utorak, 7. april 1998.

SKUPSTINA SRBIJE PROMENILA ZAKON O REFERENDUMU PO HITNOM POSTUPKU

"Milosevicev referendum" 23. aprila

Rok od raspisivanja do odrzavanja referenduma skracen na 15 dana, uz mogucnost da se gradjani opredeljuju sa "da" ili "ne". Samo devet poslanika glasalo protiv vladinog predloga

Izjasnjavanje pre Kontakt grupe:
Ministri Zoran Andjelkovic i Aleksandar
Vucic juce u Skupstini Srbije
Foto: N. Stojanovic

Beograd. - Poslanici Skupstine Srbije trebalo bi danas da usvoje odluku o raspisivanju republickog referenduma za 23. april, na kojem gradjani treba da se izjasne da li prihvataju ucesce stranih predstavnika u resavanju kosovskog problema Skupstina je juce na predlog vlade, po hitnom postupku, usvojila izmene i dopune Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, prema kojima se rok od 30 dana od raspisivanja do odrzavanja referenduma skracuje na 15 dana, i uvodi mogucnost da se gradjani, pored postojeceg "za" i "protiv", opredeljuju sa "da", ili "ne". Za ovakve izmene glasalo je 205 poslanika, samo je devetoro bilo protiv, niko nije bio uzdrzan, a osmoro nije glasalo.

Nejasnoce oko prekida jucerasnje sednice i danasnjeg nastavka izvestacima je u skupstinskom foajeu razjasnio potpredsednik vlade Vojislav Seselj, rekavsi da ce, odmah po usvajanju, izmene i dopune Zakona o referendumu biti objavljene u "Sluzbenom glasniku", kako bi vec narednog dana (utorak) stupile na snagu. Na pitanje kakva je razlika izmedju dosadasnjeg "za" i "protiv" i novousvojenih "da" ili "ne", Seselj je odgovorio da je nova formulacija dodata da bi referendumsko pitanje bilo sto jasnije. Odgovarajuci na pitanje da li se sa referendumom zuri pre sastanka Kontakt grupe i eventualnog uvodjenja sankcija, on je upitao: "Kakvih sankcija, zar vi ocekujete neke sankcije. Ko je to najavio? Ne znam ja ni za kakve te sankcije".

Medjutim, Ivan Kovacevic, poslanik Srpskog pokreta obnove, izjavio je novinarima da je rok za raspisivanje referenduma skracen "da bi se stiglo do sastanka Kontakt grupe koja zaseda 25. aprila".

Predsednik parlamenta Dragan Tomic juce nije ni stavio na glasanje predlog poslanicke grupe SPO da se dnevni red dopuni njihovom inicijativom da se gradjani na referendumu izjasnjavaju i o tome da li su za crveno-plavo-belu trobojku kao zastavu Srbije i da dvoglavi beli orao Nemanjica bude grb Srbije. Tomic je objasnio da predlog SPO nije pripremljen u skladu sa poslovnikom, odnosno da nije podnet u formi akta o kojem bi Skupstina mogla da odlucuje.

Poslanici su juce obavesteni da su novi predsednik i zamenik Poslanicke grupe Srpske radikalne stranke Stevo Dragisic (umesto Tomislava Nikolica) i Igor Mirovic (umesto Dragoljuba Stamenkovica), dok je novi sef Poslanickog kluba Jugoslovenske levice Milan Rodic (umesto Milovana Bojica).

O.Mamuzic
M.Torov

Procedura

Akt o raspisivanju republickog referenduma donosi Narodna skupstina na predlog najmanje 50 poslanika, vlade, ili najmanje 100.000 biraca.

Od raspisivanja do odrzavanja referenduma, uz nove izmene, ne moze proteci manje od 15, ni vise od 90 dana. Glasa se zaokruzivanjem na glasackom listicu reci "za", ili "protiv", odnosno "da", ili "ne". Oni koji ne mogu da glasaju na glasackom mestu, odnosno da sami glasaju, mogu da glasaju kao sto to predvidjaju propisi o izboru narodnih poslanika.

Ovaj vid narodnog izjasnjavanja smatra se punovaznim ako na njemu glasa vecina gradjana s birackim pravom, a odluka je doneta ako je podrzi vecina izaslih na biralista. Predvidjen je i sestomesecni "popravni" rok od eventualno neuspelog glasanja.

Za sprovodjenje ovog zakona nije potrebno obezbediti posebna finansijska sredstva, ali se u Predlogu odluke o razpisivanju referenduma, koji Skupstina danas treba da donese, jasno kaze da ce se sredstva za sprovodjenje referenduma obezbediti iz budzeta republike.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /