Broj 206 

Alternativa

Na univerzitetima u Srbiji nezadovoljni i oni koji su prihvatili Zakon

Para nema, a raspusta i ispita i ima i nema

Prvi, zimski semestar, po novom zakonu o univerzitetu u Srbiji, okoncan je u atmosferi velikog nezadovoljstva i visemesecnih strajkova studenata i nastavnika na nekim fakultetima Beogradskog univerziteta. Strajk je jos uvek najburniji i najglasniji na Filoloskom fakultetu BU, gde su studenti najavili i strajk gladju, sto bi prema njihovoj proceni bila poslednja mera, kojom bi branili svoje pravo na normalno studiranje. Svi dekani su jos uvek na svojim, od vlasti udeljenim polozajima, ali su zato sudovi poceli da presudjuju u korist nastavnika i saradnika, doduse jos uvek primenom »privremene mere vracanja na posao do okoncanja sudskog spora«.
Gusenje autonomije univerziteta jeste bio jedan od glavnih problema koji je okupirao zaposlene u visokom skolstvu, ali kako drzava sve teze ispunjava i minimalne preuzete obaveze i materijalni polozaj postaje sve tezi, sve se glasnije pokrece pitanje finansijskog opstanka zaposlenih na fakultetima. Iz najveceg i takozvanog drzavnog Samostalnog sindikata Beogradskog univerziteta zapreceno je generalnim strajkom, koji bi mogao da odlozi pocetak drugog, letnjeg semestra tekuce skolske godine na univerzitetima u Republici.

Odlukom suda, na univerzitet su vraceni i nastavnici kaznjeni zbog nepotpisivanja ugovora o radu, a prema vec zloglasnom clanu 165 Zakona o univerzitetima u Srbiji. Dekan Defektoloskog fakulteta u Beogradu, Slobodan Jakulic pozvao je da se vrate na posao i preuzmu ispitivanje studenata u januarskom roku, pre nekoliko meseci, suspendovane i premestene profesore Jelenu Djordjevic i Zarka Trebjesanina, a advokatima sestorice nastavnika Elektrotehnickog fakulteta u Beogradu, zastupnik dekana Vladana Teodosica, advokat Zoran Jevric, urucio je nova resenja po kojima prestaje vaznost dekanovih ranijih odluka o premestanju »pobunjenika« u Naucni centar u osnivanju.
Na Filoloskom fakultetu uobicajeni zimski raspust nije ni poceo, jer se studenti i profesori jos uvek svakodnevno okupljaju i traze smenu dekana Radmila Marojevica i vracanje nastave na nivo koji je imala do usvajanja Zakona i njegove nakazne primene na FF, kao i vracanje u nastavu svih nastavnika i saradnika koji su u medjuvremenu otpusteni, suspendovani ili po bilo kojem drugom kriterijumu oterani iz ove visoke skole. Posto je Katedra za opstu knjizevnost i teoriju knjizevnosti gotovo ugasena, profesori izbaceni i suspendovani, a studenti odbili da »predju« kod dovedenih nastavnika, sta se dogadja na ovoj studijskoj grupi mozda najbolje ilustruje izjava dekana Marojevica da ni on sam »nema informacija, ali se ispiti i tamo odrzavaju«. U medjuvremenu, rektor BU, Jagos Puric pozvao je nastavnike Filoloskog na sastanak da bi im, suprotno ocekivanjima, »odrzao lekciju«, i izazvao sumnju da su vlasti odustale od namere da smene Marojevica, kako se ocekivalo nakon decembarskog sukoba dekana i clanova Upravnog odbora FF.
Imenovanje poznatog »srpskog patriote« i intelektualca Danijela Sifera za profesora na Katedri za italijanski jezik i knjizevnost, koje je izazvalo veliko nezadovoljstvo nastavnika i saradnika, ali i studenata koji mu osporavaju kompetentnost, preti da ugasi jos jednu katedru na FF. Studenti su u znak nezadovoljstva ponudili svoje indekse, a neki profesori sa ove katedre su predlagali da se kolektivnim podnosenjem otkaza ode sa Fakulteta. Ali, izgleda da ce ovaj ugledni »srpski zet« mimo uobicajene procedure dobiti mesto na Beogradskom univerzitetu, a za kabinet mu je po svemu sudeci odredjen radni prostor akademika Nikse Stipcevica, kome je nalozeno da se iseli iz kancelarije koju je kao dugogodisnji profesor na italijanistici koristio. Trinaest predavaca je zatrazilo i hitno smenjivanje sefa Katedre Gordane Teric, zbog svega sto se dogadjalo na italijanistici.
Period izmedju dva semestra na univerzitetu je uvek bio i vreme za januarsko-februarski ispitni rok. Na Filoloskom fakultetu jos uvek se ne zna da li ce ga uopste i biti, jer su studenti u protestu, a Nezavisni sindikat nastavnika i saradnika je usvojio obavezujucu odluku da se ispiti ne odrzavaju, osim za apsolvente.
Na Elektrotehnickom fakultetu, koji je takodje zimski semestar okoncao dugotrajnim strajkom, koji ce se nastaviti nakon zakonom odredjenog raspusta, jos uvek se ne zna da li ce u januarskom roku biti ispita i kako ce ih polagati studenti koji iz nekih predmeta nisu uopste imali nastavu. Za sada je u toku neka vrsta tajm-auta za sukobljene strane, dekana i studente i jedan deo nastavnika okupljenih oko nezavisnog sindikata.
»Ukoliko vlada Republike Srbije do pocetka novog semestra, 16. februara, ne isplati zarade za novembar i decembar protekle godine i ne pokrije materijalne troskove fakulteta, od Republickog odbora Samostalnog sindikata univerziteta zatrazicemo da proglasi generalni strajk«, zakljucili su na sastanku odrzanom 20. januara clanovi Gradskog odbora Sindikata Beogradskog univerziteta SS.
Na istom skupu konstatovano je da je materijalni polozaj zaposlenih u visokom obrazovanju nedopustivo nizak, a koliko je los potvrdjuje tom prilikom izrecen zahtev da se sindikat mora izboriti da minimalna cena rada zaposlenih na univerzitetu bude 40 procenata od proseka u privredi, sto bi,


kako su oni izracunali, moglo da »pokrije« jednu trecinu potrosacke korpe.
Neki od »podobnih« dekana vec imaju izum za popunjavanje prazne fakultetske kase i »popravljanje loseg materijalnog polozaja« zaposlenih na univerzitetu. Dekan Fakulteta fizicke kulture, Drago Tomic smislio je kako da »ucini« nesto za skolu, a da ne »optereti drzavu«. Prema njegovoj, nedavnoj, odluci, svaki izostanak sa casa studente ce ubuduce kostati pet dinara. Novac ce se uplacivati na blagajni Fakulteta, a ovako prikupljen delice se nastavnicima i saradnicima kao stimulacija.

Lidija Jovetic

 


© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar