Broj 175

Dobri i losi lideri

Vladimir Cvetkovic: Kad je rec o liderskim strankama, cini mi se da je nase izborno telo, nase drustvo tako konstituisano da se ponasa neizdiferencirano. Socijalni slojevi su krajnje magloviti, gotovo da ih je nemoguce identifikovati i upravo zbog toga imamo partije takve kakve imamo, sto ce reci, da je ta stalna utopijska teznja za stvaranjem tzv. neliderskih stranaka ipak samo jedna lepa retoricka figura. Kod nas moraju da postoje te i takve stranke, jer drugacije nase javno mnenje prosto ne moze da funkcionise, ako je i ono kao javno mnenje uopste konstituisano.

Goran Milicevic: Ovakve liderske partije kompromituju politicke partije kao takve i zato postoji nesklonost ka uclanjenju u stranku i nekom ozbiljnijem angazovanju u politici. Ove replike kod opozicionih partija koje oponasaju SPS, jesu objektivna prepreka. Mislim da se ne moze drugacije nego da se oforme neliderske partije.

Cedomir Jovanovic (predsednik Studentskog politickog kluba): Zamolio bih g. Milicevica da mi kaze gde je izvrsena promena bez lidera? U kojoj zemlji istocnog bloka je doslo do promene koja nije bila jasno personifikovana kroz Valensu, kroz Ilijeskua? Imali ste priliku da vidite ko je predvodio upad bugarskih demokrata u parlament pod bombama, decembra prosle godine. Sadasnji premijer. Nije problem u liderstvu. Problem je u tome sto nema dobrih lidera. Imate lidere koji govore »Idemo u rat!«, koji prave garde, a onda posle toga kada treba ratovati, sa Zenama u crnom, pozivaju na dezertiranje. Onda ponovo kazu »Idemo u rat!«, prave demonstracije u kojima uvek neko gine, da bi nam, na kraju, rekli: »Trebalo bi verovati onima kojima, do sada, uopste nismo verovali«. Nije stvar u lideru, vec u tome da li je on dobar ili je los. Moramo priznati da su ovi, do sada, bili losi. Ali, mi moramo imati svog Adenauera, svog De Gola, svog generala Ramosa. Uvek mora biti neko isturen napred. Takvog coveka ce Srbi sigurno vise mrzeti nego Slobodana Milosevica. Zato sto ce im razbiti mnoge iluzije. Albanci imaju svoga Rugovu. A Srbi nemaju. Oni znaju sta hoce - bez obzira da li su maoisti ili ultradesno opredeljeni. A sta hoce Srbi?

Goran Milicevic: Dobar lider je onaj koji je sposoban da razume interese organizacije kojoj je na celu i da ih samo artikulise. On je, prakticno, samo dobar chairman. Kod nas se, medjutim, javljaju lideri-mesije koji daju pecat partiji - uklonite li lidera nemate partiju.

Cedomir Jovanovic: Uklonite Tonija Blera i videcete sta ce ostati od laburista.

Goran Milicevic: Ne budite tako sigurni. Slazem se da je problem u tome sto nema dobrih lidera. Ali ovde se radi o nezadovoljstvu masa i kretanjima koja, izgleda, retko ko primecuje. Imate gradsko stanovnistvo koje drugacije rezonuje od seoskog. Tim tradicionalistickim sredinama je potreban lider. U gradu to nije slucaj. Ovde imate puno ljudi koji misle da su sposobni da vode partije. U stilu »samo me podrzite, bicu ja vec dobar lider«. U gradovima, lideri ce ubrzo postati krajnje nepopularni.

Igor Stevic (Centar za politicku analizu): Slazem se sa kolegom Jovanovicem da su nam potrebni lideri da bismo smenili lidere, ali su nam isto tako potrebne decentralizovane stranke koje ce moci unutar sebe da smenjuju lose lidere.


© 1997. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar