Broj 153-154.

1. - 31. decembar 1996.

Ogledi, prilozi
Okrugli sto*

Polazeci od potrebe izgradnje slobodnog demokratskog drustva i politickog sistema u kome ce biti garantovane i postovane slobode i prava coveka,

Nastojeci da doprinese punom razvoju demokratskih institucija i uspostavi vladavinu prava,

Cvrsto verujuci da se ogromni problemi i teskoce sa kojima je zemlja suocena moraju prevazilaziti demokratskim putem,

Resena da sa svoje strane ucini sve kako bi se svim ucesnicima u politickom procesu omogucilo ravnopravno ispoljavanje njihovih politickih programa i ubedjenja, i

Imajuci u vidu krupne promene do kojih je doslo u drustvu i izrazenu spremnost svih politickih cinilaca, kao i ispoljene zahteve opozicije i nestranacki opredeljenih gradjana za ponovnom proverom raspolozenja biraca, odnosno sprovodjenje novih demokratskih izbora, Savezna vlada donosi

DEKLARACIJU

1. Savezna vlada objavljuje organizovanje okruglog stola o neophodnim politickim i pravnim pretpostavkama radi raspisivanja i odrzavanja prevremenih izbora u Saveznoj Republici Jugoslaviji.

2. Savezna vlada smatra da na okruglom stolu treba raspraviti kljucna pitanja izbornog sistema, polozaja, uloge i finansiranja politickih partija u izbornom procesu, upotrebe i prava koriscenja sredstava javnog informisanja i stvaranje ravnopravnih uslova za ucesce u izborima, kao i druga pitanja znacajna za sprovodjenje prevremenih izbora.

3. Savezna vlada smatra da u radu okruglog stola treba da ucestvuju:

- Savezna vlada;

- Vlada Republike Srbije;

- Vlada Republike Crne Gore;

- politicke stranke koje imaju poslanike u Saveznoj skupstini, Narodnoj skupstini Republike Srbije i Skupstini Crne Gore.

Ucesnici u radu okruglog stola bi bili predstavljeni sa po tri predstavnika.

O ucescu vanparlamentarnih stranaka i pokreta u radu okruglog stola odlucice se na okruglom stolu.

Savezna vlada ocekuje da ce se rasprava i zauzimanje stavova na okruglom stolu voditi u duhu punog medjusobnog uvazavanja, tolerancije i postovanja svih drugih principa demokratskog dijaloga. Iz takvog nacina rada okruglog stola trebalo bi i da proizadju usaglaseni stavovi o pitanjima o kojima ce se raspravljati.

5. Rezultate rada okruglog stola, odnosno stavove koji budu zauzeti treba dostaviti Saveznoj skupstini, Narodnoj skupstini Republike Srbije i Skupstini Republike Crne Gore, koje bi u okviru utvrdjenog postupka za donosenje zakona donele odgovarajuce zakone u rokovima dogovorenim na okruglom stolu.

Ucesnici u radu okruglog stola, medjusobno ce se obavezati da se u skupstinama zaloze za usvajanje i realizaciju stavova dogovorenih na okruglom stolu.

6. Savezna vlada je uputila Saveznoj skupstini predlog za promenu Ustava SRJ, kojom bi se stvorile ustavne pretpostavke za sprovodjenje prevremenih izbora za poslanike u Saveznoj skupstini.

7. Prema oceni Savezne vlade okrugli sto treba da utvrdi sva pitanja znacajna za njegov rad, ukljucujuci i mogucnost prosirenja kruga ucesnika, organizovanja posebnih okruglih stolova u republikama, odnosno obrazovanje timova i grupa koje bi posebno razmatrale pojedina pitanja i predlagale moguca resenja, odnosno stavove o tim pitanjima.

8. Savezna vlada poziva sve ucesnike da do 15. avgusta 1992. godine odrede svoje predstavnike kako bi okrugli sto mogao poceti sa radom sto pre.

Okrugli sto ce otvoriti gospodin Milan Panic, predsednik Savezne vlade.

Savezna vlada izrazava spremnost da obezbedi administrativno-tehnicke uslove za nesmetan rad okruglog stola.

Savezna vlada

E. p. br. 17 Predsednik

5. avgusta 1992. godine Milan Panic, s. r.

Beograd

*) Iz: Sluzbeni list SRJ, br. 26, od 7. avgusta 1992.

Broj 153-154.
1. - 31. decembar 1996.


© 1996. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar