Broj 165

Oruzje jezika

U Beogradu je od 17. do 19. maja odrzan medjunarodni sastanak na kojem se raspravljalo o "Interkulturalnosti versus rasizam i ksenofobija" Skup je organizovao Bozidar Jaksic iz beogradskog Instituta za filozofiju i drustvenu teoriju uz pokroviteljstvo Saveta Evrope i stidljiv publicitet medija. O cemu ce skup raspravljati oznacio je vec na samom pocetku Jaksic tvrdnjom da je "preciscavanje jezika bilo uvod u etnicko ciscenje" Da je tako, podsetio je Lev Kreft iz Slovenije. Mnogo pre rata oruzjem osnovan je u Sloveniji "sud za jezik"

Ranko Bugarski iz Beograda pricao je o tome kako su jezicki izrazi mnogi vise od reci, a ksenofobija na istoku Evrope granici se sa paranojom.

Kako to izgleda iz hrvatskog ugla govorio je Pero Jurisin iz Splita. On kaze da su narodi koji su "zajedno zivjeli u istoj drzavi 70 godina i time nuzno stekli brojne zajednicke vrijednosti, narodi koji su po nekim lingvistima imali manje jezicke razlike ukljuciv Sloveniju i Makedoniju od talijanskog sjevera i juga, postali izlozeni snaznom 'budnicarskom procesu' u kojem su im, uz stvarne, naturane i nepostojece razlike, ili su pak umjetno, sa vise ili manje uspjeha, stvarane nove razlike"

O ovoj temi je na slican nacin, samo drugim recima govorio Ivan Colovic iz Beograda. On smatra da se razlika izmedju "nas" i "njih" vidi kao razlika izmedju jedine prave i autenticne kulture i lazne, vestacke ili nizih stupnjeva kulture.

Aleksandar Boskovic iz Beograda govorio je o tome kako se u Srbiji, medju intelektualcima otvarao put ratu i raspadu SFRJ.

Igor Markovic iz Zagreba otisao je korak dalje od Boskovica. Za Markovica, ono sto su zapoceli intelektualci, nastavila je opozicija.

Vehid Sehic iz Tuzle dodaje da ce pokusaj Foruma gradjana Tuzle o civilnom dijalogu nevladinih organizacija iz BiH, Hrvatske i Srbije pokusati prosiriti na citav Balkan.

Tema drugog dela rasprave bila je tumacenje poslednjih gradjanskih protesta u Srbiji. Zagorka Golubovic ocenjuje da je sustina nove politicke kulture koja je nastala u 88 dana protesta "intersubjektivnost, jer se politicka akcija ucesnika protesta zasniva na uzajamnom povezivanju individualnih potreba i interesa slobodnih subjekata sa lokalnom zajednicom ili drustvom. Vojin Dimitrijevic u nastavku dodaje da je vlast u Srbiji reagovala ksenofobicno prema demonstrantima, cak uvredama, optuzujuci ih da demonstriraju zato sto su pod drogom ili zato sto primaju dnevnice po 50 DM. Milena Dragicevic Sesic tvrdi da su zimskim setnjama setaci razbijali ksenofobiju.

Tamara Kaliterna


© 1997. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar