Broj 160

Dogadjanja

Dresura

Dok su postojali televizijski prenosi skupstinskih sednica mogli smo da zapazimo za nase prilike jednu neobicnu pojavu. Uprkos poslovicnom javasluku, kad god se prelazilo na glasanje vladajuca partija je imala dovoljnu, makar i minimalnu vecinu. Zaista, reklo bi se, redak primer savesne sluzbe i discipline. Uzorna revnost u glasanju izostaje, medjutim, kada je rec o raspravi. Tu izostaje primetnije ucesce poslanika iz klupa vladajuce stranke, kao da su cinjenice i argumenti u javnim poslovima puki luksuz za one koji raspolazu silom van skupstine i glasackom masinom u njoj. A kada se pokazalo da javnost ipak reaguje na govore - opozicije - ukinuti su TV-prenosi.

Slicna pravila ponasanja jos vise »bodu oci« u jednoj ustanovi koja jos vise pociva na raspravi. Rec i govor u oba slucaja cine okosnicu ustanove, s tom razlikom sto je u politickoj areni dopustena izvesna doza demagogije, koja bi trebalo da bude iskljucena u naucnoj ustanovi kakva je univerzitet. Do te razlike, medjutim, drze uglavnom samo predstavnici univerziteta u Savetu univerziteta, dok se predstavnici Vlade (odnos je pola-pola, 38:38) uglavnom uzdaju u svoju glasacku masinu. I dok se oni prvi trude da ove druge, i javnost, cinjenicama i argumentima uvere, recimo, da za predsednika Saveta treba izabrati jednog profesora i akademika od neospornog ugleda u zemlji i svetu, ovi drugi namecu svog kandidata s daleko slabijim preporukama, i ne trudeci se da prvoga ospore a drugoga istaknu; uzdaju se u poslusno glasanje ocekujuci da im se prikljuci poneko od onih prvih. Jos upecatljiviji je primer opoziva ili ostavke rektora. Petnaestog januara su predstavnici Vlade uz nekoliko predstavnika univerziteta glasali za poverenje rektoru, dok su 19. marta, u nesto izmenjenom sastavu, insistirali da se ostavka rektora primi bez diskusije, sto su uglavnom i postigli.

Zar ovi primeri ne govore u prilog tezi da ovde nije rec samo o lojalnosti vlastima, niti o svesnoj disciplini, nego o pukoj dresuri, donekle razumljivoj u datom politickom poretku, ali nespojivoj s univerzitetom kao najvisom naucnom i obrazovnom ustanovom.

Nebojsa Popov


© 1997. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar