cetvrtak, 2. april 1998.

NAFTASI NEZADOVOLJNI NOVIM CENAMA TECNIH GORIVA I PRIRODNOG GASA

I pored poskupljenja - nestasice

Mada zvuci nelogicno poskupljenje naftnih derivata i prirodnog gasa nije ojadilo samo potrosace vec i Naftnu industriju Srbije. Razlog je, naravno, devalvacija, jer je rec o uvoznim sirovinama, a poznavaoci prilika u naftnom biznisu tvrde da ovaj paket Savezne i srpske vlade moze da se tumaci kao vesnik predstojecih problema sa snabdevanjem trzista naftnim derivatima i prirodnim gasom. Isticuci da je cena derivata i prirodnog gasa povecana za 20 odsto, a da je devalvacija vrednost dolara povecala za 80 procenata sagovornici "Nase Borbe" iz NIS tvrde da sada niko pametan nece uvoziti sirovu naftu ("a pogotovo ne privatnici, sa kojima su pregovori u toku") i da ce sve negativne razlike ici na teret NIS ("koji je i ovako u dubiozi"), jer je rec o amaterskom potezu, koji nema veze s pamecu.

U NIS, inace, juce jos uvek nisu imali zvanicno obavestenje ni o poskupljenju naftnih derivata i prirodnog gasa ni o devalvaciji. Komentarisuci da je tesko precizno prognozirati negativne efekte ovog paketa: poskupljenja goriva i dolara bez nove strukture cena naftnih derivata u NIS kazu da ce pravu procenu imati tek kada od Vlade Srbije dobiju strukturu cena naftnih derivata. Ipak, podsecaju da je prilikom prethodne devalvacije, kada je marka "skocila" na 3,3 dinara, izmena zvanicnog kursa bila ukalkulisana i u nove cene naftnih derivata, dok to sada nije slucaj.

O poskupljenju od oko 20 odsto predstavnici Vlade Srbije i NIS su pregovarali bez pominjanja devalvacije, tvrde u NIS, i navode da bi ovolika korekcija cena bez promene kursa NIS na nivo pozitivne nule dovela u roku od tri godine. Ovako, dubioza se samo povecava. Njen obim se najbolje vidi na primeru prirodnog gasa, koji se Rusima placa 85 dolara za 1.000 kubnih metara. Sa prodajnom cenom kubnog metra gasa od 0,71 dinar u NIS su, kada je odnos marka - dinar bio jedan prema 3,3 vec imali deficit, koji bi za godinu dana bio "tezak" 10,5 miliona. Sa novom cenom gasa od 0,85 dinara prema sagovornicima "Nase Borbe" se ni izdaleka ne moze podmiriti poskupljenje deviza, pa cak da ih dobiju po zvanicnom kursu.

Zbog devalvacije NIS se nece isplatiti ni uvoz gotovih derivata. Po cenama koje je odredila Vlada Srbije uvoz derivata se nece isplatiti ni privatnicima, cak ni ako ih nabavljaju iz Crne Gore, gde se, takodje, jos preracunavaju posle devalvacije. Juce se tako mogla cuti jedinstvena prognoza da je gotovo nemoguce redovno snabdevanje trzista naftnim derivatima i prirodnim gasom, a da, zbog praznih drzavnih rezervi, nema sanse ni za ponovno uvodjenje nekakvih prioritetnih potrosaca. Cvetace, dakle, ponovo crno trziste, pa je samo pitanje: Kome je to u interesu?

J.Putnikovic

Nove cene derivata i prorodnog gasa

Reagujuci na devalvaciju dinara Vlada Srbije je na sednici odrzanoj u utorak uvece usvojila Uredbu o cenama derivata nafte i prirodnog gasa, kojom se cene ovih proizvoda uskladjuju sa novim kursom dinara.

Prema novom cenovniku litar supera i bezolovnog benzina kosta sest dinara, premijuma 5,7 dinara, cena litra dizela D1 je 4,35 a 4,40 dinara litar dizela D2. Nova prodajna cena kubnog metra prirodnog gasa iz uvoza je 0,85 dinara franko potrosac.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /