ponedeljak, 6. april 1998.

DANAS SE SKUPSTINA SRBIJE IZJASNJAVA O RASPISIVANJU REFERENDUMA

Glasanje o Milosevicevom predlogu - puka formalnost

Sudeci prema reagovanjima, vladajuca "crveno-crna" koalicija koja ima poslanicku vecinu danas ce izglasati Predlog o raspisivanju referenduma na kome bi se gradjani Srbije izjasnili da li prihvataju strano posredovanje u resavanju kosovskog pitanja

Hitno odlucivanje o Milosevicevoj inicijativi:
Srpski premijer Mirko Marjanovic
prilikom jednog glasanja u Skupstini Srbije
FOTO: N. Stojanovic

Ocekuje se da ce, na predlog Republicke vlade (kako to procedura i nalaze), Skupstina Srbije danas razmotriti inicijativu jugoslovenskog predsednika Slobodana Milosevica o raspisivanju referenduma na kome bi se gradjani izjasnjavali "da li prihvataju ucesce stranih predstavnika u resavanju problema na Kosovu i Metohiji".

Sudeci prema prvim reagovanjima, sve stranke iz vladajuce "crveno-crne" koalicije, a reklo bi se i Srpski pokret obnove, stale su iza Miloseviceve preporuke. Naime, po oceni socijalista, strano posredovanje u resavanju kosovskog pitanja nema osnova, jer u Pokrajini, navodno, nema niti je bilo sukoba, pa time ni pretnji miru u regionu. Istog su misljenja i u Jugoslovenskoj levici, radikali su se i ranije izjasnjavali protiv internacionalizacije kosovskog pitanja, a nista protiv referenduma nema ni SPO, iako smatra da je istina na strani Srbije, pa nema razloga da se to krije pred svetom.

Jedino su manje parlamentarne stranke iskazala rezervu prema Milosevicevom predlogu, optuzujuci ga da sebi stvara alibi za lose vodjenu politiku. Ovakvim ocenama pridruzile su se i vanparlamentarne stranke, kosovski Albanci, crnogorski drzavni i partijski vrh, generalni sekretar NATO Havijer Solana, humanitarne i druge organizacije, naucna i intelektualna javnost Srbije, upozoravajuci, izmedju ostalog, da rezultati referenduma nece imati pravu politicku tezinu ukoliko mu se ne odazovu manjine, sto su Bosnjaci iz Sandzaka vec najavili.

Medjutim, njihovo misljenje, kako se procenjuje, nece imati velikog odjeka u republickom parlamentu, buduci da poslanicku vecinu potrebnu za odlucivanje imaju one politicke grupacije koje su se javno vec izjasnile za Milosevicev predlog. Stoga se moze reci da je odluka, prakticno, vec pala. Sve ostalo sto bi se, prema unapred pripremljenom scenariju, moglo danas ocekivati u republickom parlamentu, ukljucujuci i glasanje, bice puka formalnost.

Lako bi se moglo dogoditi da vec danas referendum bude i raspisan i, cak, imenovana komisija za njegovo sprovodjenje koja, opet, obrazuje glasacke odbore. Kako je procedura za sprovodjenje referenduma i izbora slicna, moze se ocekivati da Republickoj izbornoj komisiji, koja je stekla rutinu tokom minulih izbora, bude povereno i sprovodjenje referenduma.

Ovakvim prognozama ide u prilog i sve kraci rok za pocetak dijaloga s kosovskim Albancima, a od raspisivanja do odrzavanja referenduma ne moze proteci manje od 30, ni vise od 90 dana, s naknadnim rokom od sest meseci za popravni od eventualno neuspelog glasanja (ovaj vid narodnog izjasnjavanja smatra se punovaznim ako na njemu glasa vecina gradjana s birackim pravom, a odluka je doneta ako je podrzi vecina izaslih na biralista).

Ne ocekuje se da ce danasnja sednica Skupstine trajati vise dana, jer je referendum i jedina predvidjena tacka dnevnog reda, iako bi se moglo dogoditi da poslanici SPO iniciraju raspravu o mogucem prosirivanju predmeta izjasnjavanja gradjana na referendumu i na pitanje kakva bi drzavna znamenja zeleli.

M. Torov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /