Broj 202-203

'umor u glavi

Api apanazu!

Kralju su potrebni dvorac,
sofer, telesna straza,
barem tri paza
i masna apanaza.

Narodna ljubav
pre il kasnije ishlapi
zato na vreme
apanazu api!

»Spremaju se za odlazak kad sebi obezbedjuju kraljevske apanaze.« Ovako su neki komentatori objasnili izglasavanje »zakona o posebnim pravima izabranih lica« (od milja nazvanog »api
apanazu!«). Nazalost, istina je upravo suprotna: dedinjska klika ovim zakonom demonstrirala je tvrdu veru u vekovecnost svoje vlasti. Naime, nisu oni tako kratkoumni da ne znaju da bi svaka nova vlast hitro ukinula ovaj cinicni zakon.
Glasajuci za novi budzet (iz kojeg ce se namirivati i stavke apanaza za vladajucu vrhusku) poslanici su svoje »za« pravdali »patriotskim razlozima«. Poslanici stranke poznate po najvatrenijoj patriotskoj retorici obreli su se, medjutim, na vrhu liste predlagaca api-apanazu zakona. Narod valja mirno da gleda kako ga peljese iz patriotskih razloga a glavni patrioti sebi obezbedjuju plate dvadesetak puta vece od plata obicnih patriota. Ogoljenost i beda profesionalne patriotije ovim zakonom su dovedeni do vrhunca. Vlastodrsci koji ne haju ni za ovakve ocibodne protivrecnosti ili su zaslepljeni sopstvenom sljastecom gluposcu ili cinicno veruju u krajnju zaglupljenost naroda.

Takse ili sistem malih zaseda

Glavna gazdina bankarka je nedavno obznanila da para u narodu ima »kol'ko o's«, samo treba biti vest i zgrnuti ih. Najnoviji zakon o haracima (iliti »taksama« kako se na savremenom jeziku zovu) pokazuje da su gazdini izvodjaci radova na peljesenju naroda poslusali savet gazdinog eksperta za stekovanu lovu. Svaka porodica ce novim nametima (kako je izracunala gospodja Mirosinka Dinkic) u iducoj godini biti opeljesena za novih 8% svojih prihoda. Zbog visih, vitalnih, nacionalnih interesa, naravno. »Naivcinama se ne sme dopustiti da sacuvaju svoj novac«, govorio je jedan cinik.
Vestina kojom ce novac biti opeljesen nije nova i govori, istovremeno, i o osionosti i o nemoci vladajuce druzine. Gazdin ministar finansija, pravdajuci nove harace, pojasnio je kako nasi privrednici izbegavaju da placaju doprinose za socijalno i penzijsko osiguranje tako sto prijavljuju plate uposlenih od samo 200 dinara (a ostatak im isplacuju preko dnevnica, toplog obroka i sl.). Zato vladajuca bratija uvodi harace cije naplacivanje je verovatnije. Patent je jednostavan i stavljen je u pogon pre nekoliko godina vezivanjem TV-pretplate uz racun za struju. Drzavni nameti vise nisu pitanje bilo kakve socijalne strategije. Oni postaju pitanje dovitljivosti haraclija da iznadju preostale nacine da se novi nameti parazitski prikace uz neke racune ili birokratske papire koje gradjanin mora platiti ili posedovati. TV-harac se mora platiti jer ce vam biti odsecena struja, bez potvrde o placenom porezu na imovinu ne mozete dobiti pasos, bez placene takse na mobilni telefon iskljucice vam telefon itd. Ovaj mehanizam objasnjava zasto cete platiti taksu na sportsku vazdusnu pusku, a ne na skupoceni teniski reket ili ribolovacki stap. Oni koji nisu prozreli ovaj mehanizam najavljuju taksu na neozenjene i neudate, na pse i papagaje itsl. Haraclijama je svaka lova slatka, ali kom ce zakletom nezenji ikad biti potrebno da ode na neki salter i trazi potvrdu za taj »status«?
Mada vladajuca bratija cesto govori o »opstenarodnom konsenzusu«, sistem obezbedjivanja sredstava za budzet govori o tinjajucem opstenarodnom neposluhu. Kad drzava pocne da funkcionise kao sistem malih zaseda protiv sopstvenih gradjana njen kraj nije daleko.

Visa skola demagogije

»Ovo mi je 105. televizijski nastup u protekloj godini!« hvali se batajnicki vojvoda, onomad na TV Politici. Ej, pa on ih broji! I mnozi sa nekim, samo njemu znanim, koeficijentom! I zbira broj novih pristalica! Srbija je zlatni rudnik za svakog demagoga. On licno je, obznanjuje nam vojvoda, predlozio taksu na mobilne telefone i oruzje. »I jos neke...« dodaje. (Verovatno neke iz kojih se ne moze izvuci demagoski car.) Sto se tice zakona o apanazama on s tim nema veze, smatra da ovo nije »trenutak«, on licno je napustio sednicu na kojoj se o tom zakonu diskutovalo. Posto su svi poslanici podrzali njegove predloge on nije hteo da glasa protiv njihovih i kvari »narodno jedinstvo«. Drugim recima, posto oni meni nisu uskratili priliku da se pokazem kao pametan i narodu ugodan, ja nisam hteo da njima kvarim priliku da se izglupiraju i u ocima naroda izblamiraju. Svojom piljarskom mastom vojvoda Seselj je za gazdinu kasu obezbedio lep car iz narodnih dzepova, ali je istovremeno obezbedio i car pro domo sua. Opeljesiti narod i postati jos omiljeniji kod njega - to je vec visa skola demagogije.

Miodrag Stanisavljevic


 

© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana
Posaljite nam vas komentar