cetvrtak, 2. april 1998.

POSLE PREKSINOCNE ODLUKE SAVEZNE VLADE O DEVALVACIJI DINARA

Vlada: Dinar ce biti konvertibilan

Ekonomisti: Gde je reformski paket

Sindikati: Obezvredjene plate i penzije

Cene: Milka osam, LM deset dinara

Ulica: Devize niko ne prodaje

Crna Gora: Bez nase saglasnosti

Beograd. - Zvanicna devalvacija dinara, izazvala je talas poskupljenja u privatnim prodavnicama i na pijacama u svim gradovima u Srbiji. Cene su korigovane od 20 do 25 odsto, a potrosaci su pozurili da sto vise pazare po starim cenama pa su kupovali namirnice na veliko i placali cekovima, koristeci odlozeni rok placanja koji trgovine nisu uspele tako brzo da skrate ili ukinu.

Nove cene su odmah primenili uvoznici pa kilogram kafe od juce kosta 75 dinara, banana - deset, a narandzi - osam dinara. Uvozna cokolada "milka" staje osam dinara, a nove cene su dobile i cigarete - "LM" kosta od sedam i po do deset dinara, "laki strajk" od osam i po do deset, a "marlboro 100 s" od 13 do 18 dinara.

Prehrambena roba u drustvenim trgovinama juce nije poskupela, ali su dobavljaci od trgovaca trazili da popisu robu. Dragica Bolic, komercijalni direktor u "Imleku" kaze da ce rukovodstvo danas napraviti racunicu, ali je izvesno da ce cena mleka biti pomerena.

U nekim prodavnicama od juce je skuplja i uvozna bela tehnika za 20 odsto.

Poskupljenje benzina izazvace, kako se ocekuje, dodatni talas poskupljenja, prvenstveno u drumskom prevozu, a zatim i kod roba u cijoj ceni velikim delom ucestvuje cena transporta. Iako je cena derivata i prirodnog gasa povecana za 20 odsto u Naftnoj industriji njome nisu zadovoljni i tvrde da i pored povecanja cena, moze doci do nestasice benzina na trzistu.

Na crnom deviznom trzistu marka se kupovala za sest, a prodavala za sest i po dinara, ali je bilo i dilera koji su za marku trazili od sedam do osam dinara. Oni oprezniji, samo su otkupljivali devize, ali ih nisu i prodavali.

Uprkos najavama Narodne banke Jugoslavije, gradjani juce nisu mogli da kupuju devize na salterima banaka jer one, kako tvrde jos nisu dobile zvanicno uputstvo NBJ.

Misljenja ekonomista o potezu savezne vlade su podeljena. Jedni smatraju da je devalvacija dinara iznad ravnoteznog nivoa, iznenadjenje u pozitivnom smislu i da ce to omoguciti veci manevarski prostor NBJ, dovesti do uravnotezenja platnog bilansa i javnih prihoda. Kriticari ove mere upozoravaju da, ukoliko devalvaciju ne bude pratio dodatni reformski paket, ona proizvesti jos jaca inflatorna ocekivanja i dalje gubljenje poverenja u monetarnu vlast. U tom slucaju efekti prilagodjavanja kursa dinara bice istopljeni za nekoliko meseci i ponovo cemo se naci pred potrebom da devalviramo domacu valutu. Ekonomisti ocekuju da ce ova mera delimicno obuzdati uvoz, ali ne veruju da ce znacajnije uticati na domacu izvoznu privredu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /