cetvrtak, 2. april 1998.

PROMEMORIJA MATICE CRNOGORSKE O STANJU CRNOGORSKE KULTURE

Sezonsi spektakli - uvredljivo demonstriranje tastine

Drzavnim nagradama se kite “negatori Crne Gore", a ponasanje Srpske pravoslavne crkve se ocenjuje kao “nametljivo i ostrasceno", stoji izmedju ostalog u ovoj Promemoriji

Podgorica. - “U Crnoj Gori odlucujuce politicke snage nijesu svjesne znacaja kulture, nauke i obrazovanja za identitet drzave i drustva i njihov napredak", konstatuje se u Promemoriji Matice crnogorske o stanju crnogorske kulture, koja je juce podijeljena novinarima u Podgorici. Tvrdi se, naime, da su u crnogorskoj kulturi, nauci i obrazovanju jos na snazi kriterijumi koje je uspostavila tzv. antibirokratska revolucija, i populizam, ostavljajuci “osrednjost i povrsnost kao surogat kulture, koji uvijek sluzi izvankulturnim ciljevima".

“U Crnoj Gori dominira dekorativna kultura sezonskih manifestacija i spektakla na koje se trose velika sredstva. U opstem sivilu i siromastvu nacionalnih kulturnih institucija taj sjaj se dozivljava kao uvredljivo demonstriranje moci i tastine", stoji u Promemoriji.

Pored kosntatacije da je novac namijenjen kulturi centralizovan i da kljuc kase drze oni ciji je “duhovni domet" licna i stranacka korist, u Matici crnogorskoj smatraju da se u posljednje vrijeme “nakupilo mnogo primjera kulture i nacionalne destrukcije". U tom smislu navodi se da se “drzavnim nagradama kite negatori Crne Gore, Crnogoraca i njihove kulture, a najvise akademske titule daju provjerenim nacionalistima".

“U drustvenim naukama favorizuju se projekti koji su na ideoloskim pozicijama srpskog ekspanzionizma 19. vijeka. Zabranjuju se svjetske izlozbe da bi se ugodilo srpskoj crkvi. Pod vidom saradnje i zajednickih projekata i proslava CANU je gotovo postala filijala SANU. Politicki se manipulise cinjenicama u lingvistici, etnologiji, knjizevnosti, umjetnickoj, kulturnoj, pravnoj, vojnoj i diplomatskoj istoriji Crne Gore", konstatuje se u Promemoriji Matice crnogorske.

Poseban osvrt daje se na ponasanje Srpske pravoslavne crkve cije se djelovanje na politickom i kulturnom polju ocjenjuje kao nametljivo i ostrasceno. Kaze se da su “militantni kadrovi srpske patrijarsije zaposjeli crnogorske hramove, ogroman spomenicki fond i visevjekovno stvaralastvo crnogorskog naroda" i da se “namecu kao neprikosnoveni nosioci religijske svijesti i tradicije", podsticuci tako “netoleranciju prema drugim religijama i inkvizitorske metode protiv Crnogorske pravoslavne crkve". Zakljucuje se, pritom, da SPC “ne samo da zatire crnogorske kultove i tradiciju, vec iz osnova mijenja karakter pravoslavlja u Crnoj Gori".

Matica crnogorska podsjeca na svoj program “Crna Gora pred izazovima buducnosti", koji je zavrsio u laticama - visokih rukovodilaca i institucija i konstatuje da “gotovo u ilegalnim uslovima stalne satanizacije radi i odrzava se pokret za Crnu Goru, koji cine neke stranke i organizacije nezavisnih intelektualaca i nezavisnih medija".

Na kraju Promemoracije se od Skupstine Crne Gore trazi da donese Povelju u crnogorskoj kulturi, kao rezultat nacionalnog koncenzusa politickih, drzavnih i drustvenih faktora, koji bi garantovao da se kulturna politika vodi na tom strateskom nivou saglasnosti.

B. I. Milicic

Duh Memoranduma SANU

U Promociji se naglasava da je aktuelna vlast u Crnoj Gori udaljila iz institucija kulture i sa mjesta sa kojih je mogla da ima uticaja na kulturnu politiku, nauku i javno mnjenje one koji Crnu Goru drze za jedinu domovinu i njene interese pretpostavljaju svim drugim i podvlaci da su na najodgovornija mjesta u ustanovama kulture, naucnim institucijama i u medijima “dovodjeni ljudi vjerni idejama Memoranduma SANU".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /