliko folklornih grupa – igraju, sviraju i pevaju. Iskidase se. U sav glas. Neki nadjacavaju pesmom »Druze Tito mi ti se kunemo da sa tvoga puta ne skrenemo!« Iza sve te guzve, kao na nekom brezuljku, grupa urlatora, profesionalnih »izbacivaca parola«, sipa parole kao iz rukava. Deru se iz glasa ko zna otkad.
»Mi smo Titovi, Tito je nas!«, »Tudje necemo – svoje ne damo!« To retko ko prihvata. Poneki pljesak, onda neko iz glasa pocne: »Ziveo Vrhovni komandant nase armije...« pa se valjda seti da je Tito u Kucici cveca – u betonu, pa ispusti glas kao kad se prdaljka otkaci na gajdama seoskog gajdasa u kolu. Neki se nasmejase ali im se osmeh odmah sledi.
Na desnoj strani tribine dve-tri vojne muzike uparadjene – ne mogu da dodju do reci od onih urlatora. Dirigent taman digne palicu, trubaci podignu i male i velike trube, kad neki zaurla na levoj strani. Dirigentu nemocno klone palica. 
Jos desno i malo dalje iza tribine krdo crnih limuzina. Sve sam »mercedes«. Kao bivoli u toplom blatu, cusnuli jedan drugome njuske u trbuhe i uzivaju. Kako li ce se to krdo razmrsiti kad gazde krenu?
Drugovi, poranili, pomislih. Gde li su? Opazih veliki venjak sa stolovima, s belim carsavima, s rukovodiocima, s kelnerima, s pivom, mezetlucima. Ako, kazem, nek nam se okrepe drugovi!
Gazim ka tribini polako, oklevajuci. Trava mlada, zelena, sveze pokosena. Kao da njome jos niko nije koracao. Na njoj je jos svetlucala jutarnja rosa. Okolo svuda brezuljci pod sumom a jos dalje Karavanke pod snegom. Suma uredjena. Drvece iste visine. Kao podsisana kosa na glavi regruta. 
A ja vec pomalo pocinjem da drhtim. Pogledom trazim okolo po travi tragove teskih celicnih gusenica. Nikad nisu ni bile tu, sapce mi neko na uvo. To si ti samo sanjao. Okrenuh se naglo. Nikoga! Ni blizu! Nigde proplanka u sumi. Nigde oziljka rovova sveze zatrpanih zutom zemljom. Naculjih usi! Sad ce poceti stektanje mitraljeza!
Svuda mir, tisina, lepota!
Pred tribinom borci. U grupicama. Pricaju. Pogledam iz daljine. Plasim se da ne vidim nekoga poznatog. Nikog. Bojazljivo se primicem.
Svi nekako debeli i predebeli. Svi okiceni ordenima. Pipnem se. Na mom kaputu nema nijednog. Ko zna gde ih je Milica cusnula. Nisam ih video godinama. Vidim trojicu s ordenom narodnog heroja. Do kraja rata niko ih nije imao u nasoj brigadi. Ko zna gde su ih ovi pokupili?
Neko iz grupe prepoznade me.
– Drugovi, evo i naseg komandira Ljutka! Gde si, Ljutko, junacino stara!
Tapsemo se po plecima. Grlimo i ljubimo. Balavimo. Smrdimo na los duvan, na rakiju, na pokvarene zube, bolesnu zuc.
Neko viknu:
– U stroj, drugovi!
Postrojismo se. Raport. Pozdrav. »Zdravo, drugovi!« Mi odgovorismo dosta slozno.
Posedasmo na stolice. Pitam tiho onoga sto sedi desno od mene:
– Otkud sad ovaj? Znas li ga iz rata?
On mi jos tise odgovori:
– Nikad ga nisam ni video ni cuo za njega u ratu!
– Ni ja!
Zvucnik poce vrlo glasno da prica. Svasta. Jedva da sam ga slusao. Ali odjednom se prenuh...
– ... Bas ovde, drugovi, na ovaj dan pre cetrdeset godina, zavrsen je Drugi svetski rat, koji se ovde, u ovim nasim prostorima, produzio sve do danasnjeg dana. Do osamnaestog maja 1945. godine! Ovde okolo – pokaza rukom tako sugestivno da mi svi okrenusmo glave ukrug. Ja zamalo da usinem vrat.
– Ovde okolo, u beznadeznoj situaciji, kapitulirala je Dvadesetleva nemacka armija! Tu je nemacki general fon feldmarsal potpisao kapitulaciju. Naravno, bezuslovnu. I jos naravnije, nama, nasoj Jugoslovenskoj armiji, pod rukovodstvom naseg druga Tita.
Dugo aplaudiranje i skandiranje, s urlanjem profesionalnih urlatora koji na kraju zapevase »Druze Tito mi ti se kunemo...« Mi svi poustajasmo sa stolica. Vidim, svi pevaju. Vidim da pevam i ja.
Sednem i osetim da cu poceti da se tresem. Nije trebalo u putu da pijem onoliko rakije. Bila mi je muka u autobusu sve dok nisam poceo da dremam. 
Pomislim: trebalo bi da popijem nesto od onih lekova sto mi je Milica stavila u levi dzep kaputa. Ali ova misao odmah mi izlete iz glave i blagi vetric odnese je put planina. Ne uspeh da izvucem ruku s lekovima iz dzepa.
Tribina poce da se krivi. Da se naginje ulevo, pa udesno, pa se sasvim okrete. Poslednje sto sam zapamtio: vidim nebo na zemlji. Govornik dubi na glavi i mase rukama. Otvara ogromna usta...
... tesko otvaram oci. Nada mnom nagnuta bolnicka sestra mice usnama. Ne cujem... sad je cujem:
– Dobro je, gospodine. Sve je proslo. Imali ste ozbiljan kolaps. Za dva-tri dana moci cete da putujete kuci.
– Gde sam ovo ja?
– U bolnici u Dravogradu.

Evo me sad ovde u Beogradu. Vec je sedmi dan. Pijem u hotelskoj sobi po ceo dan. Ne smem da se vratim kuci u selo. Ne smem da vidim onu zemlju, onaj hrastik kraj Save. Spomenik mome cika Kosti. Plasio sam se da i ovde u Beogradu ne sretnem nekog. Ma kog. Svakoga sam se plasio. 
Danas prvi put izadjem da se prosetam i sretnem tebe. Obradovao sam se kao da me je sunce ogrejalo. Kao da te je sam bog poslao. Nemoj da mi zameris sto stalno ovo ponavljam.
Zeleo sam uvek da sretnem nekog coveka kome bih mogao sve da ispricam. Da ispraznim dusu i olaksam zivot. Da bar pokusam da zivim kao normalan covek. Mislio sam da odem u crkvu i da se ispovedim. Ali ni za to nisam imao hrabrosti. Oprosti mi, Dragane, sto cu svoju muku da poverim tebi. Oprosti mi i za ono ranije u nasem zivotu ako sam se negde ogresio o tebe.
Pogleda me cvrsto u oci:
– Da ti pricam, Dragane?
– Pricaj, Ljutko, slobodno pricaj sve.

Nekako pocetkom maja 1945. stigli smo do zuba naoruzani u Klagenfurt, glavni grad pokrajine Koruske u Austriji.
Govorili su nam: tamo cemo imati da opkolimo neku veliku nemacku vojsku, da je unistimo, pokupimo ratni plen, zauzmemo i oslobodimo nasu Korusku koja je sve dosad bila pod ropstvom Austrijanaca.
Dok smo se vozili od nase granice, sva sela kroz koja smo prolazili slavila su vec slobodu i mir. Bila su okicena vencima, cvecem i zastavama, domacim, a od saveznickih samo engleskim. Nigde nase zastave. To nas je zacudilo. Zar mi ne dolazimo da ih oslobodimo? Ali – vozi dalje!
Pre nego sto smo usli u taj Klagenfurt, bas kod table s natpisom grada, put preprecen engleskim tenkovima i ostalom motorizacijom. Videli su se i neki pesaci.
Ni traga od Nemaca. To nas je mnogo zacudilo. Ali opet nista.

*

Isto vece odrzan je partijski sastanak oficira nase brigade. Komesar brigade rekao nam je uglavnom ovo:
– Ispred nase armije, zajedno sa Nemcima, izbegla je grupa izdajnika, ustasa, cetnika, domobrana, Rupnikovih belogardista i ko zna kakvog sljama koji je bio u nekom logoru kod Klagenfurta. Englezi su potpisali ugovor s nasom komandom da se svi ti zlocinci predaju nasoj armiji. Oni su vec prebaceni vozom u jedan logor nedaleko odande a ostatak ce stici ove noci i sutra. Ovi krvnici nasih naroda, koji su nas klali zajedno s Nemcima, ne smeju se zivi vratiti svojim kucama. Sutra ce otpoceti likvidacija tih krvnika i narodnih neprijatelja!

Nama svima bilo je tada to sasvim jasno i logicno. Mi smo pored narodnooslobodilackog rata izvodili socijalisticku revoluciju, rekao je jedan koji se javio za rec, a zakoni revolucije su jasni: neprijatelja treba likvidirati! Tako su, uostalom, naredili drug Tito i nasa slavna Partija.
– Nema tu, drugovi, sta da se misli – uze rec komandant naseg bataljona – mi smo vojnici revolucije. Na izvrsenje!
Jedan general, koga nisam poznavao, prisustvovao je ovom sastanku i na kraju je rekao otprilike ovo:
– To, drugovi, treba svrsiti sto pre. A i mi smo zasluzili da se sto pre vratimo svojim kucama, da vidimo svoje mile i drage, pa da svi zasucemo rukave i obnovimo nasu lepu zemlju. Te neprijatelje, koji su pobegli iz zemlje od pravednog gneva nasih naroda treba unistiti tako da im se ni trag ne zna. Sve tragove njihovog unistenja treba ukloniti kao da oni nisu nikad ni postojali. O tome ne treba pricati ni medju sobom ni kad se vratimo u svoja sela. Nikome! Ni braci, ni rodjacima. Ni komunistima. Ni sad ovde. Ni posle rata. Nikad, nikome. Jeste li zapamtili ove moje reci?
– Razumeli smo i zapamtili – odgovorismo slozno.
Niko se, ni na sastanku, ni posle sastanka, nije zapitao koliko ih to, na broju, treba likvidirati.
Skupilo se drustvance. Nikome se nije spavalo. Naslo se za meze neke slanine i rakije. I poceli smo malo-pomalo pijuckati. U neko doba noci dodje u nase drustvo porucnik iz brigade koja je vrsila transport tih izbeglica iz Klagenfurta.
– Bog vas maz’o, nije tu nesto u redu. Medju tim izbeglicama ima i cetnika i ustasa u uniformi. I domobrana. Ali, bog te, ima mnogo vise naroda, seljaka, zena, mladica, cak i male dece.
– Koliko ih ima? – zapita kapetan Mirko, komandir MB cete.
– Sigurno da ih ima dvadeset i neka hiljada, i vise. Moji borci poznali su cak i svoje komsije iz nekog sela blizu Kragujevca. Nastalo je veliko uzbudjenje. Oni to uveliko pricaju.
Iako je naredjenje o likvidaciji saopsteno samo ogranicenom broju oficira–komunista, ipak se uskoro sve rasculo. Predosecali smo da moze da se desi neki lom.
Oko jedan po ponoci pozvase sve komandire i komesare u stab brigade.
U svim jedinicama vec se gotovo sve znalo: i ko su te izbeglice, odakle su i koliko ih ima. Da ima i zena i dece. Javila su se otvorena nezadovoljstva. To do ujutro moze jos da se pogorsa. Pa je naredjeno:
– Svaki komandir i komesar od jutra pa dalje da ne napusta rejone svojih jedinica. Od najboljih i najcvrscih boraca odrediti cetiri puskomitraljesca sa dovoljno municije, koji ce stalno biti uz komandira i komesara po dvojica.
Dalje je saopsteno i ovo: sinoc u transportnoj brigadi, jedan odlican borac i komunista, u svojoj ceti, rekao:
– Ja sam danas video moje seljake koji nisu bili ni u kakvoj neprijateljskoj vojsci. Oni su bezali s narodom. Svi smo culi kad nam je komesar cete pre deset dana objavio kako je cuo preko radija vest da je u celom svetu potpisan mir. Da je obustavljeno svako neprijateljstvo. I da su neprijatelji polozili oruzje. Zasto mi sada da ubijamo ljude koji nisu vecinom ni nosili oruzje. Medju njima ima mnogo zena i dece. Ja necu ni na koga pucati. Za mene je rat zavrsen.
I to se vec rasculo.
– Vi, drugovi – rece komandant brigade – kad budete svojim cetama saopstavali zadatke, ako vam se tako nesto desi, nemojte zaostravati stvari. Vojnicima bi trebalo svojim recima reci uglavnom ovo: »Drug Tito i nasa vlada nisu ni sa kim zakljucili primirje. Na nasem terenu, dok god ima Nemaca i njihovih pomagaca, za nas traje rat. Mi imamo zadatak da unistimo sve ostatke, kako nemackih trupa tako i nasih krvnih neprijatelja koji su, dok smo mi ratovali za slobodu, klali nase oceve, majke, bracu i sestre u pozadini. To su izdajnici sa kojima nemamo sta da razgovaramo. Oni od vas koji nemaju u sebi snage, koji su na kraju rata postali kukavice, neka napuste nas stroj. Mi im necemo prebacivati. Mi ostali cemo dobrovoljno, mirne i ciste savesti, izvrsiti i ovaj borbeni zadatak koji nam je postavio nas vrhovni komandant drug Tito, nasa Partija i nas narod.«

*

Sa mesta moje cete nije se videlo daleko. Verovatno da se likvidacija vrsila na nekom drugom kraju i drugacije. Culo se gotovo neprekidno stektanje mitraljeza sa raznih strana. Izgleda da je samo na sektoru nase brigade bilo ovako kako cu ti ispricati.
Iz pocetka se cula samo sporadicna vatra, retka i s prekidima. Pa sve jaca. Dok se nije pocelo streljati »punom parom«!
U moju cetu ti jadnici, te zrtve, doterivani su kamionetima vecinom bolnickog tipa. Svi su bili u donjem vesu. Deca s majkama u kosuljicama. Svima su ruke bile vezane telefonskom zicom za ledjima. Vojnici su ih izbacivali iz kamiona kao stoku. Oni bi padali po travi, pokusavali da pobegnu, ali su im i noge bile vezane. Svi su urlali od straha. Svakoga bi po dva vojnika iz moje cete zgrabili za ruke i doveli na ivicu rova, sa licem okrenutim ka rupi. Oni bi ga drzali dok bi ubica prislonio pistolj na potiljak zrtve i kratkim rafalom razneo mu glavu u paramparcad. Ona dvojica gurnula bi les u rupu. Pored svakoga ubice bila su sa strane po dvojica s puskama koji bi dotukli one koji su jos davali znake zivota. Ona dvojica vracala su se trkom ka kamionetu da zgrabe sledecu zrtvu.
Mali predah u tom paklenom ubijanju desavao se ako kamionet malo zadocni. Sve se odvijalo kao na nekoj preciznoj beskrajnoj traci uzasa. 
Dragane moj, to je bilo tako uzasno da se to recima ne moze opisati. Ako si ponekad video u nekom dokumentarnom filmu te scene, kazem ti da je to u zbilji uvek bilo strasnije.
Ja sam sve to gledao, jer sam kao komandir morao prisustvovati i odgovarati da sve bude uradjeno po »propisu i kako valja«!
Ti krici, ti urlici straha. Kuknjava majki kojima se za suknju drze deca. Unezverena. Deca ne znaju sta se to desava. Kukaju samo zato sto cuju da im majke kukaju.
Poneka nosi dete u narucju. Oni zgrabe dete i bacaju ga u rupu, i rafal za njim. Vapaji i molbe da im postede decu. Zene se bacaju na zemlju. Ljube cizme vojnicima. Dok se pod rafalom ne sklupcaju i utihnu.
Neki se ipak otrgnu i pocnu da beze. To razbesni ubice. Pena im se otkida sa usana kao sapunica i pada po njima. Rukavom brisu sline i krv s lica. A zivci polako svima popustaju.
Nemaju ogledala da se vide kako izgledaju ali vide jedan drugoga. Uzas se povecava. Svaki je od glave do pete isprskan krvlju koja ponekad iznenada sikne mlazom iz necijeg vrata.
Svi su vec ostrvljeni besom svoje nemoci, svoga jada sto ne smeju da se odupru. Sto nemaju snage da cev pistolja okrenu sebi u usta. Poneko baci pistolj i pocne da bezi nekud, kukajuci i cupajuci kosu. Bolnicari ga jure, grabe, vezuju, trpaju u bolnicka kola i odvoze nekud. Valjda da ga smire i da mu pruze neku pomoc. Ali, kakvu pomoc?
A tek ona deca. One suzice koje ne stizu ni da padnu u travu.
Dragane, kako sam to sve mogao da gledam? A gledao sam dosta mirno. Sad mi je strasno. Sad nemo u sebi kukam iz glasa. Da nadjacam u sebi njihovo kukanje. Proklinjem cas sto se nisam onda ubio. Ali onda nisam znao ovo sto sada znam. Nisam bio svestan nicega. Ni sebe.
Onda sam se i ja drao na te dobrovoljne ubice. Zaletao, udarao pesnicama. »Kukavice, daj taj pistolj Simi a ti mars u pizdu materinu, kukavicku!«
A bio sam i sam kukavica. Nikad nisam zgrabio pistolj u ruke pa da ja ubijam. Tako je radio i Mika, komandir cetvrte cete. Mozda jos neko.
Poceli su nam dovoditi neke mladice, dobrovoljce, za pomoc. Gotovo decu. Drhtali su im pistolji u rukama. Jedan, kao devojka, na levom krilu cete, u jednom trenutku poce da urla, baci pistolj i skoci medju leseve na dno jarka. Poce da se valja, da grli one leseve. Jedva ga izvukose iz rupe, ispolivase vodom i odvedose nekud.
Neki seljaci bili su sasvim stari i sedi. Mozda su bili cak i borci sa Solunskog fronta. Neko bi tiho rekao: »Deco, neka vam Bog oprosti ovo sto radite!«
Neki su se otimali, psovali i glasno dovikivali:
»Ubijajte, braco Srbi, svoju bracu Srbe. Tako ste uvek radili. Picka vam srpska materina, kukavice! Uvek je bilo dosta izdajica srpskog naroda!«
Cim bi pala na dno dva-tri reda, pomicali smo se dalje duz rova. S gornjeg kraja poceli su vec buldozeri da zatrpavaju rov. Malo dalje cekali su tenkovi, valjda za zastitu gubilista a mozda i za nabijanje zemlje.
Sve je bilo gotovo sutradan pre podne. 
Kad smo se vracali u bivak, pored nas su prolazili kamioni sa sadnicama i novom vojskom odnekud koja ce sigurno brzo sve da dovede u red.
Sutradan ujutro posedasmo u kamione.
Kazali su: Idete u svoj garnizon u Osijek.

Niko od nas koji smo pre desetak dana bili tamo, na tom masovnom stratistu, na tom jebenom mitingu, na toj strasnoj proslavi zlocina, ne bi mogao da pronadje mesto na kojem je stajao dok je ubijao. 
Kad poumiremo mi koji smo bili dzelati, nece biti svedoka koji ce moci potvrditi da se tako nesto dogodilo. Nikakvih pisanih naredbi za to nije bilo. 
Ni u cijoj arhivi nema kopije s pecatom i potpisom.

Dragane, na rastanku te jos molim: mene u selu svi dobro poznaju. Moju kucu bi lako nasao. Autobusom do moga sela preko Sapca brzo se stize. Trebalo bi da te pozovem da vidis gde i kako zivim. Da upoznas moje.
Ali te necu zvati. Oprosti mi i za ovo! Suvise bih se stideo pred tobom kad znam da sve znas.

*) Iz: Dragoljub Jovanovic, Muzej zivih ljudi, 2, Rad, Beograd, 1990, str. 251, 253, 253–256, 257–259, 259–261, 262.

 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar