Broj 206 

Hronika

Kalendar

Sreda, 6. januar
Vlasti u Sarajevu dobile su saglasnost Haskog tribunala za krivicno gonjenje jednog od Muslimanskih lidera, Fikreta Abdica. Tuzilac Tribunala Luiz Arbur zakljucila je da postoje dokazi koji terete Abdica za ozbiljne povrede medjunarodnog prava.

Cetvrtak, 7. januar
Delegacija Saveza za promene sastala se u Podgorici sa najvisim funkcionerima Crne Gore. U saopstenju Saveza za promene kaze se da je tema sastanka bila jacanje demokratskih snaga na teritoriji citave SRJ.

Predsednik SAD Bil Klinton produzio je ekonomske sankcije protiv SRJ, zbog situacije na Kosovu.

Kristofer Hil razgovarao je u Pristini sa liderom Albanaca Ibrahimom Rugovom. U intervjuu listu Koha ditore on je, izmedju ostalog, rekao da je cilj sporazuma i stvaranje legalnih institucija vlasti na Kosovu jer se »postojana buducnost ne moze graditi na institucijama podzemlja«.

Novi incidenti na Kosovu. Ispred pristinskog kafica »Kul«, gde se okuplja omladina srpske nacionalnosti, eksplodirala je kasikara koju je neko pokusao da ubaci u unutrasnjost kafica. Dva dana ranije u selu Preoce, juzno od Pristine, ubijen je radnik Elektroprivrede Kosova Nenad Denic. Oko stotinak naoruzanih Srba zaposelo je deo puta Pristina–Prizren i zahtevalo susret sa Slobodanom Milosevicem i Milanom Milutinovicem.

Adem Demaci je optuzio DSK i Ibrahima Rugovu da sprecavaju neophodno jedinstvo albanskog vojnog i politickog faktora.

Vise desetina hiljada roditelja sa decom pokusavalo je uzalud da dodje do novogodisnjih paketica, koje je usred Beograda delila humanitarna organizacija »Spona«.

Petak, 8. januar
OVK je otela osam vojnika Vojske Jugoslavije.

Poginula trojica policajaca u napadu OVK na policijsku patrolu na putu Suva Reka–Dulje. Pored poginulih, u napadu su ranjena cetiri policajca i dva civila, albanske narodnosti, koji su tim putem slucajno prolazili.

Pronadjeno je telo Bljerima Baljaja, iz okoline Decana, koga su ubila nepoznata lica.

Subota, 9. januar
Dva policajca ranjena su kod Podujeva, a tri naoruzana Albanca poginula su u blizini sela Dasinovac, nakon sto su otvorili vatru na policiju. Prema saopstenju VJ, u rejonu karaule Gorozup, zapadno od Prizrena, izvrsen je napad iz dva pravca, »uz pokusaj ubacivanja terorista iz Albanije«. Nastavljeni su pregovori Verifikacione misije OEBS i OVK oko oslobadjanja otetih vojnika VJ.

Sef pregovarackog tima kosovskih Albanaca Fehmi Agani izjavio je da najnoviji albanski predlog za resavanje krize na Kosovu podrazumeva raspisivanje referenduma o statusu Kosova i Metohije.

Luiz Arbur, glavni tuzilac Haskog tribunala, pozvala je sve optuzene za ratne zlocine pocinjene na tlu bivse Jugoslavije da se dobrovoljno predaju, a nacionalne vlasti da pomognu pri mirnom privodjenju.

Ministarstvo informisanja Republike Srbije izdalo je saopstenje da sef Verifikacione Misije OEBS na Kosovu, Vilijem Voker, »otvoreno podrzava teroriste«. Vilijem Voker je, prethodnog dana, izjavio da je, za osnivanje novinske agencije i radija OVK, kriv i zvanicni Beograd, zbog svoje politike gusenja slobodnih medija.

Ponedeljak, 11. januar
Sef norveske diplomatije i predsedavajuci OEBS, norveski diplomata Knut Volebek, sastao se u Beogradu sa predsednikom SRJ Slobodanom Milosevicem zbog krize izazvane otmicom osam vojnika VJ. Volebek je od Milosevica trazio da vremenski rok ultimatuma datog OVK produzi, ali je rekao i da od OVK zahteva »trenutno« oslobadjanje vojnika.

Jugoslovenske vlasti odbile su da izdaju vizu grupi stranih naucnika, medju kojima je i jedan nobelovac. Dzonatan Fenton, Sem Treime, Ricard Rorti i nobelovac Dzon Polanji, trebalo je da budu gosti Alternativne akademske obrazovne mreze.

Sindikat zaposlenih Filoloskog fakulteta u Beogradu odlucio je da polaganja ispita u januarskom roku nece biti sve dok se ne normalizuju prilike na fakultetu. Studenti Elektrotehnickog fakulteta produzili su protest, ponavljajuci svoje zahteve od pre vise meseci. Obezbedjenje koje dekan Teodosic nije uklonio (iako je, prema potpisanom protokolu sa profesorima, to trebalo da uradi), nije dozvolilo studentima da pridju slusaonicama, pa su oni svoj zbor odrzali u centralnom holu.

Utorak, 12. januar
Potpredsednici Vlade Srbije Vojislav Seselj, Milovan Bojic i Ratko Markovic, obelodanili su na konferenciji za stampu, kako su rekli, tajni dokument CIA-e protiv SRJ.

Bivsi visoki predstavnik medjunarodne zajednice u Bosni, Karl Bilt, ocenio je da bi NATO trebalo da zatvori granicu izmedju Albanije i SRJ i pojaca svoje snage u Makedoniji. U clanku objavljenom u londonskom Fajnensel Tajmsu, Bilt je optuzio NATO da neadekvatno reaguje na kosovsku krizu i da je neodlucan u razmestanju trupa u severnoj Albaniji, dok »Kosovo klizi ka otvorenom ratu«. Prema Biltu, dok je NATO spreman da upotrebi svoje vazdusne snage protiv Srbije, on ima malo uticaja na OVK.

Poceo je krivicni postupak protiv »Dnevnog telegrafa« po tuzbi potpredsednika Vlade i celnika JUL-a Milovana Bojica.

Sreda, 13. januar
U Podgorici su se sreli crnogorski predsednik Milo Djukanovic i specijalni izaslanik SAD Robert Gelbard. Dominantna paznja u razgovorima, prema njihovim recima, posvecena je odnosima Crne Gore i SAD i realizaciji nekih dosadasnjih dogovora, kao sto je dozvola sletanja avionima Montenegro ervejza na aerodrome u SAD i uspostavljanje linije Tivat–Njujork.

Knut Volebek, predsedavajuci OEBS, izjavio je u Pristini da predstavnici kosovskih Srba moraju biti ukljuceni u razgovore o resavanju kosovske krize.

Osmorica otetih vojnika VJ pusteni su iz zatocenistva. Oni su izjavili, po oslobadjanju, da su se prema njima pripadnici OVK korektno ponasali.

Cetvrtak, 14. januar
Proslava srpske Nove godine u Podgorici protekla je bez incidenata.

Petak, 15. januar
Specijalni izaslanik Evropske unije, austrijski ambasador u SRJ Volfgang Petric, optuzio je OVK kao glavnog krivca za poslednje dogadjaje na Kosovu.

Vlada Republike Srbije odrzala je sednicu u Pristini, pod predsednistvom Mirka Marjanovica. Clanovi Vlade su zatrazili da medjunarodna zajednica »osudi terorizam i spreci pomoc teroristima iz inostranstva i tako prekine politiku dvostrukih standarda«.

Neuspesno organizovanje protestnog marsa Srba i Crnogoraca u Pristini, prema recima jednog od organizatora, Momcila Trajkovica, nije odraz snage Srpskog pokreta otpora vec uticaja srpskih vlasti preko medija, ali i drugih oblika pritisaka na gradjane srpske i crnogorske nacionalnosti na Kosovu.

Subota, 16. januar
Obnovljeni sukobi u okolini sela Racak na Kosovu, nakon tromesecne pauze. Predstavnici Verifikacione komisije OEBS tvrde da je u sukobima ubijeno 45 Albanaca.

Nedelja, 17. januar
Odrzan je hitan sastanak Saveta NATO u Briselu, a portparol Stejt departmenta Dzejms Rubin je rekao da se drzavni sekretar Medlin Olbrajt nalazi u stalnom kontaktu sa sefovima diplomatija drzava clanica NATO i da je od predsednika Jugoslavije Slobodana Milosevica zahtevala da se odgovorni za masakr izvedu pred lice pravde. Niski socijalisti zahtevaju da se sefu verifikatora Vilijemu Vokeru uskrati gostoprimstvo u SRJ.

Vilijem Voker, na konferenciji za stampu u Pristini, optuzio je jugoslovenske snage bezbednosti za masakr nad 45 Albanaca u selu Racak, tvrdeci da se, prema onome sto je on video, svakako radi o masakru i da je neophodna istraga od strane istrazitelja Haskog tribunala u najkracem mogucem vremenskom roku. Milan Milutinovic, predsednik Srbije, reagovao je na Vokerove optuzbe tvrdnjama da je Voker »prekrsio mandat, da laze i da stiti teroriste«.

Vlada Albanije je zatrazila hitan sastanak Saveta bezbednosti UN zbog ubistva 45 Albanaca na Kosovu. Albanija je optuzila jugoslovenske vlasti za »eksperimentisanje sa masovnim unistenjem« kosovskih Albanaca.

Ponedeljak, 18. januar
Savezna vlada je, na svojoj vanrednoj sednici, proglasila nepozeljnim Vilijema Vokera, sefa Verifikacione misije OEBS na Kosovu. Ovom odlukom Vilijemu Vokeru je nalozeno da u roku od 48 sati napusti teritoriju SRJ.

Pogranicne vlasti SRJ nisu dozvolile Luiz Arbur, glavnom tuziocu Haskog tribunala, da udje na teritoriju Kosova, jer nije imala vizu. Ona je sa timom istrazitelja ovog suda doputovala u Skoplje i pokusala je da, prema svojim ovlascenjima, udje na Kosovo i obavi istragu u selu Racak.

Srpski pokret obnove usao u Saveznu vladu. Vuk Draskovic je postao potpredsednik Savezne vlade specijalno zaduzen za odnose sa medjunarodnom zajednicom, a SPO je dobio jos i ministarstva za informisanje i unutrasnju trgovinu (Milan Komnenic i Slobodan Nenadovic), dok je Milan Bozic postao ministar bez portfelja.

Zvanicna Rusija je osudila ubistva Albanaca u selu Racak i pozvala vlasti SRJ da saradjuju sa Medjunarodnim tribunalom u Hagu.

Utorak, 19. januar
Glavnokomandujuci NATO za Evropu general Vesli Klark i predsednik Vojnog komiteta Alijanse general Klaus Nauman, razgovarali su u Beogradu sa predsednikom SRJ Slobodanom Milosevicem i upozorili ga da tretman Vilijema Vokera i Luiz Arbur moze doprineti daljoj radikalizaciji odnosa NATO prema SRJ. General Klark je pre odlaska u Beograd najavio da ce Milosevicu preneti »jasnu i veoma direktnu poruku«.

Izvestilac Komisije UN o ljudskim pravima za bivsu Jugoslaviju, Jirzi Dinstbir, izjavio je da jedino rasporedjivanje vojnih snaga medjunarodne zajednice moze dovesti do promene situacije na Kosovu i omoguciti da se izbegne otvoreni rat.

Sreda, 20. januar
Savet bezbednosti UN osudio je »masakr nad kosovskim Albancima u selu Racak«. Ovu odluku SB UN podrzalo je svih 15 zemalja clanica Saveta bezbednosti.

Domaci patolozi tvrde da tela Albanaca nisu izmasakrirana.

Deo mediteranskih mornarickih snaga NATO, prema recima predstavnika Juzne komande NATO, majora Dugasa Anastasijadisa, dobio je naredbu da krene prema Jadranskom moru.

Vilijem Voker izjavio novinarima da nece napustiti Kosovo dok je tu misija koju predvodi.

Dzejms Rubin, portparol Stejt departmenta, tvrdi da su generali NATO, Klark i Nauman, Milosevicu preneli cetiri zahteva: odustajanje od odluke o proterivanju Vilijema Vokera, dozvola za istrazitelje Haskog tribunala da istraze ubistva Albanaca u selu Racak, da se identifikuju i izvedu pred lice pravde pocinioci ubistava i da se odustane »od pojacanog razmestanja snaga i brojnih krsenja sporazuma o prekidu vatre iz oktobra«.

Cetvrtak, 21. januar
Nemacki ministar inostranih poslova i predsedavajuci Evropske unije, Joska Fiser, uputio sedam zahteva EU Slobodanu Milosevicu. Oni se, uglavnom, svode na vec ranije postavljene zahteve upucene SRJ od strane medjunarodne zajednice.

Sindikat Filoloskog fakulteta doneo obavezujucu odluku za sve nastavnike da se ispiti u februarskom roku odrze samo za apsolvente.

Petak, 22. januar
U selu Nevoljane, kod Vucitrna, kidnapovano je petoro gradjana srpske nacionalnosti. Izvrsioci ovog nedela su pripadnici OVK.

Vojislav Mihailovic, funkcioner SPO i unuk cetnickog lidera Draze Mihailovica, postao je gradonacelnik Beograda.

Subota, 23. januar
U okolini Drenice oslobodjeno je petoro kidnapovanih Srba, a devet pripadnika OVK je iz pritvora u Nisu pusteno na slobodu. Murat Musliju, predsednik albanskog Komiteta u Srbici, izjavio je da su pripadnici OVK oslobodjeni na osnovu dogovora o razmeni osam vojnika VJ koje je OVK deset dana ranije oslobodila.

Ponedeljak, 25. januar
Brana Miljus, na sednici Parlamenta Republike Srpske, nije dobio poverenje poslanika za sastav nove Vlade RS. Protiv njega je glasalo 46 poslanika, a za njega samo 26 poslanika Parlamenta RS, i to iz redova SDS i radikala.

Sefovi diplomatija Evropske unije, na sastanku u Briselu, najavili su jaci pritisak na Beograd i Albance, uz povlastice Crnoj Gori. Na sastanku je najavljena i mogucnost slanja trupa NATO u severnu Albaniju da bi se sprecio dotok oruzja na Kosovo. Crna Gora je izuzeta od sankcija EU za avio-saobracaj i od sada se sa njenih aerodroma moze leteti u sve zemlje EU.

Nastasja Radovic

 


© 1996 - 1998 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar