Broj 181

Bosna i Hercegovina

Potiskivanje jastrebova iz vlasti

Na predstojecim opstim izborima u BiH demokratske stranke imaju znatno povoljnije sanse

Medjunarodna zajednica se napokon uvjerila da sa vladajucim nacionalnim strukturama nije moguce stabilizovati mir na osnovama sporazuma iz Dejtona, jer ne uvazavaju principe demokratskog savremenog svijeta o odgovornosti prema vlastitom narodu i medjunarodnim obavezama, nego, naprotiv, zloupotrebljavajuci povjerenje koje im je dato, nastoje da ostvare svoje uske, medjusobno suprotstavljene, partikularne interese.

Podrska medjunarodne zajednice

Zato su faktori medjunarodne zajednice potpuno preuzeli inicijativu i postali glavna pokretacka snaga diktirajuci sve snaznije implementaciju tog sporazuma. Na politickom planu pruzaju podrsku demokratskim snagama podsticuci promjenu dosadasnjih nekooperativnih organa vlasti licnostima koje su spremne da sprovode mirovni sporazum i konacno preuzmu sudbinu Bosne i Hercegovine (BiH) u svoje ruke. Otvoreno se pozivaju gradjani da »smjenjuju vodje za koje smatraju da ne brane njihove legitimne interese« (Visoki predstavnik UN, Karlos Vestendorp).

Na odrzanim septembarskim izborima za opstinske organe vlasti znatno je poljuljana monolitna struktura vodecih nacionalnih stranaka. Najveci poraz pretrpila je SDS u zapadnoj Bosni. Opozicione demokratske stranke u oba entiteta zabiljezile su bolje rezultate nego na prethodnim izborima. U preko dvije trecine opstina, umjesto jednonacionalnih, izabrani su multinacionalni organi vlasti. U Republici Srpskoj (RS) najveci poraz pretrpila je SDS na parlamentarnim izborima, jer ni sa SRS nije uspjela da obezbijedi apsolutnu vecinu u Skupstini, koju je do tada imala, a izborom nove vlade, sa Miloradom Dodikom na celu, dosadasnji rezim na Palama izgubio je vlast. Premjestanjem sjedista vlade u Banjaluku iz Pala, koje je dozivljeno kao osinjak ultranacionalisticke politike, dosadasnji rezim gubi oslonac na institucije sistema, a time se nagovjestava i njegov konacan poraz.

Buduci da je taj rezim svojom tvrdokornom ultranacionalistickom politikom, neprijateljski raspolozen prema medjunarodnoj zajednici, bez ekonomske pomoci zbog opstrukcije Dejtonskog sporazuma, doveo RS na ivicu provalije, preuzimanje vlasti od strane Biljane Plavsic i njenih pristalica spasilo je RS od neizbjezne propasti.

To je znacajan dogadjaj i za ocuvanje cjelovitosti BiH buduci da je rezim na Palama vodio izrazito separatisticku politiku ne prihvatajuci, de facto, da je RS u njenom sastavu.

Nova vlada koja je najavila demokratizaciju, vladavinu zakona, ekonomski oporavak, dosljednu primjenu Dejtonskog sporazuma i konstruktivnu saradnju sa medjunarodnom zajednicom, ima sve preduslove da uspije u svojoj misiji. Ona ima punu podrsku medjunarodne zajednice i posebno svih vodecih zemalja u svijetu. Vec su odobrena znatna finansijska sredstva za ekonomski oporavak i rekonstrukciju privrede. Za pobjedu Biljane Plavsic i njenih pristalica maksimalno su se angazovali faktori medjunarodne zajednice u BiH, pa oni to smatraju i svojim uspjehom. Izvjesno je da ce joj i dalje pruzati potrebnu pomoc i podrsku.

Odlazak protivnika Dejtonskog sporazuma

Porazeni rezim na Palama, koji ne priznaje novu vladu, najavio je snazan kontraudar, ali nema realne sanse za uspjeh. On moze za kratko vrijeme da zadrzi kontrolu u opstinama u kojima su SDS i SRS osvojile vlast na proslim izborima, a to su mahom siromasne opstine u istocnom dijelu RS. Posto ce u tom slucaju biti izolovani i bez ikakve ekonomske pomoci, treba ocekivati da ce uticaj promjena u zapadnom dijelu RS, a narocito ekonomski oporavak, imati odraza na istocni dio teritorije i time ugroziti poziciju tvrde paljanske struje.

Veoma znacajan uticaj na promjenu vlasti imaju rezimi u Beogradu i Zagrebu. Medjunarodna zajednica je trazila od Milosevica da podrzi Biljanu Plavsic i njenog mandatara i on je to ucinio. Nedavno je na zahtjev SAD, a po Tudjmanovoj direktivi, uklonjeno sa politicke scene nekoliko ekstremista iz redova HDZ. I ranije je bilo takvih slucajeva. Na zahtjev SAD do sada je smijenjeno sa polozaja nekoliko nepozeljnih i ekstremnih funkcionera iz redova SDA. Treba ocekivati da ce zahtjevi medjunarodne zajednice, kako za izrucenje optuzenih za ratne zlocine, tako i za uklanjanje »jastrebova« sa politicke scene u BiH, biti jos intenzivnije.

Visoki predstavnik UN Karlos Vestendorp vec koristi svoja ovlascenja i udaljava sa duznosti one funkcionere koji svojim postupcima ometaju provedbu Dejtonskog sporazuma. S druge strane, on na osnovu izbornih rezultata postavlja na odgovarajuce duznosti u opstinama, u slucajevima kada to dosadasnji opstinski organi vlasti onemogucavaju. On je na osnovu svojih ovlascenja bio spreman da imenuje i novu vladu RS da to nije ucinila Skupstina.

Sadasnji poraz rezima na Palama i sve sto se u vezi sa tim dogadja, a posebno angazovanje medjunarodne zajednice, izazvace lancanu reakciju, pa treba ocekivati da ce se nastaviti sa eliminisanjem »jastrebova« bilo kao rezultat sopstvene procjene vladajucih struktura, ili na zahtjev medjunarodne zajednice.

U jesen ove godine odrzace se opsti izbori u BiH, na svim nivoima. Za demokratske i nenacionalne stranke uslovi ce biti daleko povoljniji nego ranije. Predvidja se masovniji povratak izbjeglih i prognanih u svoja mjesta prebivalista, znatno poboljsana sloboda kretanja, pristupacniji mediji i dr., tako da imaju sanse da poboljsaju svoje pozicije, pogotovo sto uzivaju podrsku medjunarodne zajednice. Iako postepeno nastupa otreznjenje, treba imati u vidu da zbog posljedica rata i dugogodisnjeg podsticanja nacionalnih strasti, kod biraca jos uvjek prilikom glasanja prilicno preovladjuje nacionalni kriterij, pa ako zbog toga u FBiH SDA i HDZ i na ovim izborima odnesu prevagu (sto je vjerovatno), one nece imati neprikosnoveni monopol vlasti kao sto su ga do sada imale.

Izvjesno je da ce razvoj situacije u RS omoguciti Biljani Plavsic, novoj vladi i strankama koje su usle u tu vladu, da ojacaju svoje pozicije, a da SDS i SRS znatno oslabe.

U cjelini, proces implementacije Dejtonskog sporazuma, iako dosta slozen, odvija se u pozitivnom pravcu, u cemu transformacija vlasti ima presudan znacaj.

Sead Hadzovic


© 1998. Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar