cetvrtak, 9. april 1998.

UPRAVNI ODBOR PRIVREDNE KOMORE JUGOSLAVIJE

Devalvacija ugrozila cene, proizvodnju i standard

O devalvaciji se razmisljalo mesecima i Vlada je 31. marta morala imati konkretne mere, a ja ih ne vidim, rekao Momir Pavlicevic, predsednik PKS

Uslovi poslovanja jugoslovenskih preduzeca su nestabilni, a odgovornost snosi Savezna vlada i Narodna banka Jugoslavije. Devalvacija dinara za 82 odsto je dokaz teskoca i pokusaj da se sprece vece negativne posledice. Od Savezne vlade i Narodne banke trazi se da obezbede stabilne uslove, nakon devalvacije. Ovo je zakljuceno na sednici Upravnog odbora Privredne komore Jugoslavije na kojoj su razmatrani rezultati poslovanja u prva tri meseca ove godine.

Drago Sofranac, potpredsednik PKJ, istakao je da je privreda ostvarila bolje rezultate nego sto je to bilo moguce u datim uslovima. “Devalvacija se desila jos pre sest ili devet meseci, a sada je samo ozvanicena. Ona ima svoju cenu a posledice ce snositi svi, neko vise, a neko manje. Medjutim, sve ima kraj, pa i neodgovorno ponasanje. Same mere za odrzanje makroekonomske stabilnosti ne znace nista ako se ne prosire i ne sprovedu", rekao je Sofranac kritikujuci vladu sto je omogucila da “drzavna kasa bude dostupna samo pojedincima koji su se obogatili na razlici izmedju crnog i zvanicnog kursa".

Nedostaju prave mere

Momir Pavlicevic, predsednik Privredne komore Srbije, istakao je da su mere za odrzanje makroekonomske stabilnosti vise nacelne, nego konkretne. "O devalvaciji se razmisljalo mesecima i vlada je 31. marta morala imati pred sobom konkretne mere. Ne vidim kako ce se pospesiti izvoz. Govori se da treba izvoziti profitabilne programe, ali to ni do sada niko nije sprecavao. Praksa je pokazala da ni viskove ne mozemo izvesti bez stimulacije. Predvidjena suma od 40 miliona dinara je toliko mala da je treba izbrisati kako se privrednici ne bi potcenjivali. Nisu jasne ni mere koje se odnose na saradnju Jugoslavije sa svetom. Sadasnje poslovanje s inostranstvom je klasicna trgovina. Ne mozemo osnivati zajednicka preduzeca, a da pri tome drzava nista ne uradi da bi, sto stranci traze, zastitila za odredjeno vreme proizvodnju", rekao je Pavlicevic.

Prema recima Djordja DZuverovica, direktora rudnika “Pljevlje", Savezna vlada koja nije konsultovala privrednike pre donosenja odluke o devalvaciji, snosi odgovornost za posledice koje ce ova odluka ostaviti na poslovanje preduzeca. “Upozoravali smo da ekonomski program ima dobre ali nerealne ciljeve. Rudnici uglja “Pljevlje" su u prva tri meseca ostvarili zadovoljavajuce rezultate ali ce se nastaviti raubovanje. Preduzece posle devalvacije ne moze da uveze sve rezervne delove, vec samo pola. Devalvacija ugrozava i ostale osnovne ciljeve iz programa ekonomske politike - stabilnost cena, dinamiku proizvodnje i standard.

Neke mere su dobre, ali mislim da se mora otkloniti disparitet i obezbediti sredstva za remont. Na prvom mestu spiska mera je ukljucivanje Jugoslavije u medjunarodne institucije", rekao je Dzuverovic. Novak Bijelic, direktor “Trepce" naglasio je da ce posle devalvacije ovo preduzece koje je povecalo proizvodnju u proseku za 72 odsto verovatno ostvariti planirani izvoz vredan 130 miliona dolara. “Devalvacija ne odgovara uvoznicima pa zato oni moraju resenje traziti u supstituciji", rekao je Bijelic.

Dejan Kovacevic, direktor “Energoprojekta", istakao je da je zabrinut rezultatima privredjivanja jer je deficit u izvozu 587 miliona dolara, a nelikvidno je 39.000 firmi u kojima radi milion zaposlenih (40 odsto od ukupnog broja). “Alfa i omega poslovanja je rehabilitacija bankarskog sistema. Vratili smo se na cetiri stara trzista ali ne uz pomoc garancija domacih banaka. Bez bankarskih garancija i kreditnog potencijala ne moze se poslovati, rekao je Kovacevic.

S. Jovicic

“Trepca" postuje ugovor

Na pitanje “Nase Borbe" zasto grcki partner “Trepce" Evangelos Mitiliones nije zadovoljan dosadasnjom saradnjom sa ovim kombinatom kako je pisalo u stampi, Novak Bijelic, direktor “Trepce", rekao jeda se ona odvija kako je predvidjeno. “Ugovorom je precizirano da grcki partner prosecno angazuje oko 33 miliona dolara. Trenutni finansijski angazman je ispod tog nivoa. “Trepca" isporucuje olovo i cink u predvidjenim kolicinama. Nista ne znam o navodnom pismu kojim Mitiliones trazi sastanak sa Milutinovicem. Sa njim nisam razgovarao o tome iako redovno kontaktiramo, rekao je Bijelic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /