cetvrtak, 9. april 1998.

CRNA GORA IDE NA MASOVNU KUPONSKU PRIVATIZACIJU

Dilema izmedju ceskog i poljskog modela

Kao savetnici u procesu privatizacije bice angazovani eksperti britanskog “Nou Hau Fonda" i strucnjaci iz SAD

Podgorica. - Vlada Crne Gore se opredijelila da se kuponskom privatizacijom obuhvate svi punoljetni gradjani Crne Gore, kako bi u ovom procesu bio zadovoljen i princip socijalne pravicnosti. Kako je na jucerasnjoj konferenciji za novinare istakao Branko Vujovic, direktor Vladine Agencije za prestruktuiranje privrede i strana ulaganja, proces privatizacije u Crnoj Gori ulazi u zavrsnu “ubrzanu fazu".

Transformacija, odnosno prenos kapitala na poznatog vlasnika, zavrsena je skoro sasvim, a za pet velikih preduzeca, putem medjunarodnog tendera, pronadjeni su savjetnici za njihovu prodaju stranim investitorima. Rijec je o Kombinatu aluminijuma u Podgorici, Institutu “Dr Simo Milosevic" u Igalu, rozajskom “Gornjem Ibru", podgorickom Duvanskom kombinatu i Ugostiteljsko-hotelskom preduzecu “Crna Gora". Vujovic je rekao da se vec mogu ocekivati prvi rezultati ovih ugovora, posto konsultanti ubrzano rade na snimanju stanja u “svojim" kolektivima.

Posto za “Budvansku rivijeru", koja je bila obuhvacena istim tenderom, nije nadjen savjetnik “zbog manje zainteresovanosti", prema Vujovicevim rijecima, ici ce se na dopunu informativnog memoranduma i direktnu ponudu konsultantima koji su vec pokazali odredjeno interesovanje.

Dilema je, medjutim, za koji se model odluciti kad je rijec o masovnoj vaucerizaciji - za ceski ili za poljski koji su “u igri". Kod ceskog modela kuponi se dijele svim punoljetnim gradjanima koji biraju u koje ce preduzece uloziti svoje akcije. Vujovic kaze da su Cesi zbog nepripremljene odgovarajuce infrastrukture imali mnogo problema oko realizacije ovog modela, ali ga kvalifikuje demokratskijim od onoga koji su imali Poljaci.

Cesi su, kaze Vujovic, prosto bili iznenadjeni koliko je brzo proradilo trziste akcija, pa je bilo tesko obezbijediti informacije gradjanima o pojedinim preduzecima. Problem je i kako upravljati tim preduzecima dok se aktivnosti ne svedu na razuman broj investicionih fondova koji ce u ime akcionara preuzeti upravljanje u njima.

Kad je rijec o Poljskoj, ona se opredijelila za podjelu sertifikata (potvrda) sa kojom su gradjani mogli da otkupe po jednu akciju od petnaest investicionih fondova, koje je, na neki nacin, formirala drzava, ali u njima kapital imaju i strane finansijske institucije, i koji prakticno upravljaju preduzecima do konacne privatizacije. Ova varijatna, prema Vujovicevim rijecima ima prednost u prakticnom smislu, ali ne daje mogucnost gradjanima da se sami opredijele u koje preduzece ce uloziti svoje akcije.

“Nema univerzalnog modela za masovnu privatizaciju, vec svaka zemlja shodno svojim ekonomskim i politickim specificnostima gradi svoj model" - kaze Vujovic i dodaje da ce se vec u okviru predloga izmjena i dopuna Zakona o privatizaciji saopstiti i model masovne privatizacije za koji se opredijelila Crna Gora. Inace u ovom poslu bice angazovani strucnjaci iz britanskog Nou Hau Fonda, koji su i do sada ucestvovali u ovim poslovima, kao i eksperti iz SAD.

Taj posao nece biti nimalo lak i za njega se treba dobro pripremiti. Treba dovrsiti posao na registru akcija, na evidenciji gradjana, ustanovljavanju berze i slicno. Treba inicirati i izmjene i dopune saveznog Zakona o papirima od vrijednosti, kako bi se sa vaucerima moglo ici u transakcije.

B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /