Vanredno izdanje
Br. 2
10. decembar 1996.


Zbrka u pravosudju

Konfuzija u pravosudju krunisana je presudama Vrhovnog suda Srbije kojima se odbijaju zahtevi za vanredno preispitivanje presuda Prvog opstinskog suda u Beogradu.

Jedina pravna mogucnost za preispitivanje presuda pruza se jos samo Saveznom ustavnom sudu, kojem je podnesena ustavna zalba zbog povrede ljudskih prava zajemcenih Ustavom Jugoslavije i ponovo Vrhovnom sudu Srbije ako javni tuzilac podnese zahtev za zastitu zakonitosti.

U najnovijim presudama Vrhovnog suda nema relevantne pravne argumentacije za odbijanje, tj. nema izjasnjenja o navodima Politicke organizacije Zajedno i Gradske izborne komisije Beograda.

Vrhovni sud Srbije uopste nije ni razmatrao glavni razlog zbog kojeg je zahtev izjavljen - a to je novi dokaz u vidu zapisnika Gradske izborne komisije iz kojeg se vidi da je netacna tvrdnja Prvog opstinskog suda u Beogradu da o prigovorima SPS uopste nije odlucivano. Iz ovog zapisnika se vidi da je o svim prigovorima odlucivano - neki su odbijeni, a neki su usvojeni.

I, kao vrhunac svega, sledi obrazlozenje Vrhovnog suda Srbije povodom navoda Politicke organizacije Zajedno da joj nikad nije bila dostavljena zalba SPS kojom je otpocet sudski postupak. Na to Vrhovni sud kaze da nacelo obostranog saslusanja stranaka nije povredjeno u sudskom postupku, zato sto Zajedno ima svog predstavnika u Gradskoj izbornoj komisiji! Kao da je Politicka organizacija Zajedno pobijala postupak pred Gradskom izbornom komisijom, a ne postupak suda. I Prvi opstinski sud i Vrhovni sud znaju da je Politicka organizacija Zajedno ukljucena u sudski postupak tek posto joj je, posle teskog natezanja, urucena presuda prvostepenog suda. Dakle, zalba joj nije dostavljena, ona na zalbu nije mogla odgovoriti, njoj je bilo uskraceno osnovno pravo stranke u sudskom postupku - pravo da raspravlja pred sudom.

Pravni status postupka koji se vode pred raznim sudovima u Srbiji povodom izbora u Nisu, Pirotu i na Savskom vencu, moze se kratko opisati: od Vrhovnog suda Srbije - nista novo. Naime, u svim ovim sudskim postupcima rok u kojem se Vrhovni sud Srbije po zakonu morao izjasniti, istekao je. Ostaje da se ceka. Ceka se i na preostalih 40 presuda Vrhovnog suda Srbije o ponistaju izbora za gradske odbornike. A, dokle - ne znamo.

Vesna Rakic-Vodinelic

Vanredno izdanje
10. decembar 1996.


© 1996. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar