subota, 4. april 1998.

PREDSEDNIK CRNE GORE MILO DJUKANOVIC PROMOVISAO PROGRAM "STRATESKE INICIJATIVE SRJ - OSNOVE ZA NOVI POCETAK"

Evropa je nas jedini moguci izbor

Kriza u SRJ je kulminirala do neslucenih razmera, preti nam ekonomski kolaps, socijalni bunt i politicki raspad. Opasnost unutrasnjeg sukoba je sve realnija. Ova zemlja moze imati buducnost jedino ako krene putem Evrope, rekao je Milo Djukanovic obrazlazuci svoju inicijativu

Podgorica. - Predsjednik Republike Crne Gore Milo Djukanovic promovisao je juce na konferenciji za stampu svoj program "Strateske inicijative SRJ - osnove za novi pocetak", koji bi vec trebalo da se nalazi na stolovima predsjednika SRJ, predsjednika Savezne vlade, predsjednika vijeca Skupstine Jugoslavije, predsjednika saveznog Vijeca samostalnih sindikata i predsjednika Republike Srbije.

U uvodu dokumenta Djukanovic konstatuje da je kriza u SRJ "kulminirala do neslucenih razmjera i da nam prijeti ekonomski kolaps, socijalni bunt i politicki raspad". "Opasnost unutrasnjeg sukoba je sve realnija. Medjunarodna zajednica najavljuje nove kaznene mjere i novu izolaciju. Postajemo mracna zona u Evropi i zemlja na koju se upire prstom" - naglasava crnogorski predsjednik u svojoj inicijativi i "oklijevanje na nivou savezne drzave" tumaci dilemom, "kojom je izgleda zarobljen jugoslovenski drzavni vrh: da li Jugoslavija treba da krene evropskim, ili nekim drugim putem?"

"Evropa je nas jedini moguci izbor. Ova zemlja moze imati buducnost jedino ako krene tim putem. U Evropi nam je mjesto geografski i istorijski, njoj pripadamo civilizacijski i moramo biti njen dio - i ekonomski, i politicki i kulturno" - klategorican je Djukanovic. Sadasnju "politicku nervozu i napetost, koje dominiraju na jugoslovenskom politickom prostoru" on vidi kao posljedicu dugog "propadanja i besperspektivnosti" i konstatuje da "umjesto da gledamo kako da izadjemo sto prije iz pakla u kojem se nalazimo, mi opet izmisljamo domace i spoljne neprijatelje". To je, naglasava Djukanovic, "vec poznata matrica" i podvlaci da ovu zemlju "ne ugrozava crnogorski, niti bilo koji drugi separatizam, vec visegodisnje ekonomsko i socijalno zaostajanje i beznadje, koje njenu mladost tjera na pecalbarenje po svijetu".

Upozorivsi da nam treba otreznjenje i da se "moramo prenuti iz mitova i istorijskog sna", Djukanovic je naglasio da je njegova inicijativa "plod krajnje zabrinutosti zbog svakodnevnog pogorsanja zivotnog standarda i stalnog siromasenja gradjana". "Mi se danas nalazimo u pogresnom vozu, vozu koji vrtoglavo juri ka zidu i koji ce se razbiti, ukoliko ga hitno ne zaustavimo i lokomotivu ne okrenemo u drugom pravcu. Umjesto da smo to ucinili na pocetku, ili da smo to cinili na brojnim usputnim stanicama, mi se uporno selimo iz vagona u vagon. Danas smo, nazalost, u posljednjem. Nas pravac mora da bude samo evropski. Put razvijenog svijeta" - kategorican je predsjednik RCG.

Preti novi monetarni slom

Predsjednik Djukanovic je naveo da je gubitak svih jugoslovenskih preduzeca visi od deset milijardi dinara, da iz godine u godinu stalno raste, da drzava ima gubitak od pet milijardi, da raste javni dug, da prijeti "novi monetarni slom iz 1993".

On je, takodje, podsjetio na dug SRJ prema inostranstvu od oko devet milijardi dolara, na potrosenu stednju stanovnistva od oko cetiri milijarde dolara, na "stalno smanjivanje broja radnih mjesta i vrtoglavo uvecavanje broja nezaposlenih". "U nasoj zemlji je zaposlenih danas manje nego 1989. godine za oko 400.000. Nezaposlenih je danas oko 800.000 ili na svaka cetiri zaposlena ima jedan nezaposleni" - rekao je Djukanovic.

Osvrcuci se na hvale “kreatora ekonomske politike stabilnim cijenama i rastom proizvodnje", on je ocijenio da je “postojeci rast anemican i da ne dovodi do strukturnih promjena u preduzecima i privredi". “Razvoj treba da shvatimo kao proces razmjene informacija sa okruzenjem, sto znaci: da nema razvoja u zatvorenom sistemu. To je vec civilizacijska cinjenica, koja se ne moze apstrahovati. Svaki zatvoreni sistem pogoduje onima koji imaju monopol. U uslovima monopola ne ostvaruje se razvoj, vec bogacenje monopolista" - rekao je Djukanovic. Prema njegovom misljenju, cak i da je rast proizvodnje sest odsto, u sta nas uvjeravaju savezni organi, bilo bi nam potrebno skoro petnaest godina da se privreda vrati na nivo iz kraja osamdesetih. “Kad svijet bude zivio zivotom 2010. godine, zivotom svog milenijuma, mi cemo jos zivjeti sa privrednim rezultatima na nivou 1989. godine" - naglasio je Djukanovic, dodajuci da mi danas “mnogo vise trosimo nego sto stvaramo".

Novinarska pitanja Djukanovicu bila su usmjerena vise na problem Kosova, Milosevicevu inicijativu za raspisivanje referenduma o prihvatanju stranih posrednika u rjesavanju kosovskog problema, najnovijoj odluci Savezne vlade o promjeni kursa dinara nego na samu inicijativu. Djukanovic je naglasio da je “Kosovo sastavni dio Srbije i Jugoslavije" i da se svako rjesenje “mora traziti u tom kontekstu". Prema njegovoj ocjeni “Kosovo je demokratski, a ne teritorijalni problem" i njegovo rjesenje se mora traziti “kroz dijalog predstavnika albanskog naroda na Kosovu i drzavnih organa Srbije i SRJ".

Osudjujuci terorizam albanskih ekstremista, kao i “upotrebu neselektivne drzavne sile" na Kosovu, Djukanovic je ponovio stav Crne Gore da ona “ne strahuje od ucesca medjunarodnih posmatraca", vec misli da su oni neophodni tim prije sto za Kosovo treba naci “ozbiljno i dugorocno rjesenje".

Djukanovic je, takodje, konstatovao da je odluka o devalvaciji neprihvatljiva za Crnu Goru, jer, kako je rekao, “pociva na nerealnim pretpostavkama". Protiv devalvacije sam dok se ne utvrdi krivicna odgovornost onih koji su do devalvacije i doveli i sto ne zelim da se mirim sa logikom svrsenog cina kao Savezna vlada". Devalvacija dinara, smatra Djukanovic ima jedino smisla ukoliko se unaprijed stvore pretpostavke da se novi kurs moze braniti. Medjutim, dodao je predsjednik Crne Gore, ona je vec proizvela krupne poremecaje na socijalnom planu i dovela do rasta cijena.

B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /