cetvrtak, 2. april 1998.

UPRKOS NAJAVAMA NBJ BANKARSKI SALTERI OSTALI ZATVORENI ZA GRADJANE

Jos nema prodaje deviza

Devalvacija dinara, iako dugo ocekivana, iznenadila je bankare koji juce nisu bili spremni da javno komentarisu lancane posledice pada vrednosti domace valute. U iscekivanju dodatnih tumacenja NBJ u nezvanicnim komentarima oni procenjuju da je devalvacija bila nuznost, ali nisu potpuno uvereni da je odredjen pravi odnos izmedju dinara i nemacke marke. Takodje, malo je onih koji veruju da ce devalvacija sama po sebi prouzrokvati povecanje izvoza.

"U ovom trenutku nas nastup na inostranom trzistu moze da bude samo pusta zelja ukoliko medjunarodna zajednica odluci da nam potpuno zatvori vrata. Zbog toga izvoznici mogu biti stimulisani na razne nacine, ali oni nece doneti devize u zemlju samo na osnovu toga sto je ozvanicena devalvacija", kaze jedan sagovornik, dodajuci da bi u tom slucaju domaca privreda od devalvacije imala mnogo vecu stetu nego korist.

U NBJ je juce zasedalo koordinaciono telo koje je savezna vlada formirala a ciji je zadatak da kontrolise sprovodjenje programa operativnih mera koje prate devalvaciju dinara. U tom timu su pored predsednika savezne i republikih vlada guverner NBJ, predsednik Privredne komore Jugoslavije i generalni sekretar Udruzenja banaka Jugoslavije. Ovo telo sastajace se svake nedelje, a najveca paznja bice posvecena kontroli sprovodjenja mera u privrednim organizacijama i bankama.

Ni jedna banka juce nije prodavala gradjanima devize po novom kursu, bez obzira sto se u tumacenju novih mera za uspostavljanje markoekonomske ravnoteze navodi da ce odmah po objavljivanju devalvacije na salterima biti dovoljno deviza. U bankama nije bilo optimista koji su mogli da najave da ce ova mera i narednih dana poceti da se sprovodi. Ni ulicni trgovci devizama juce nisu stranu valutu nudili gradjanima, ali su i gradjani bili oprezni i nisu svoje devize vadili iz novacanika jer ocekuju da ce uskoro biti bolja ponuda. Crni kurs je procenjivan "od oka", a dinar su najvise podcenili dileri u blizini gradskih zelenih pijaca. Tamo je marka vredela cak 7,7 dinara, dok je na uobicajenim ilegalnim pijacama deviza u Boogradu njena cena bila od 6,2 do 6,5 dinara.

M.V.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /