Broj 164

Dogadjanja

Istocna kapija Otranta

        Nema valjda zemlje na svetu u kojoj bi bilo toliko i takvih etnografskih, geografskih, verskih i glosoloskih razlika kao sto ih ima u Albaniji. Kada putnik podje iz juzne u gornju ili srednju Albaniju ili podje na severoistok, nailazi na stanovnistvo sasvim razlicitih obicaja, pogleda i osecanja, tako da pomisli da se nalazi medju raznim narodima i raznim drzavama.

        Epaminonda Mavromatis

Imajuci na umu reci Mavromatisa, jednog od vodecih albanologa druge polovine 19. veka, ne mozemo se cuditi raznolikostima u reakcijama stanovnika, juzno i severno od reke Skumbi, na otimacinu novca od strane rezima: prvi se digose na oruzje protiv rezima, dok druge rezim podize na oruzje (protiv prvih), prvi dizu tri, a drugi dva prsta, prvi zele slobodu a drugi (sopstveni) red. Prvi su pripadali janjinskom a drugi skadarskom pasaluku.

U janjinskom je vilajetu od ukupno pola miliona ljudi pocetkom naseg veka muslimana bilo 228 000, a pravoslavnih 267 000, dok je u skadarskom vilajetu bilo 134 000 muslimana a katolika 82 000 (a tek nesto preko 6 000 pravoslavnog zivlja).* Najdinamicnijim se u najnovijem previranju pokazase gradovi Valona, Argirokastro (Srebrna kula, sada Djirokastro) Saranda eklisies (40 crkava, sada samo Saranda) i drugi sa dominantnom grckom manjinom severoepircima ili dominantnom albanskom pravoslavnom vecinom Toskama (koji su do kraja proslog veka svoj jezik pisali alfabetom).** Stanovnici ove zemlje nikada je i nisu zvali Albanija ili Arbanija, oni, uglavnom, i nisu znali za to ime koje su joj pridavali samo stranci; ime Albanija pojavljuje se tek 1079. i grckog je porekla po gradu Alvanon iz kojeg je docnije postalo Albanon, Arbanon, Elbanon, Elbasan.** Oni sami imaju dva imena za svoju zemlju: severno od reke Skumbi je zovu Skiperja, a juzno Sjipenja. Najnoviji albanofili se prave da ne znaju za ovo drugo ime jer imaju politickog racuna da sve Albance nazivaju samo jednim imenom - Skipetar. Pri tumacenju tog imena oni umereni vele da dolazi od reci skip - stena, dok oni revnosniji tvrde da skip znaci orao, naravno carski (crno-zuti).*** Konzul Han jasno dokazuje da Skipetar znaci onaj koji razume, sto znaci da je ime izvedeno poput mnogih imena drugih naroda, dakle isto onako kao sto su stari Sloveni tvrdili za sebe da su jedini slovesni, razumljivi, a za sve druge da su mutavi nemi - Nemci, isto onako kao sto su stari Nemci smatrali da jedino oni jasno (deutlich - Deutsch) govore, a svi drugi natucaju (njalschen). Severno od reke Skumbi dominira jezik Gega, a juzno Toska, te je Englesko biblijsko drustvo bilo prinudjeno da stampa odvojene biblije na njihovim jezicima.**** Granica njihovih dijalekata lezi bas tamo gde je Strabon iz Amasie (Pont) u Geografika 5 stavio granicu izmedju Epiraca i Ilira na reci Skumbi gde je i danas granica izmedju Toska i Gega.**

Imajuci sve ovo u vidu vise se ne mozemo cuditi cinjenici o raznim ponasanjima stanovnistva severno i juzno od toliko puta pomenute reke. Jednom pokrenut raspad unitarne drzave nece se zaustaviti dok se ne nadje pravicno resenje za sve a PADz EUROPEICA kojim se zeli primiriti stanje moze uspeti samo ako se uvaze specificnosti svih delova drzave i osobenosti i razlicnosti etnickih grupa. Nasilno stvorena drzavna zajednica 1912, kao tampon izmedju velike Srbije i uvecane Grcke, nestankom prve gubi smisao i sustinu postojanja. Briga Italije prema Albaniji ne proistice iz ljubavi prema albanskom narodu sto je i pokazala potapanjem albanskog brodica prepunog izbeglica, vec iz zelje da drzi i istocnu kapiju otrantskog prolaza, Dracem kao svojom ratnom lukom. Na Albancima je da odluce o svojoj sudbini, a na njihovim susedima i Evropi da im iskreno pomognu u tome imajuci u vidu svu slozenost problema. U interesu je svih da na tom prostoru vlada mir koji moze biti trajan samo ako se vodi racuna o etnickim specificnostima koje se mogu pomiriti samo u gradjanskoj drzavi u kojoj vlada pravo, a ne nasilje vecine nad manjinom ili obrnuto. Svako nasilno naturanje resenja koje ne vodi racuna o tome moze biti samo privremeno kako u Albaniji tako i severno od nje.

Eduard Deutsch

* A. Supan, Die Bevolkerung der Erde, Gotha 1909.

** Konsuls v. Hahn, Albanesishen Studien, Jena 1854.

*** Dr Vladan Djordjevic, Arnauti i Velike sile, Beograd 1913.

**** H. Charles Njoods, La Turljuie et ses voisins, Paris, Guilmoto.


© 1997. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar