cetvrtak, 2. april 1998.

DEVALVACIJA DINARA IZAZVALA TALAS POSKUPLJENJA SVIH VRSTA ROBA

Vece cene kafe, cigareta, juznog voca, bele tehnike...

U privatnim prodavnicama, na pijacama i obicnim tezgama roba poskupila za 20 do 25 procenata, dok u drustvenim trgovinama cekaju naredjenje "odozgo". Gradjani masovno kupovali kartone brasna, secera i deterdzenta

Neocekivana devalvacija dinara zbunila je mnoge privatne trgovce, ali ne toliko da ne bi odmah juce ujutro poceli da povecavaju cene. Nauceni iz dugogodisnjeg iskustva poslovanja u neregularnim uslovima, oni su za svaki slucaj povecali cene za 20, a neki cak za 25 procenata. Vazno je, priznaju mnogi, da u provom trenutku ne izgube, a ako prodaja ne bude isla dobro, kasnije ce mozda biti prinudjeni da spustaju cene.

Ni potrosaci se nisu pokazali naivnima, jer su i oni poslednjih godina mnogo naucili. Tako su u drustvenim samouslugama i prodavnicama prehrambene robe koje nisu podigle cene juce bile neopisive guzve, jer se kupovalo na cekove i odlozeno placanje. Najvise su se kupovali kartoni ulja i velike vrece brasna, secera i deterdzenata. Zaposleni u tim prodavnicama ne znaju da li ce i kod njih biti poskupljenja, jer cekaju naredjenja "odozgo".

Na vecini beogradskih pijaca cene voca i povrca su ostale iste, mada poradavci kazu da ce i one morati da porastu zbog povecanih troskova transporta. Juzno voce je, medjutim, poskupelo za oko 20 odsto. Tako kilogram banana sada kosta 10 dinara, pomorandzi 8,5, ananasa 25, a kivija 22 dinara.

Neujednacene cene kafe koje su isle od 55 do 65 dinara, sada su gotovo svuda iste i iznose 75 dinara.

Najvece sarenilo primeceno je kod cena uzovznih cigareta. Tako se LM moze kupiti za 7,5, ali i za 10 dinara. "Pal mal" kosta sest, 6,5 i 8,5 dinara, "laki straik" 8,5, devet, ali i 10 dinara. "Marlboro 100 s" kosta 13, 15, i 18 dinara. I tako redom. Najujednacenija je cena "partnera" koji je sa 4,5 gotovo svugde poskupeo na sest dinara.

Prevoz mora da poskupi

- Zbog nove cene benzina, troskovi prevoza putnika i robe premasice prihode autoprevoznika. Mi smo pre mesec i po dana vec bili podneli zahtev za povecanje cena, ali je on odbijen, pa smo ga odmah obnovili. Sada cemo ga samo dopuniti novom razlikom u ceni nastalom zbog poskupljenja benzina, - kaze Dragoslav Katic, pomocnik direktora u Udruzenju prevoznika Srbije.

Uvozna "milka" cokolada od 100 grama koja je kopstala od sest do 6,5 dinara od juce je 7,5 i osma dinara, dok je cena one od 300 grama 27 dinara.

Na buvljacima su cene sredstva za higijenu, papirne galanterije, vesa, carapa i odece porasle za otprilike 20 odsto.

Ugrozena setva

Sava Jojic, vlasnik poljoprivrednog preduzeca "Agrina" kaze da je nerazumno da se odluka o devalvaciji dinara donese usred setve. "Prekjuce smo dobili predracun za kupljenu naftu, a juce je on dopunjen zahtevom za naplatu razlike u ceni! Juce je i cena NPK djubriva skocila sa 1.550 na 2.000 dinara po toni. Sredstva za zastitu su skuplja za 80 odsto...Poljoprivreda je i bez ovog udara grcala u dugovima, a sad joj preti potupuna propast" objasnjava Jojic.

Iznenadjujuce brzo su reagovali i neki uvoznici bele tehnike. "Tehnounion" je juce ujutro podigao cene frizidera i ves-masina u skladu sa novim zvanicnim kursom. Ta roba je poskupela od 10 do 15 odsto.

Ilija Adamovic, zamenik generalnog direktora "Jabuke" kaze da juce nije bilo promene cena u ovoj trgovini, ali su se privatnici javljali i trazili da se roba popise. Kupovina je osetno povecana, posebno zbog potrosackih kredita koje je ova kuca nedavno odobrila.

Sef jedne "Pekabetine" prodavnice kaze da je u prepodnevnim satima vladala neopisva guzva, jer su potrosaci kupovali na veliko i placali cekovima. "Ovo je takav sok da trgovinske kuce nisu imale vremena da bilo sta preduzmu ili skrate rokove za odlozeno placanje".

U "Imleku", prema recima Dragice Bolic, komercijalnog direktora, danas ce biti doneta odluka o ceni mleka. Sasvim je izvesno, kaze ona, da ce novi kurs dinara zahtevati i odredjeno pomeranje cene mleka. Generalni direktor poljoprivrednog preduzeca "Dunja" Slobodan Vasovic istice da jos nije uradjena kalkulacija, pa se ne zna koliko ce devalvacija uticati na povecanje cena, ali je evidentno da je carina porasla isto koliko i kurs - 82 procenta.

Probijena psiholoska barijera

Strucnjaci Inastituta za trzisna istrazivanja smatraju da je devalvacija dinara bila neophodna, ali su iznenadjeni visinom pomeranja kursa.

"Smatramo da bi realna okvir bio izmedju pet i 5,5 dinara za marku, a donosenjem odluke da on bude sest dinara, probijena je psiholoska barijera. To nije dobro, jer ce kurs nastaviti da rasti i vrlo brzo ce dostici nivo od sedam dinara. Istina je da se nerealna kurs lose odrazava na izvoz, ali on nije jedini ogranicavajuci faktor, pa ce zbog toga izvoz malo porasti, ali ce podstaci inflaciju vise nego sto se ocekivalo", kazu ekonomisti u IZIT.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /