petak, 3. april 1998.

U PRIVATNIM RADNJAMA NASTAVLJENO MENJANJE CENA U SKLADU S NOVIM KURSOM

Mlekari, pekari i mesari traze vise cene

Snabdevenost trzista domacim cigaretama smanjena a na pijacama cene variraju. U drustvenim trgovinama talas poskupljenja narednih dana

Vlasnici privatnih trgovina nastavili su i juce da popisuju robu i podizu cene u skladu s novim zvanicnim kursom od sest dinara za marku. Medjutim, ima i trgovaca koji po svaku cenu nastoje da se zastite od gubitka, pa u cene kalkulisu i crni kurs koji je visi od zvanicnog.

Domaca roba u samouslugama jos nije promenila cene, a razlog je, prema tvrdnjama direktora, sto se tek rade kalkulacije pa veci talas poskupljenja treba ocekivati tek narednih dana. Trziste je juce slabo bilo snabdeveno domacim cigaretama zbog, prema nezvanicnim informacijama, pojacane kupovine, ali i smanjene isporuke zbog moguceg poskupljenja. Fabrike se, naime, preracunavaju i dogovaraju sa dobavljacima sirovina o tome kolika bi trebalo da bude ekonomska cena cigareta.

I cene na zelenim pijacama manje su stabilne nego pre devalvacije, a seljaci kazu da ce se poskupljenje benzina sigurno odraziti na rast troskova i da ce to uticati na rast cena. Ono sto cene za sada drzi na uzdama je niska kupovna moc stanovnistva.

Miodrag Samardzic, generalni direktor Beogradske pekarske industrije, kaze da ce ova pekara ako se nista ne preduzme vrlo brzo biti blokirana u radu. "I pre poskupljenja naftnih derivata pekarska industrija je bila u teskom polozaju. Cena brasna je pocela blago da raste, a mlinari traze avansno placanje. Ako kreatori ekonomske politike nista ne preduzmu, to ce na pekarsku industriju ostaviti teske posledice. BPI je imala gubitke i pre poskupljenja benzina, a posle najnovije korekcije cena derivata, ova pekara ce, ako se nista ne promeni moci da radi jos mesec dana", kaze Samardzic.

Cedomir Rodic, generalni direktor pekare u Kikindi, istice da je poskuljenje benzina samo dolivanje ulja na vatru. "Jos nismo napravili racunicu i utvrdili kolika bi cena hleba trebalo da bude imajuci u vidu nove troskove. Mi smo i do sada dobijali brasno od mlinara na odlozeno placanje. Pre neki dan smo dobili zvanican dopis da vise ne mogu da tolerisu zakasnjenje u placanju brasna i dali su nam rok od deset dana za namirenje dugova. Juce je cena brasna sa 1,90 porasla na dva dinara po kilogramu. Dosadasnji gubitak u ovoj pekari je toliko visok da se moze namiriti jedino pod uslovom da radnici ne primaju tri meseca platu", kaze Rodic, napominjuci da pekare iz robnih rezervi dobijaju zanemarljivo male kolicine brasna po garantovanim cenama.

Direktori pekara u Srbiji danas imaju kolegijum u "Zitozajednici" na kome ce glavna tacka dnevnog reda biti - uslovi poslovanja, naruseni pariteti i povecanje troskova proizvodnje.

Ni u mlekarskoj industriji situacija nije bolja. Vladimir Sparavalo, generalni direktor "Imleka", kaze da cene mleka nisu menjane od oktobra 1996. godine i da ce poskupljenje naftnih derivata, a sigurno i ambalaze, uticati na neodlozno poskupljenje mleka. Sadasnja cena je formirana kad je kurs marke bio 3,3 dinara, a sada je zvanican sest dinara za marku, pa nije tesko utvrditi koliki je raskorak", kaze Sparavalo.

Poskupelo riblje brasno

"Izvoz se nece povecati zbog korekcije kursa dinara. Plasman na ino-trziste ogranicavaju ne samo kurs, vec i mnoge druge barijere. Zbog devalvacije povecana je carina, pa ce riblje brasno umesto 11 kostati 13 dinara", kaze direktor jedne spoljnotrgovinske firme.

U Zajednici za stocarstvo juce su telefoni bili usijani zbog poziva proizvodjaca stocne hrane, klanicara i proizvodjaca mleka. Svi su se, kaze Veljko Bajin, sekretar ove Zajednice, raspitivali o tome da li ce biti razgovora o poskupljenju. Fabrike stocne hrane su pre nekoliko meseci trazile povecanje cena za deset odsto, ali to nije bilo prihvaceno. Posle ove devalvacije cene stocne hrane, a time i mesa trebalo bi da se promene. Milan Njegomir, direktor Jugoslovenskog fonda za stocarstvo, kaze da ce povecanje cena repromaterijala uticati na cene mesa. Ukoliko se ne dozvoli poskupljenje, nece biti interesa za proizvodnju i ona ce padati, kaze Njegomir.

Rajko Latinovic, direktor farme "Vizelj", kaze da poskupljenje benzina nece imati dramaticne posledice i da na cene mesa vise utice neorganizovan uvoz mesa.

S. Jovicic

Odgovara izvoznicima

Zdravko Budimirovic, generalni direktor Fabrike amortizera u Pristini, tvrdi da novi devizni kurs dinara odgovara izvoznicima. "Ova fabrika izvozi trecinu proizvodnje, pa nam povecanje deviznog kursa odgovara, mada smo mislili da je realan 5,2 dinara za marku. Medjutim, Vlada je utvrdila visi, kao sto to uvek radi, pa verujem da je imala razloga za to. Nismo planirali da podizemo cene proizvoda za domace trziste samo zbog poskupljenja benzina i struje, ali ako dobavljaci sirovina povecaju svoje cene, onda ce to podici i cene nasih proizvoda", kaze Budimirovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /