Sta citate


Ogledanje u razbijenom zrcalu

Mr Rade Veljanovski: »Alternativa postoji«. Osvrt na projekat za novu zajednicu republika bivse Jugoslavije, Fondacije za mir i resavanje kriza, i raspravu o njemu. Izdavac: Dosije, Beograd

Samo je upornima, civilizovanima i onima sa vizijom dato da i usred pakla kakav je bio rat na jugoslovenskom prostoru, misle na ljude i zivot u pristojnim okolnostima. U tu grupu malobrojnih, a nepokolebljivih pristalica civilnog i civilizovanog zivota koji se gradi pedantno i mudro osmisljenim vezama i uzajamnim interesima koji zavise tako reci od svakog pojedinca, spada i Boris Vukobrat sa svojim projektom »Predlozi za novu zajednicu republika bivse Jugoslavije«. Projekat je nastao u vreme kulminacije jugoslovenske krize, a javnosti je predocen kada je rat vec uzimao svoje prve zrtve. U takvim katastroficnim trenucima sve sto je okrenuto miru, sto se opire jednostavnim strategijama podele koje bi bile banalne do uzasa da ne znace zasecanje u toliko zivo meso patnji i sudbina, izgleda kao utopija. Ali u takvim utopistickim namerama Boris Vukobrat nije bio usamljen. Uz njega su bili strucnjaci sa naseg tla u prvom redu, koji su projekat doradjivali i usavrsavali. Doveli su ga dotle da on, posle svega, kako kaze autor knjige Rade Veljanovski, postoji kao alternativa. Alternativa ratu, mrznji, nepoverenju, granicama, zatvorenosti. Projekat koji se suprotstavlja takvim ogranicenjima koja su mnogi na tlu bivse Jugoslavije prihvatili kao sudbinu i neminovnost, je vec stoga duboko provokativan jer je ovde, kako se potvrdilo, najteze ili gotovo nemoguce, slobodno izabrati.

Sta je sustina projekta Borisa Vukobrata za novu zajednicu republika bivse Jugoslavije? Rade Veljanovski istice da se projekat zasniva na ideji o obnovi privrednih, ekonomskih, infrastrukturnih, kulturnih, pa i politickih odnosa izmedju novonastalih drzava bivse Jugoslavije, uz postovanje devet nacela - od pravne drzave do licne slobode i nepovredivosti granica. Projekat takodje predvidja da se do integracije dodje prethodnom regionalizacijom celog podrucja s tim sto se region zamislja kao osnovna jedinica drzava koje formiraju novu zajednicu. Regioni bi imali svojstva prirodnih, geografsko teritorijalnih, istorijskih i kulturnih celina, dok etnicki element ne bi bio odlucujuci.

Jugoslavija bi mogla da ponovi sudbinu jedinstvene Evrope, i u tom naporu nije joj neophodna harizmatska licnost, vec angazman mnogih ljudi, ideja je koja rukovodi autora projekta Borisa Vukobrata, koji je u knjizi »Alternativa postoji« pregnantno predstavio Rade Veljanovski.

O. R.


Republika br.148 15-30. septembar 1996.
[Posaljite nam vas komentar]

[Arhiva]

[© Copyright Republika & Yurope 1996 - Sva prava zadrzana]