sreda, 8. april 1998.

STRANACKO PREGRUPISAVANJE PRED PARLAMENTARNE IZBORE U CRNOJ GORI

Tri stranke u reformskoj koaliciji

Iz saveza stranaka koje su se okupile u septembru pred predsednicke izbore istupile cetiri stranke. Socijalisticka narodna partija porucuje da mirno ocekuje izbore "ukoliko se sprece izborne kradje"

Podgorica. - Gotovo je izvjesno da ce se na narednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori pojaviti demokratska reformska koalicija u koju ce uci Demokratska partija socijalista, Narodna stranka i Socijaldemokratska partija Crne Gore. Bice to, zapravo, "mala koalicija" u odnosu na savez stranaka koje su se septembra prosle godine, pred predsednicke izbore, okupile oko Sporazuma o minimumu principa za uspostavljanje demokratske infrastrukture.

"Prihvatljiva formula nadjena je za sve koji zele da udju u ovaj savez" - rekao je Predrag Popovic, clan Glavnog odbora Narodne stranke na jucerasnjoj konferenciji za novinare, odbivsi da govori o pojedinostima dosadasnjih razgovora izmedju zainteresovanih stranaka. I on je potvrdio da Liberalni savez Crne Gore ide samostalno na izbore, dvije nacionalne partije Albanaca (Demokratski savez u Crnoj Gori i Demokratska unija Albanaca) kao i Stranka demokratske akcije.

U fazi dogovora je i preciziranje detalja sporazuma o "nenapadanju tokom predizborne kampanje" stranaka potpisnica septembarskog Sporazuma, kao i eventualno udruzivanje nakon izbora. "Ne znam kako ce se ponasati druge partije, ali nemam posebnog razloga da ne vjerujem da ce ovog puta biti korektne prema Liberalnom savezu Crne Gore" - izjavio je predsjednik ove stranke, Ranko Djonovic, obecavajuci izbornu kampanju sa puno cinjenica, "pa makar ih neko shvatio kao napad ili ne".

Stranka demokratske akcije Crne Gore, koja je od samog pocetka zagovarala okupljanje svih potpisnika Sporazuma i na parlamentarnim izborima, odlucila je, takodje, da se samostalno oproba u borbi za mandate. Rifat Veskovic, republicki poslanik kaze da je to nacin da SDA "otkloni sumnje o tome kako neke stranke ulaskom u koaliciju zele da sakriju svoju stvarnu snagu iza Demokratske partije socijalista". Veskovic je izjavio da je ovoj odluci njegove stranke prethodila i "argumentacija predstavnika DPS-a o tome kako bi ucesce nacionalne stranke u koaliciji moglo posluziti kao povod politickih protivnika za napade na zajednicku listu".

Iz "suprotnog tabora" (Socijalisticke narodne partije) koji takodje radi na okupljanju stranaka oko jugoslovenske patriotske ideje, porucuju: "Ako se sprijeci izborna kradja, sasvim slobodno i mirno ocekujemo da cemo biti jaci od novoga bloka u svakoj varijanti.". "Udruzeni pod izmisljenim imenom reformske koalicije, za bolji zivot u Jugoslaviji, ili nesto slicno, izdavace se za demokrate i reformiste, a, u stvari, pokusace da, uz pomoc policije, drzavnog novca i uz informativnu blokadu, prevare sto veci broj gradjana" - smatra Predrag Bulatovic, potpredsjednik SNP, konstatujuci da je "DPS, stupanjem u koaliciju, definitivno priznao da SNP predstavlja vise od dvije trecine" nekadasnje jedinstvene vladajuce stranke u Crnoj Gori.

Iako je Bulatovic izjavio da njegova partija "sa najvisim stepenom izvjesnosti" izlazi samostalno na izbore, opstinski odbor njegove partije u Baru je pozvao "srodne stranke da formiraju srpski blok". Takvim strankama smatraju se sve "demokratske partije sa srpskim nacionalnim predznakom", medju kojima, svakako, nije i Narodna stranka dr Novaka Kilibarde.

B. I. Milicic

Rasipanje glasova

"Narodna stranka sa optimizmom gleda na mogucu koaliciju iako to mnogi smatraju njenom slaboscu. Demokratski potencijal koji je prvi put u Crnoj Gori stvoren na predsjednickim izborima ne moze biti sacuvan parcijalnim nastupima na majskim izborima" - ocjenjuje Predrag Popovic, zabrinut nad cinjenicom sto se tako rasipaju "glasovi demokratske Crne Gore".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /