Broj 165

Demokratija i monarhija

Ono sto se moze uciniti jeste da se odvoje argumenti u prilog demokratiji od onih u prilog monarhiji

Ne nailazi se cesto na tvrdnje da su demokratija i monarhija saglasne. Utoliko je zanimljivije da mnogi politicari, pravnici i intelektualci u Beogradu zastupaju to stanoviste. Ono se cesto brani dokazom ove vrste: Je li Engleska kraljevina? Je li Engleska demokratska zemlja? Dakle, demokratija i monarhija su saglasne. Mogu se cak procitati izjave da su i monarhija i republika demokratski oblici vladavine. Na osnovu toga bi se moglo zakljuciti da je demokratija neutralna u izboru izmedju monarhije i republike. U ovom kratkom napisu zelim na jednostavan nacin da pokazem da monarhija nije saglasna sa demokratijom i da demokratiji odgovara republikanski oblik drzavnog uredjenja.

Sustinska razlika

Cesto se kaze da su kralj ili kraljica samo simboli u demokratskim drustvima. Zasto su samo simboli? Zato sto monarhija nije saglasna sa demokratijom. Monarhija podrazumeva naslednu vlast a ne vlast naroda ili njegovih predstavnika. Prema tome, ukoliko bi kralj ili kraljica imali ikakvu vlast ili bi donosili bilo kakve odluke, to ne bi bila demokratska vlast niti bi to bile demokratske odluke. Demokratije ne moraju da odluce da kraljevsku kucu ili plemstvo lise bilo njihovih titula bilo njihovih drustvenih uloga, ali moraju da ih lise ne samo vlasti vec i uticaja pa cak i nekih politickih prava. Tako, na primer, ako svedski kralj docekuje nekog stranog predsednika drzave, od njega se ocekuje da obavi sve one ceremonijalne radnje koje spadaju u nadleznost sefa drzave, ali se ne ocekuje da sa gostom razgovara o politici a jos manje o drzavnim poslovima. Naprotiv, takav razgovor ne bi nikako bio na mestu. Isto vazi za sve ostalo: kralj ili kraljica u demokratskim drzavama su u najboljem slucaju ceremonijal majstori a najcesce samo deo ceremonijala i nista vise.

Na slican nacin se moze pokazati i da demokratija nikako nije neutralna u izboru izmedju monarhije i republike. Zagovornici monarhije u Beogradu cesto govore da je kralj "domacin" svoga naroda (kraljica bi, pretpostavljam, bila "domacica"). Ovo je, naravno, veoma dvosmislen nacin izrazavanja. No, aludira se, zasigurno, na licni, paternalisticki (ili maternalisticki) i tradicionalan odnos prema javnom (narodnom) dobru. Odnos prema javnom dobru je, naravno, kljucan za razlikovanje republike od monarhije. Za razliku od paternalistickog shvatanja javnog dobra u monarhijama, u republici je rec o javnom dobru slobodnih gradjana koji se sami o njemu staraju. Demokratija podrazumeva isto shvatanje javnog dobra s tim sto se dodaje i nacelo da se o njemu odlucuje jednakim pravom glasa i upravlja preko izabranih predstavnika. Dakle, po shvatanju javnog dobra, mada ne nuzno i po nacinu odlucivanja, demokratiji odgovara republika a ne monarhija.

Demokratije ne moraju da svoju pristrasnost prema republici izraze na revolucionaran nacin. Svodjenje kraljeva i kraljica na simbole jeste korak ka evolutivnom uvodjenju republike. Ukoliko se demokratije u Evropi odrze (a posebno ukoliko se odrzi i eventualno federalizuje Evropska unija), sva je prilika da ce doci do obostranog sporazuma izmedju kraljevskih porodica i gradjana da je za obe strane bolje da odustanu od sve praznijeg simbola.

To, naravno, ne znaci da demokratski i monarhisticki oblici vladavine ne mogu da se mesaju, i uzajamno ogranicavaju, i da narod i kralj ne mogu da dele vlast. Nije engleska kraljica uvek bila simbol. Naprotiv, delila je vlast sa parlamentom. Mnogi ljudi koji zagovaraju povratak monarhije u Srbiji (ili Jugoslaviji) imaju u stvari u vidu ono sto oni nazivaju ustavnom monarhijom. Koliko sam u stanju da vidim, ovo se opravdava na jedan od tri nacina. Ili se tvrdi da je monarhija neophodna radi ucvrscenja demokratije (kao u Spaniji), ili se tvrdi da su Srbima (i Srpkinjama) potrebni autoriteti, ili se dokazuje da je rec o ispravljanju nepravde prema kruni.

Mesoviti oblici vladavine

Spanski primer ima smisla zato sto je rec o tome da se u prelazu izmedju autoritarnog rezima u demokratski tzv. vrhovna vlast, koja je do tog casa bila autoritarna ili cak diktatorska, naprosto ucini nedostupnom. Naravno, da bi to bilo moguce morala bi o tome da se postigne saglasnost. Do nje se moze doci pre ili posle uvodjenja demokratije. U Srbiji (a pogotovo u Jugoslaviji) do saglasnosti bi moralo da se dodje pre vracanja monarhije. Na tome insistiraju i monarhisticke partije i ideolozi monarhije i sam prestolonaslednik (jedni tu saglasnost trazeci na referendumu, a drugi na ustavotvornoj skupstini) zeleci, razumljivo, da kruni pribave vecu legitimnost. No, u tom slucaju, ovaj argument u prilog monarhije gubi mnogo na svojoj tezini. On ima smisla ukoliko se do saglasnosti dodje posle uvodjenja monarhije. Na primer, kada bi sadasnji ili buduci predsednik Srbije odlucio da svoje mesto sefa drzave ustupi prestolonasledniku sa cime bi se naknadno saglasile sve znacajnije partije. Time bi se postiglo ono sto se zeli: mesto najviseg autoriteta izuzelo bi se iz politickog nadmetanja i ucinilo bi se simbolicnim. Ako se, pak, dodje do ustavotvorne skupstine, moralo bi se naci neko drugo opravdanje za vracanje monarhije, jer tada nista ne stoji na putu onima koji zele demokratiju da napisu ustav kojim bi se resila i funkcionalna i regionalna podela vlasti tako da se iz nje uklone svi elementi autoritarizma. Dakle, ne izgleda mnogo realisticno ocekivati da bi obnova monarhije mogla da posluzi kao sredstvo demokratizacije, jer postoji bojazan da bi joj legitimnost bila sporna, a ako bi demokratija trebalo da prethodi povratku kralja, tada se monarhisti ne mogu pozivati na ovaj argument.

Opravdanje koje se oslanja na to da Srbi (i Srpkinje) ne mogu da zamisle da vlast nema autoritet nema svrhe ozbiljno razmatrati. Ono se pominje samo zato sto se, u jednoj ili drugoj verziji, cuje iz krugova bliskih prestolonasledniku, od clanova Krunskog saveta, pa se mora pretpostaviti da ipak nije sasvim ekstravagantno. Jedna verzija koja, na neki nacin, spada u ovaj tip opravdanja polazi od navodne slabosti Srba (i Srpkinja) prema harizmatskim licnostima. Ostavivsi po strani antropolosku zasnovanost ovakvih tvrdnji, valja samo reci da ovo opravdanje nikako ne moze da bude demokratsko. U demokratiji, licne sposobnosti politicara nisu, naravno, nevazne, ali su predmet izbora. Cak i ako neko bude izabran na osnovu svoje harizme a ne iz sasvim racionalnog razloga, sistem demokratskog izbora je tu da harizmu, da se tako izrazim, rascini. To je jos jedan razlog zasto je monarhija samo simbol u demokratskim drustvima. Engleska monarhija, na primer, opstaje ne zato sto bilo koji pripadnik kraljevske porodice ima nekakvu posebnu harizmu nego zato sto su gradjani spremni da odvoje krunu od krunisane glave, to jest, simbol od licnosti. Ovo bi naravno bilo nemoguce ukoliko bi licnost bila politicki vazna. Uostalom, da je to nemoguce pokazuje citava istorija engleskog parlamentarizma i sukoba dvora i gradjana. Isto vazi i za sve druge evropske monarhije. U ovom kontekstu valja takodje uociti da je harizma licno svojstvo, a nije, kako se cesto brka, svojstvo porodice i jos manje prezimena ili cak simbola. Prema tome, oni koji se pozivaju na to da bi monarhija trebalo samo da bude simbol, ne mogu se pozvati na harizmatska svojstva i autoritet.

Konacno, pominje se i to da kruna ima pravo na krunu. Sam princ Aleksandar izgleda da nije sklon ovom opravdanju svojih pretenzija na tron. On se ipak poziva na volju naroda.

Vladimir Gligorov


© 1997. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar