Dogadjanja

U medjuvremenu

Vreme izmedju dva broja Republike obelezili su dogadjaji u vezi sa saradnjom Jugoslavije i Haskog tribunala, kada se, pocetkom meseca aprila, ponovila drama komplikovanih odnosa nase i americke administracije koja je eskalirala u najavi spoljasnjih sankcija prema SRJ sto bi nas, prema izjavama nasih ekonomskih strucnjaka, kostalo milijarde dolara. Taj problem povukao je za sobom niz odluka i procedura, a i neke tragicne dogadjaje.

Uterivanje pravne drzave

Kolin Pauel je 31. marta odlucio da se procedura donosenja odluke o odobravanju cetrdesetak miliona dolara americke pomoci odlozi za nekoliko dana, a zatim na neodredjeno vreme, sve dok se ovde ne odluci hoce li se valjano saradjivati sa Tribunalom u Hagu. U dramaticnom tonu gradjanima je saopsteno (posle sastanka nekoliko politickih lidera DOS-a, bez predstavnika DSS) da su nam, zapravo, uvedene sankcije, a posledice cemo tek osetiti...
Od tada pa do donosenja Zakona o saradnji SRJ sa Medjunarodnim tribunalom u Hagu proslo je svega deset dana. Zakon je usvojen po hitnom postupku i to u Vecu republika Skupstine SRJ sa 80 glasova "za" i 39 "protiv" (10. 04), a u Vecu gradjana sledeceg dana i to u odnosu 25:7, u korist Zakona. Ipak, sve nije islo glatko, kako bi ovi rezultati i sama dinamika predlaganja i usvajanja zakona mogla da sugerise. SNP koji je bio, kao i ranije, glavni (formalni) kocnicar formalizovanja saradnje sa Hagom, imao je svoje predloge kojima je, na neki nacin, ucenio svoje koalicione partnere. Naime, SNP je decidirano insistirao da u tekstu zakona bude i odrednica da zakon vazi samo za one koji su do sada optuzeni. Insistirajuci na svojim predlozima, predstavnici SNP-a su se pozivali na zajednicki sastanak SNP-a i DOS-a kod predsednika Kostunice koji se desio tek sest dana nakon americke odluke. Vecina predstavnika DOS-a, u tom periodu, ostro je napala saveznog predsednika kao glavnog krivca za nevolju u kojoj se zemlja nasla. Padale su i veoma teske reci i bilo je jasno da su mnogi nasi lideri izgubili strpljenje u ovoj permanentnoj igri samoopstruiranja delovanja vlasti.

Fatalne odluke

Od SRJ se ocekuje da se angazuje na privodjenju Hagu 21 optuzenika, a na listi koju je, nakon usvajanja Zakona, objavilo savezno ministarstvo pravde nalazi se i predsednik Srbije Milan Milutinovic koji, kako tvrdi premijer Djindjic, nije vidjen kao skori putnik za Hag. Pokusaj samoubistva (sa smrtnim ishodom) nekadasnjeg srpskog ministra policije Vlajka Stojiljkovica izveden na jedan ritualan i ocigledno dugo pripreman nacin, na sam dan kada je konacno ozvanicena saradnja sa Hagom, pokazao je da medju okrivljenima ima i onih koji ne samo na recima "ne priznaju" ovaj sud. Stojiljkoviceva smrt (dobro pripremljena, kako kazu njegovi advokati i prijatelji), dobila je fantastican publicitet u domacim medijima, a ne malo ju je iskoristila i njegova partija. Nedugo iza njega (radi se o satima), u Madridu se ubio savezni sekretar za zdravlje, rad i socijalnu politiku Miodrag Kovac. I Kovac i Stojiljkovic su iza sebe ostavili oprostajna pisma u kojima objasnjavaju motive svog cina.

Uvertira

Pristajanje na dogovor o drzavnoj zajednici Srbije i Crne Gore uzburkalo je duhove na crnogorskoj politickoj sceni. I dok je postupak glasanja o polaznim osnovama za drzavu Srbije i Crne Gore prilicno lako prosao u svim parlamentima, u Podgorici je pala vlada premijera Vujanovica, a neizvesno je kako ce u ovoj, izbornoj godini, izgledati predizborna kampanja, tj. koliko ce podrska Solaninom planu uticati na restrukturiranje independistickog bloka.

Srebrenica i govor mrznje

General Ojdanic je otisao u Hag gde zeli da dokaze svoju nevinost, za odlazak se prijavilo jos pet optuzenih, a i odnosi sa Hrvatskom su konacno krenuli jasnijom uzlaznom linijom (sporazumi Svilanovic-Picula). Savezni ministar inostranih poslova je boravio u zvanicnim posetama Nemackoj i Turskoj, a premijer Djindjic se sreo sa britanskim premijerom Tonijem Blerom, dok je Nebojsa Covic u UN prisustvovao raspravi o stanju na Kosovu. Tome je prethodio dogovor izmedju vrha savezne drzave i Mihaila Stajnera oko postizanja sporazuma o ulasku srpskih predstavnika u Vladu Kosova. Svi su se slozili da je postignuto optimalno resenje (Srbi pored zagarantovanog mesta ministra poljoprivrede dobijaju i novoformirano medjuministarsko mesto koordinatora za pitanja raseljenih lica u rangu ministra ili polozaj visokog savetnika za pitanja povratka raseljenih pri centrali UNMIK-a).
Nije sve, medjutim, islo glatko za nase lidere jer je npr. stanje u Kosovskoj Mitrovici drasticno pogorsano (visednevne demonstracije Srba i sukobi sa KFOR-om), a i neki lideri DOS-a kao da zele da stalno zadobijaju negativnu paznju (Velimir Ilic o Labusovom poreklu), siri se govor mrznje posebno kada je rec o izjavama politicara ali ga se ni mediji nimalo ne stide.
Slobodan Milosevic je nastavio da se brani pred sudom u Hagu u svom vec poznatom stilu coveka koji optuzuje, ali se po prvi put susreo sa tvrdnjama (i dokazima) da su bezbednosne snage kojima je on fakticki (ali i formalno) upravljao prodavale oruzje OVK!
Pocetkom meseca aprila, sestog aprila, na godisnjicu pocetka rata u Bosni, malobrojnu publiku u Paviljonu Veljkovic potresle su price dve Srebrenicanke koje su se i same tesko potresene podsetile strasnih dana kada je Ratko Mladic zavladao Srebrenicom. Pred kraj istog meseca, u Hagu je, zbog izvestaja o Srebrenici, pala vlada premijera Koka, inace miljenika vecine Holandjana. A u Beogradu je, u Medjunarodnom pres centru, promovisana nova knjiga Radovana Karadzica u kojoj je komedija "Sitovacija".

Nastasja Radovic

Zbivanja: Zakon o saradnji sa Haskim tribunalom «

» Dogadjanja: Zastoj ili nova kriza?

 


© 1996 - 2002 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar