sreda, 8. april 1998.

POCINJE VAKCINACIJA DECE PROTIV DECJE PARALIZE

Jos jedan pokusaj podizanja imuniteta

Ministarstvo zdravlja Republike Srbije organizuje dva kruga subnacionalnih dana imunizacije protiv decje paralize na podrucju Peckog i Prizrenskog okruga kao i takozvano "procesljavanje" terena ("mopping up") na podrucju Kosovsko-mitrovackog, Kosovsko-pomoravskog i Kosovskog okruga, tokom 10, 11. i 12. aprila (prvi krug) i 8, 9. i 10. maja (drugi krug).

Ovo je, prakticno, treca akcija vakcinacije dece protiv poliomijelitisa, jer su prosle godine organizovana dva kruga. Kako je juce, na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, objasnila ministar zdravlja, dr Leposava Milicevic, Svetska zdravstvena organizacija je preporucila da se obnovi vakcinacija dece u Albaniji, Grckoj, Ruminiji i Bugarskoj, kao i u predelima Kosova i Metohije. "Procesljavanje" terena, tj. trazenje nevakcinisane dece, obavice se i u Crnoj Gori.

U danima subnacionalne imunizacije dece treba pronaci i vakcinisati svu decu uzrasta od 0 do 59 meseci, a vakcina se daje nezavisno od toga da li su je deca primila u nekom od prethodnih krugova. Za ovu akciju su obezbedjene domace vakcine, proizvedene u Institutu za virusologiju "Torlak", a planirano je da 100.000 dece bude vakcinisano. S obzirom na to da je vakcinacija jedini nacin da se deca zastite od ove vrlo opasne i tragicne bolesti, ministarka Milicevic je pozvala sve roditelje, bez obzira na nacionalnost, da dovedu svoju decu na vakcinaciju. Odziv albanske dece je tokom prosle godine bio zadovoljavajuci (vise od 90 odsto), a veliku ulogu u podizanju motivacije njihovih roditelja odigrala je humanitarna organizacija "Majka Tereza". S obzirom na nova dogadjanja na Kosovu, pitali smo dr Milicevic da li ocekuje da ce otpor Albanaca sada biti veci, te da li ce biti problema sa sprovodjenjem akcije na Kosovu.

- Bilo je dilema tokom planiranja ove akcije, ali smo ostali na stanovistu da je najznacajnija stvar - zastita zdravlja dece. Verujem u razumevanje roditelja albanske dece i molim sve politicare i uticajne ljude da izuzmu zdravlje dece iz svoje politike. Nijedna politika nece biti dobra, ako bude isla na ustrb decjeg zdravlja - istakla je dr Milicevic, koja ce i sama biti na terenu tokom akcije.

Akcija subnacionalnih dana imunizacije nije ni u kom slucaju zamena za redovnu vakcinaciju, rekao je dr Zoran Vlahovic, pomocnik ministra zdravlja, objasnjavajuci da je ova akcija "jos jedan pokusaj vanrednog podizanja imuniteta dece na Kosovu". - Ova vakcina je tripartitna, sto znaci da stiti protiv sva tri tipa polio virusa koji trenutno cirkulisu - dodao je dr Vlahovic, pojasnjavajuci da su ovakve akcije uvek znacajne zbog mogucnosti otkrivanja nevakcinisane dece.

Decja paraliza ili poliomijelitis je veoma zarazna bolest koju izaziva jedan od tri srodna virusa - poliovirusa. Ovaj virus izaziva trajna ostecenja, nervne celije ne mogu da se oporave a misici ne mogu da obavljaju svoju funkciju. Ishod bolesti je dozivotna paraliza. Ponekad su virusom zahvacene i celije mozga sto moze da prouzrokuje fatalan ishod. Samo vakcinacija obezbedjuje sigurnu zastitu od decje paralize.

S. Milicic

Prebrojavanje

Prema recima dr Leposave Milicevic, kosovski Albanci koriste zdravstvene usluge drzavnih ustanova u velikom procentu. U Klinickom centru u Pristini, na primer, 92 odsto pacijenata su Albanci. Na konferenciji za novinare se, takodje, culo da trecinu pacijenata beogradskog Instituta za majku i dete cine albanska deca, kao i da je 30 odsto porodilja u porodilistu "Narodni front" - albanskog porekla. Ona je spomenula i to da mnogi Albnci rade u zdravstvenim ustanovama na Kosovu, te da je u Domu zdravlja Pristini zaposleno 70 medicinskih sestara Albanki.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /