Alternativa


Nevladine organizacije i izbori

Kako nam se priblizavaju izbori, na politickoj sceni je sve vise aktera koji se za njih prijavljuju. Pored velikog broja malih stranaka, za koje cujemo samo za vrijeme izbora, tu se sada mijesaju i NVO. U ionako haoticnoj politickoj sceni, koju karakterise izrazita podijeljenost na one koji priznaju da se bave politikom i one koji se time bave ali to nece priznati, unosi se jos dodatna zbrka, jer se na izborima pojavljuju organizacije koje za sebe u javnosti tvrde da nisu politicke, u onom smislu u kojem su to politicke partije.

Iako su i NVO i politicke partije organizacije gradjana koje nastoje da ostvare neke interese, one ipak nisu iste politicke pojave i institucije, pa ih zakon razlicito definise. Politicka partija se osniva drugacije od NVO, drugacije je organizovana, drugacije djeluje, ima drugaciju organizacijsku strukturu. Ipak, najkljucnija stvar koja ih razlikuje je podjela s obzirom na odnos prema vlasti. Dok je osnovni cilj politickih partija osvajanje vlasti, dotle je osnovni cilj NVO zastita i ostvarivanje nekog interesa, rjesenje problema i to kroz lobiranje i pritisak u javnosti, i pritisak na vlast, ali ne nikako i osvajanje vlasti.

Medjutim, kod nas to neke NVO, kako one koje su uz vlast, tako i one koje to nisu, jos izgleda nisu shvatile, pa su vec u nekoliko koalicija ukljucene i neke NVO. Postavlja se pitanje, da li znaju, ti koji su ih ukljucili u izbornu kampanju, da time vise nisu NVO, vec politicka partija? Da li znaju da se za to moraju posebno registrovati kao politicka partija da bi mogli izaci na izbore, ili u protivnom krse savezne i republicke zakone koji regulisu tu materiju?

I na kraju krajeva, da li je potrebno da se koristan i mukotrpan rad neke NVO preko noci prebrise nastupom na izborima i tako organizacija ugasi. Ona NVO koja izadje na izbore, tesko ce vise kod gradjana dobiti povjerenje kao udruzenje gradjana, jer ce na nju svi gledati kao na partiju, a isto tako izgubice i mogucnost da je pomognu i finansiraju njen rad mnogobrojne fondacije i sponzori, jer je Zakonom o politickim partijama zabranjeno finansiranje istih iz inostranstva, kao sto je i mnogim fondacijama zabranjeno da finansiraju rad politickih partija.

Ne moze se biti u isto vrijeme i partija i NVO. Politicke partije su organizacije drzave, a NVO su organizacije drustva. Svaka ova sfera se konstituise i funkcionise po posebnim principima i zbog toga postoje posebno politicke partije, a posebno NVO. Gradjanin moze biti clan i jednih i drugih, i to istovremeno. Moze biti clan NVO ili vise njih i opet pripadnik neke partije, ali ne moze NVO biti politicka partija, niti partija NVO. To su razlicite institucije koje se ne mogu mijesati.

Ne znam samo zasto je potrebno nekim NVO da idu na izbore kao NVO, kad za to vec postoje politicke partije?

Zarko Paunovic


Republika br.148 15-30. septembar 1996.
[Posaljite nam vas komentar]

[Arhiva]

[© Copyright Republika & Yurope 1996 - Sva prava zadrzana]