utorak, 7. april 1998.

GAMZIGRADSKA BANJA JOS CEKA NA "SERTIFIKAT"

Leciliste na obali Crnog Timoka

U Gamzigradskoj banji je, prema predanju, reumu lecio rimski car Gaj Galerije Maksimilijan, a danas tople kupke iz izvora kraj Crnog Timoka pomazu obolelima od arterioskleroze, raznih oblika reume, ljudima sa oboljenjima perifernih nerava, kao i prilikom oporavka posle ortopedskih operacija i lomova

"Bliska istorija": Zapadna kapija Felix Romuliana

Nije slucajno sto je rimski car Gaj Galerije Valerije Maksimilijan u III veku nove ere podigao svoju luksuznu palatu u blizini toplih izvora na obali i u toku Crnog Timoka. Gaj Galerije je, kako se veruje, u Gamzigradskoj banji lecio reumu. Danas staro kupatilo, izgradjeno posle 1920. godine treba da se renovira, a ljudi koji traze lek kupkom u vodi cija temperatura je 42 stepena Celzijusa dolaze u Zavod za prevenciju, lecenje i rehabilitaciju perifernih krvnih sudova i vibracione bolesti. Pored Zavoda u Gamzigradskoj banji je i hotel "Kastrum", koji je u periodu pre sankcija imao iskoriscenost vecu od 80 odsto. Danas isticu da je ovaj hotel, sa 210 lezajeva godisnje knjizio i do 80.000 nocenja. Posebno je zanimljivo sto je medju onima koji su u Gamzigradskoj banji trazili lek bilo i stranaca - oko pet odsto od ukupnog broja gostiju.

Danas se u Gamzigradskoj banji secaju ovog perioda sa prilicno nostalgije i planiraju da ponovo krenu u akciju privlacenja turista. Ljubomir Milanovic, predsednik Mesne zajednice u Gamzigradskoj banji istice da je ova banja zbog blizine lokaliteta Felix Romuliane (carske palate Gaja Galerija Valerija Maksimilijana), udaljenog oko cetiri kilometra, u kategorizaciji turistickih mesta svrstana u trecu grupu. Problem je, medjutim, sto Gamzigradska banja po Zakonu o banjama i klimatskim mestima nije i formalno proglasena banjom i sto ovo naaselje jos nema prostroni plan posebne namene, u koji treba da bude ukljucena i zona Felix Ronuli Nikolicevske banje. Nikolicevska banja se sada koristi na divlje jer je narod ustanovio da voda iz ove banje pomaze kod koznih i stomacnih oboljenja.

Rad na pripremi plana Gamzigradske banje strucnjaci Instituta za arhitekturu i urbanizam treba da pocnu ove godine. Tu je, takodje, i problem smestaja izbeglica, koji su jos u delu hotela.

Topli izvori: Gamzigradska banja

Da bi se Zajecarci spustili na obale Crnog Timoka, jer grad je od Gamzigradske banje udaljen samo 11 kilometara, u planu je izgradnja plaze na Keju. U istom paketu je i obezbedjenje jeftinijeg, a redovitijeg prevoza, a da bi gosti iz Zajecara, kao i ostali turisti, imali bolju ponudu, u centru banje ce biti otvorena pekara i poslasticarnica. Sa Telekomom je, uz to, dogovorena zamena stare telefonske centrale pa ce nova, sa oko 400 brojeva, omoguciti gostima bolju vezu sa svetom.

Milanovic istice da je pre dve gdoine nadleznom ministarstvu energetike podnet program za novu busotinu u Gamzigradskoj banji. Strucnjaci, naime, tvrde da je na 400 do 600 metara dubine zila tople vode cija je temperatura oko 80 stepeni Celzijusa. To je retkost u svetu, i dovodjenje ove tople vode na povrsinu, pored vec postojecih izdana u banji, moglo bi da privuce strani kapital. Za samu busotinu potrebno je oko 300.000 nemackih maraka, ali bi strani investitori ovoj banji mogli pomoci u finansiranju projekata kojima ce se ovo prirodno bogatstvo na najbolji nacin iskoristiti.

U Gamzigradskoj banji se na 160 metara nadmorske visine srecu kontinentalna i klima potplaninskog podneblja. Na oko 220 kilometara jugoistocno od Beograda, okruzena sumovitim brezuljcima, Gamzigradska banja pored banjskog tretmana posetiocima pruza priliku za odmor, rekreaciju, ribolov na Timoku, a sportisti ovu banju vec koriste za pripreme i rehabilitaciju. Uz to, blizina Felix Romuliane, kao i ostalih kulturno-istorijskih spomenika turistima moze ispuniti i obogatiti dan.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /