Broj 208-209 


Kalendar
 

Petak, 5. februar
»OVK salje predstavnike na pregovore u Rambuje, ali ne ocekuje mnogo od njihovog ishoda«, izjavio je portparol OVK Jakup Krasnici, u sedistu OVK, »negde u planinama Drenice«.

Generalni direktor »ICN-Jugoslavije« Dusan Mitevic optuzio je vladu Srbije da pokusava da nacionalizuje kapital americke kompanije »ICN-Farmasjutikls«.

Zbog studijskog boravka u Rusiji, dekan Filoloskog fakulteta u Beogradu, Radmilo Marojevic, uskoro napusta ovu funkciju, najavljeno je na sednici Upravnog odbora fakulteta.

Subota, 6. februar
U centru Pristine, u eksploziji bombe ispred jedne privatne prodavnice, poginuli su Enver Salja, vlasnik prodavnice, i njegov rodjak Arton Ajeti, kao i Fljora Humoli, koja je prolazila pored radnje.

Predsednik Francuske Republike Zak Sirak otvorio je mirovnu konferenciju u dvorcu Rambuje. Clanovima oba pregovaracka tima dat je predlog mirovnog sporazuma koji je nacinila Kontakt grupa, kao osnov za pregovore.

Nedelja, 7. februar
Sto deset glavnih rukovodilaca »ICN-Jugoslavija« potpisalo je izjavu lojalnosti Milanu Panicu.

Delegacija Srpske pravoslavne crkve otputovala je u Pariz.

Ponedeljak, 8. februar
Hasim Taci, novoimenovani sef pregovarackog tima kosovskih Albanaca i rukovodilac Politicke uprave OVK, trazio je da se pre nastavka pregovora u Rambujeu potpise i poseban dokument o prekidu vatre, pise pristinska Koha ditore. Kontakt grupa nije bila sklona tom predlogu jer zeli sveobuhvatan sporazum i smatra nepotrebnim potpisivanje odvojenih sporazuma, saznaje Koha.

Prema srpskim izvorima u Pristini, na Kosovu je pronadjeno pet tela ubijenih osoba. Identifikovane su dve osobe, Sabahete Zoka i Djemailja Smacija, pronadjene na izlazu iz Djakovice.

Studenti i nastavnici Filoloskog fakulteta odlucili su da sve do faktickog ispunjenja njihovih zahteva nastave bojkot redovnih aktivnosti na fakultetu.

Utorak, 9. februar
Drustvo sudija Srbije podnelo je krivicnu prijavu protiv potpredsednika Vlade Vojislava Seselja zbog, kako stoji u prijavi, »sirenja laznih vesti u produzenom trajanju i uvrede«.

Delegacija kosovskih Albanaca u Rambujeu angazovala je Mortona Abramovica, Pola Vilijamsa i Marsala Harisa kao savetnike delegacije. Ovi Amerikanci su poznati po svom bogatom savetodavno-diplomatskom iskustvu.

Sreda, 10. februar
Medjunarodna zajednica i SAD vodice racuna o interesima Crne Gore, rezime je telefonskog razgovora koji je predsednik Crne Gore, Milo Djukanovic, vodio sa drzavnim sekretarom SAD, Medlin Olbrajt, saopsteno je iz kabineta crnogorskog predsednika.

Srpska delegacija u Rambujeu ponudila je, prema agenciji Rojters, delegaciji kosovskih Albanaca direktne pregovore dve delegacije, ukoliko Albanci odmah prihvate svih 10 principa koje je pregovaracima ponudila Kontakt grupa.

Predsednik SRJ Slobodan Milosevic i grcki ministar spoljnih poslova Teodoros Pangalos, razgovarali su u Beogradu. Pangalos je razgovarao i sa Milom Djukanovicem, Vukom Draskovicem i predstavnicima Saveza za promene.

Dzejms Rubin, portparol Stejt Departmenta, upozorio je SRJ da, ako ne prihvati implementaciju sporazuma, slede vojni udari NATO. Rubin je ovim saopstenjem reagovao na reci jugoslovenskog sefa diplomatije Zivadina Jovanovica, koji je rekao da dolazak trupa NATO na Kosovo ne dolazi u obzir.

Hjuman rajts voc, medjunarodna organizacija za zastitu ljudskih prava, upozorava na opasnost da bi eventualni sporazum u Rambujeu mogao zaobici odgovorne za ratne zlocine pocinjene na Kosovu.

Zoran Vasic, Vesna Bozic i Mileta Simic, iz »ICN«, posle obavljenog informativnog razgovora, pusteni su iz pritvora u kojem ih je drzala beogradska policija.

Mandatar za sastav vlade Republike Srpske, Petar Djokic, demantovao je tvrdnje medija da je vratio ponudjeni mandat. On je, pri tom, rekao da ce njegov stav zavisiti od stava koji ce zauzeti Socijalisticka partija RS, a zatim i koalicija »Sloga«.

Cetvrtak, 11. februar
Predsednik Srbije Milan Milutinovic stigao je u Rambuje, a potpredsednik Savezne vlade Vuk Draskovic razgovarao je u Parizu sa sefom francuske diplomatije i jednim od kopredsednika mirovne konferencije o Kosovu, Iberom Vedrinom.

Na podrucju Vucitrna kidnapovana su dva policajca.

Kompanija »ICN-Farmasjutikls« podnela je Federalnom sudu SAD tuzbu protiv SRJ, zbog podrzavljenja kompanije »ICN-Jugoslavija«.

Oliver Antic, dekan Pravnog fakulteta u Beogradu, podneo je krivicnu prijavu protiv otpustene profesorke ovog fakulteta Vesne Rakic-Vodinelic. Antic optuzuje svoju bivsu koleginicu za »falsifikovanje lekarskog nalaza na osnovu kojeg se ona oslobodila svedocenja pred disciplinskom komisijom«.

Petak, 12. februar
»Albanska strana nece ni da se rukuje u prolazu, a kamoli da razgovara, a  mi smo spremni cak i da ih poljubimo«, rekao je na konferenciji za stampu u Parizu predsednik Srbije Milan Milutinovic.

Bez uklanjanja predsednika Milosevica nece biti trajnog resenja za Kosovo, poenta je onoga sto je rekao Bendzamin Gilman, predsednik Komiteta za medjunarodne odnose americkog Kongresa, u raspravi o politici SAD prema Kosovu.

Na podrucju Stimlja oteta su tri Albanca, izvestio je kosovski Informativni centar, a Verifikaciona komisija je potvrdila smrt jednog Roma cije telo je pronadjeno blizu Novog Sela i jednog Albanca pronadjenog kod sela Zac. Verifikaciona komisija je, takodje, potvrdila da postoje izvestaji o otmicama Albanaca u okolini Stimlja, koji su »navodno lojalni vlastima«.

Filip Vujanovic, predsednik Vlade Crne Gore, najavio je referendum na kojem bi gradjani te republike trebalo da se izjasne da li zele da ostanu u SRJ.

Majkl Rouz, bivsi komandant medjunarodnih trupa u Bosni, optuzuje NATO da »promovise kulturu nasilja« i da svojom reakcijom na krizu na Kosovu daje los primer u slucaju buducih intervencija, prenose britanski listovi.

Subota, 13. februar
Sefovi diplomatija zemalja clanica Kontakt grupe odlucili su da se srpsko-albanski pregovori u Rambujeu produze za jos nedelju dana.

Nedelja, 14. februar
Od eksplozije u centru Urosevca povredjeno je 12 osoba i osteceno 25 objekata.

Ponedeljak, 15. februar
Milan Milutinovic je ponovio, na konferenciji za stampu u Parizu, da ni pod kojim uslovima ne dolazi u obzir dolazak NATO snaga na Kosovo.

Igor Ivanov, ministar spoljnih poslova Ruske federacije, rekao je u Rambujeu da bi eventualno razmestanje stranih trupa na Kosovu moglo da se obavi samo uz dopustenje Beograda.

Utorak, 16. februar
Pregovaraci u Rambujeu i dalje rade na institucionalnim, politickim i ekonomskim pitanjima, dok vojno-bezbednosna cekaju na red.

»‘ICN-Jugoslaviju’ cemo registrovati u Crnoj Gori, gde cemo preseliti nase aktivnosti«, rekao je Milan Panic na konferenciji za novinare u Podgorici.

U razgovoru sa Kristoferom Hilom, Slobodan Milosevic je naglasio da se ne samo institucije vec i svi gradjani protive dolasku NATO trupa na Kosovo.

Sreda, 17. februar
Na konferenciji za novinare predstavnici OVK na pregovorima u Parizu rekli su da nece pristati na razoruzavanje svojih pripadnika jer su odlucni u nameri da se izbore za nezavisnost Kosova.

Jugoslovenski pregovaraci u Rambujeu odustali su od insistiranja da suprotna strana potpise deset principa Kontakt grupe.

Na putu Orahovac–Malisevo pronadjena su dva tela neidentifikovanih osoba sa tragovima mucenja na njima, a u centru Urosevca, u dzaku sa krompirom, postavljena je eksplozivna naprava koja je, posle anonimne prijave kosovskoj Verifikacionoj misiji, demontirana.

Prema pisanju pristinskog »Jedinstva«, u prethodnih deset dana, ispred srednjoskolskog centra u Suvoj Reci, otete su 24 mlade Albanke i odvedene u nepoznatom pravcu.

Cetvrtak, 18. februar
Ruski predsednik Boris Jeljcin rekao je novinarima, prema agenciji Interfaks, da je americkom predsedniku Bilu Klintonu »preko telefona i pismom« porucio da nece dozvoliti bombardovanje SRJ.

Robin Kuk i Iber Vedrin, koordinatori pregovora u Rambujeu, javno su se obratili gradjanima Jugoslavije. U njihovoj poruci se, izmedju ostalog, kaze i ovo: »Zelimo kraj vasoj izolaciji. Ne zelimo da vas odbacimo«.

U Londonu je pocela medjunarodna konferencija pod nazivom »Crna Gora – region istocnog Jadrana i Evrope – poluga mira, stabilnosti i demokratije«.

Petak, 19. februar
Slobodan Milosevic je odbio da se u Beogradu sastane sa Kristoferom Hilom, izjavio je za Blic americki diplomata iz ambasade u Beogradu, koji je zeleo da ostane anoniman.

Sef ruske diplomatije Igor Ivanov izjavio je da se Moskva nacelno ne protivi upotrebi sile za resavanje konflikta, ali da takvu odluku mogu doneti samo Ujedinjene nacije.

Na vanrednoj sednici crnogorska Vlada je, pridrzavajuci se odluka iz rezolucije Skupstine Republike Crne Gore od 17. juna 1998. godine, ponovila da treba »spreciti upotrebu teritorije Crne Gore u eventualnom sukobu sa medjunarodnom zajednicom«. Ovaj stav crnogorske Vlade izazvao je burne reakcije dela institucija savezne drzave i nekih stranaka, pre svih Druge armije VJ i SNP Crne Gore.

»Necemo dati Kosovo i Metohiju ni po cenu bombardovanja«, rekao je, prema izvestaju Tanjuga, predsednik SRJ Slobodan Milosevic u razgovoru sa delegacijom kiparskog parlamenta.

Predsednik SAD Bil Klinton izjavio je, nakon susreta sa francuskim predsednikom Zakom Sirakom, da je NATO spreman da upotrebi silu protiv Srbije ukoliko ona odbije predlog plana za buduci status Kosova.

Specijalni izvestilac UN za ljudska prava, Jirzi Dinstbir, izjasnio se protiv napada NATO na Srbiju jer smatra da se time nista ne bi postiglo.

Vlada Srbije imenovala je Radeta Bozovica, clana JUL-a, za novog dekana Filoloskog fakulteta u Beogradu.

Subota, 20. februar
Pregovori u Rambujeu produzeni do novog roka, 23. februara u 15 sati.

U Rambuje su stigli Medlin Olbrajt i Milan Milutinovic. Kao razlog za neuspeh dosadasnjih pregovora navodi se, sem srpskog neprihvatanja vojnog dela sporazuma, i albanska nespremnost da prihvati sve tacke politickog dela sporazuma, a posebno one koje se ticu ostanka Kosova u Srbiji. Albanci traze da im se omoguci raspisivanje referenduma o drzavno-politickom statusu Kosova, nakon tri godine.

Nedelja, 21. februar
Na Kosovu je noc izmedju subote i nedelje protekla u znaku napada OVK na policiju i pripadnike albanske nacionalne zajednice.

Ponedeljak, 22. februar
Ruski premijer Jevgenij Primakov potvrdio je da se Rusija protivi primeni sile za resavanje krize na Kosovu. Sto se tice prisustva medjunarodnih snaga za realizaciju moguceg sporazuma, Primakov je rekao da to zavisi od potrebe jugoslovenskih vlasti, pa ukoliko bi SRJ to trazila, Rusi bi »odgovorili pozitivno«.

Predsednik Srbije Milan Milutinovic, u setnji Rambujeom, rekao je novinarima koji su ga pratili: »Unutra nema pravih pregovora, samo kruze neki papirici, pa sam izasao da prosetam«.

Sef srpske delegacije u Rambujeu Ratko Markovic uputio je pismo Iberu Vedrinu i Robinu Kuku, u kojem kaze da njegova delegacija smatra »nepostojecim« i odbija da razmatra nove papire koje su joj, kasno uvece, pokusali da uruce medjunarodni predstavnici.

Utorak, 23. februar
Karl Bilt, nekadasnji visoki predstavnik medjunarodne zajednice za BiH, rekao je u clanku koji objavljuje »Fajnensel Tajms« da, iako je najvaznije spreciti rat na Balkanu, to je istovremeno i najlakse uraditi. Jer, kaze Bilt, »mnogo je vaznije stvoriti strukture za saradnju i integraciju, koje ce zaustaviti klizanje regiona u stalne etnicke sukobe«.

Mirovna konferencija u Rambujeu ponovo je produzena. Novi susret pregovaraca pocece 15. marta. Naime, nijedna strana nije u potpunosti prihvatila ponudjeni sporazum u delu koji se odnosi na pravno-politicki status Kosova. Albanska delegacija je insistirala na eksplicitnom odobravanju sprovodjenja referenduma nakon tri godine primene prelaznog resenja, dok je srpska strana bila protiv toga. Vojni deo sporazuma, odnosno nacin realizacije politickog dela bio je, za obe strane, kako se videlo tokom trajanja pregovora, jos problematicniji za usvajanje. Srbi ne prihvataju NATO trupe na Kosovu, a pregovaraci iz redova OVK suprotstavljaju se razoruzanju i raspustanju svojih pripadnika.

Dzejms Rubin, portparol Stejt departmenta, rekao je da je albanska delegacija uslovno prihvatila politicki sporazum o autonomiji, ali je zahtevala dvonedeljno odlaganje potpisivanja radi konsultacija sa OVK, narodom i politickim institucijama. Rubin je optuzio Adema Demacija, politickog lidera OVK, za sprecavanje potpisivanja sporazuma. Albanska delegacija je, naime, bila podeljena, sa 14 prema 1, jer Hasim Taci, njen sef, nije dobio odobrenje od Demacija za svoj potpis. Taci je pretio ostavkom.

U sukobima sa OVK na Kosovu ranjena su petorica policajaca.

Nastasja Radovic

 


© 1996 - 1999 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar