Broj 198 

Otkazi i protest

Ukoliko dekan Pravnog fakulteta u Beogradu, prof. dr Oliver Antic, ne izmeni svoju odluku o otkazu i ne vrati u nastavu vanrednog profesora dr Vladimira Vodinelica, jedan od najstarijih fakulteta na Beogradskom univerzitetu pocetak nove skolske godine docekace kadrovski osakacen. Bice to prva posledica sprovodjenja novog zakona o univerzitetima u Srbiji na jednom od najstarijih i najuglednijih fakulteta u zemlji i, istovremeno, jedinstven slucaj da u istom trenutku sa jednog fakulteta bude otpusteno sesnaest nastavnika.
Kada je pocetkom juna u Skupstini Srbije, usvojen novi zakon o univerzitetima, i kao amandman, i bez obrazlozenja usvojen clan 165 na predlog »uglednog« poslanika Dobrivoja Budimirovica, poznatijeg kao Bidza, kojim se od profesora zahteva da potpisu ugovor o radu, kao izjavu lojalnosti, ovih sesnaest profesora sa Pravnog fakulteta je saopstilo da taj clan Zakona nije zasnovan na pravu i da oni ugovore nece potpisati. Posledica njihovog javnog protivljenja je bila to sto ugovori na Pravnom nisu ni nudjeni na potpisivanje. Ali, vlast nije zelela tek tako da popusti, pa je dekan Oliver Antic »iskoristio« drugu mogucnost koja se nasla na raspolaganju, kako bi se profesori disciplinovali, a to su izbori u zvanja. Konkurs za unapredjenje vanrednog profesora dr Vladimira Vodinelica u zvanje redovnog profesora bio je u toku, kada je na snagu stupio novi zakon. Iako su vec bili napisani i referat i data pozitivna misljenja komisije, u kojoj je bio i sam dekan, ali i pozitivno misljenje nadleznog ministarstva, konkurs je okoncan bez resenja, a sa obrazlozenjem da su stupanjem na snagu novog zakona, prestali da vaze prethodni uslovi. Kao posledica takvog tumacenja zakona, doslo je dekanovo resenje o otkazu profesoru Vladimiru Vodinelicu.
Otpustanje sa posla profesora Vodinelica je zloupotreba ovlascenja, samovolja i izigravanje smisla konkursa i izbora. Tako je ovaj zakon, kojim je ukinuta autonomija univerziteta, upotrebljen na nedozvoljen i ujedno najopasniji nacin – obrazlozili su u otvorenom pismu, poslednjeg dana avgusta profesori koji su odlucili da od 7. septembra obustave sve nastavne aktivnosti sve dok dekan ne bude preinacio resenje o otkazu. 
Pismo su potpisali redovni profesori dr Danilo Basta, dr Kosta Cavoski, dr Vojin Dimitrijevic, dr Dragoljub Popovic, dr Jovica Trkulja, dr Mirjana Todorovic, dr Miroljub Labus, vanredni profesori dr Dragor Hiber, dr Aleksandra Jovanovic, dr Dragica Milinkovic-Vujadinovic, dr Radmila Vasic, dr Gaso Knezevic, dr Vesna Rakic-Vodinelic i docenti dr Mirjana Stefanovska i dr Slobodanka Nedovic, i izrazili spremnost da istraju u zahtevu i po cenu najtezih konsekvenci – dobijanje otkaza i odlazak sa fakulteta. 
Protest nastavnika na Fakultetu jos uvek traje, a u medjuvremenu je dekan urucio tri nova resenja o otkazima, redovnom profesoru Dragoljubu Popovicu, vanrednom profesoru Dragoru Hiberu i docentu Mirjani Stefanovskoj, zbog, kako je u obrazlozenju napisao, neizvrsavanja radnih obaveza pet uzastopnih radnih dana. Iako su u isto vreme i po istim kriterijumima, otkaz »zasluzili« i profesori Vojin Dimitrijevic i Vesna Rakic-Vodinelic, dekan ih je »postedeo«. 
Ubrzo je predsednik Srpske radikalne stranke, potpredsednik Vlade i potpredsednik Upravnog odbora PF, dr Vojislav Seselj na stranackoj konferenciji za novinare objasnio, da se licno zalozio da profesor Dimitrijevic ne dobije otkaz.
Seselj je tako ponistio sve tvrdnje da se radi o strogom postovanju zakona i potvrdilo se da nije bez osnova tvrdnja novog dekana Elektrotehnickog fakulteta »da su neki ravnopravni, a neki ravnopravniji«. Sve u zavisnosti od volje vladajuce koalicije SPS–SRS–JUL .
Pocetkom oktobra i preostalih dvanaest profesora ce prema Anticevom tumacenju zakona ispuniti uslove za otkaz. Ukoliko se problem ne bude resio kompromisom. 

Lidija Jovetic


 
© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar