sreda, 8. april 1998.

ANGAZOVANJE SPC U PROTEKLIH DESETAK GODINA (1)

Od Kosova do Kosova

Upravo problemi sa juznom srpskom pokrajinom izvode SPC na javnu scenu, na kojoj se ona javlja kao uporiste tradicije i nacionalne sigurnosti. Budjenje nacije dalo je polet srpskim vladikama, od kojih je vecina tada poverovala da je Srbija u liku Slobodana Milosevica konacno dobila pravog vozda

Jasminka Kocijan

Uprkos teskim godinama koje su za nama, sa nama, a sva je prilika i pred nama, nevolje pa cak i uzasi kojima su mnogi bili svedoci tokom proteklog rata na prostoru bivse Jugoslavije nisu, izgleda, mnogo sluzile za nauk. Lako se zaboravlja gde je ko bio i sta je ko radio, ko su bili mirotvorci, a ko pristalice ratne opcije i verovatno se zato i stradanje ponavlja - od Kosova do Kosova. Bas kao po nekoj matrici ili hudoj sudbini.

Nedavna izjava partijarha srpskog gospodina Pavla o tome da je SPC protiv nasilja ma ko ga cinio, da zali sve unesrecene bez obzira na to iz kojeg su naroda i koje su vere, kao i to da i Albanci na Kosovu imaju svoje pravo na zivot i mesto pod suncem, podstakla je na razmisljanje koliko se i kako SPC proteklih godina angazovala povodom kosovskog i svih drugih teskih politickih problema.

Pocetak - na Gazimestanu

Nije na odmet podsetiti da je novo nacionalisticko angazovanje novih srpskih politicara pocelo pre desetak godina upravo na Kosovu. Ono je bilo praceno izlaskom Srpske pravoslavne crkve (SPC) na javnu scenu. Upravo povodom kosovskog problema SPC se ponudila kao uporiste tradicije i nacionalne sigurnosti. Budjenje nacije dalo je polet srpskim vladikama koji su, barem vecina njih, tada poverovali da je Srbija, u liku Slobodana Milosevica, konacno dobila pravog vozda.

Te 1990. godine za novog patrijarha izabran je bas vladika rasko-prizrenski Pavle i nekako od tada i mediji su postali otvoreniji za SPC. Teska ekonomska situacija, iseljavanje Srba sa Kosova i porast nacionalizma na svim stranama bivse Jugoslavije, pocelo je da puni crkve i to narocito u vreme velikih praznika. Stalna tema drzavnih medija kao i crkvene stampe bio je genocid i ugrozenost Srba, a Jugoslavija se proglasavala tragicnom zabludom srpskog naroda. O Srbiji se sve vise govori kao o "nebeskoj Srbiji", a o Srbima kao "nebeskom narodu", sto je upravo u skladu sa kosovskim mitom, odnosno objasnjenjem zasto Srbi, mozda jedini u svetu, slave bitku koju su izgubili.

Ako se vratimo nekoliko godina unazad nije tesko primetiti da su arhijereji SPC, osim na redovnim godisnjim zasedanjima Sabora svih proteklih predratnih i ratnih godina odrzavali bar po jedno vanredno zasedanje i to uvek u mestima gde su problemi bili najveci. Vec po mestu odrzavanja Sabora vidi se - gde je bilo gusto i kome su srpske vladike davale podrsku.

Podrska Karadzicu

Zanimljivo je da je o Kosovu i stradanju Srba pre desetak godina pred americkim kongresom govorio upravo patrijarh Pavle, tada episkop rasko prizrenski. Sveti arhijerejski sabor SPC je na Kosovu, u Peckoj patrijarsiji, odrzan 1987. godine, zatim 1989. i 1990. godine. Potpuno je nedvosmisleno da je Kosovo izabrano da bi SPC svojim prisustvom dala podrsku tamosnjim Srbima i da bi oni imali osecaj da je srpska crkva uz njih. Od tada nijedan Sabor nije vise bio posvecen ovom problemu, a kosovsko pitanje samo se uzgred i generalno pominjalo i provlacilo kroz apele i saopstenja SPC.

Kosovski problem, nazalost ni do dana danasnjeg nije resen, ali su se u medjuvremenu radjali novi za koje je, takodje, tesko reci da li su zapravo reseni. Tako je 1993. godine u oktobru odrzano vanredno zasedanje Sabora na Cetinju, a u novembru 1994. godine u Banjaluci.

Sabor na Cetinju je, izmedju ostalog, s obzirom na to da je rat na ovim prostorima bio u jeku, pruzio podrsku mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju koji se u to vreme vec u dobroj meri suocavao sa problemima raskola, odnosno sa samoproglasenjem autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve. Sabor u Banjaluci bio je otvoreno pruzanje podrske srpskom rukovodstvu sa Pala - Ratku Mladicu i Radovanu Karadzicu.

Apologija

Danas, mozda, zvuci gotovo neverovatno ali evo sta je 1990. godine NIN-u izjavio mitropolit crnogorsko- primorski Amfilohije: "Sluzi na cast Milosevicu i vodecim licnostima Republike Srbije sto su shvatili u jednom momentu vitalne interese srpskog naroda... To sto je zapoceto, ako se produzi, onda ce uroditi izuzetno bogatim plodovima".

SPC "vraca narodu osecaj ponosa"

Evo kako je angazovanje Crkve u proteklih desetak godina opisano i ocenjeno u Glasniku SPC (februarski broj 1997. godine):

"Srpska pravoslavna crkva se u devedesetim godinama 20. veka ponasala na nacin koji je ukazivao da joj je veoma stalo da bude svuda sa narodnom i davala je cesto pecat nekim znacajnim dogadjajima, a time se pokazala kao jedna od najvaznijih drustvenih institucija cije su odluke u mnogo cemu bitno uticale na politicki zivot, raspoloznje i ponasanje naroda."

Autor ove analize - profesor Fakulteta politickih nauka u Beogradu dr Miroljub Jevtic u tekstu ocenjuje da je "proslava sest vekova od Kosovske bitke u organizaciji Crkve vratilo narodu osecaj ponosa i uticalo na njegovo moralno uzdizanje".

Jevtic ocenjuje da Crkva "jasno daje svoje sudove koji bitno uticu na politicko raspolozenje i misljenje velikog dela javnosti", da je kritikovala i vlast i opoziciju, brinula o dugorocnim interesima srpskog naroda i da se nije priklanjala samo jednoj strani.

"U svim prelomnim trenucima u poslednjih nekoliko godina SPC je imala jasne politicke stavove koji su se uklapali u ove ili one politicke projekte. To uklapanje je cas odgovaralo SPS-u, cas SPO-u, cas SRS-u, a upravo to ukazuje na sustinu onoga delovanja SPC koje je od bitnog interesa za politiku. Tu mozemo doci do zakljucka da je Crkva u prvom redu - osnovni nosilac srpskog nacionalnog interesa u proslosti i danas, jer ona nije nastojala da ugodi bilo kome pojedinacno, vec je brinula o opstem i dugorocnom interesu srpskog naroda, sto, dakle, nema veze sa dnevno-politickim angazovanjem", konstatovano je u Glasniku SPC.

Sutra: razocaranje SPC u vlast i opoziciju (2)

Mobilizatorska uloga svestenika

"Vise je nego ocigledno da je SPC svojim tadasnjim akcijama pomogla onda patriotskim snagama Srbije da oko sebe okupe vecinu naroda i da omoguci stvaranje promene Ustava Srbije, koji joj je ponovo vratio Kosmet u nadleznost. Svestenici su tada odigrali prvorazrednu mobilizatorsku ulogu. U svojim parohijama organizovali su vernike, zakupljivali autobuse i njima odlazili na centralnu proslavu koja je aktivirala nacionalne snage. Sve to je rezultiralo velikom politickom pobedom i naglo poraslim politickim uticajem najbrojnije partije, koja je u prvo vreme nosila naziv - komunisticka, a kasnije transformisana u socijalisticku".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /