petak, 10. april 1998.

Mala, neobavezna smicalica

Narod je u ovoj Skupstini prilicno rdjavo predstavljen i u celini je bolji nego sto bi se po poslanicima moglo misliti. Zatim, ta Skupstina je znatno bolja od Vlade, a ni Vlada nije toliki mrak u poredjenju sa samim vrhom vlasti

Pise: Stojan Cerovic

Predsednik Skupstine Srbije Dragan Tomic veli da ocekuje da ce se narod na referendum odazvati jednako masovno kao i poslanici, posto su oni legitimni predstavnici istog naroda. Za referendum je glasalo oko 97 odsto poslanika, sto znaci da bi Tomic bio razocaran ucescem gradjana od, recimo, 80 odsto. Ovog puta sigurno ce i biti tacno onako kako je planirano.

Srbija se, naime, ovim plebiscitom pomalo vraca u ona lepa i laka vremena kad su se svi voleli i kad je glasanje bilo iskljucivo drustveni dogadjaj, prilika da se stari drugovi ponovo sretnu. Nisu bili vazni ni kutije, ni spiskovi, ni procenti, osim u smislu takmicenja izmedju izbornih jedinica. Sad je ponovo ucesce u referendumu stvar patriotizma, dokaz visoke svesti i lojalnosti, a zna se i sta je pravi a sta neprijateljski izbor.

Sto je najvaznije, komisije su, bas kao nekad, potpuno slobodne. U njima su opet samo “nasi ljudi", cak i ako su iz razlicitih stranaka. Svi su za NE i niko nece cepidlaciti oko rezultata, pa ce i odziv Albanca biti impresivan. U stvarnosti, koja ovde nikoga ne zanima i o kojoj se nista nece znati, izgledi da izadje preko polovine biraca, jedva su polovicni. Pritom ce NE zaokruziti samo oni koji jedva cekaju da ostanu nasamo s Milosevicem i Seseljem. Razloga za to ima vise nego sto moze da stane u ovaj tekst, a najradije isticem onaj suprotan rezonu Dragana Tomica. Naime, narod je u ovoj Skupstini prilicno rdjavo predstavljen i u celini je bolji nego sto bi se po poslanicima moglo misliti. Zatim, ta Skupstina je znatno bolja od Vlade, a ni Vlada nije toliki mrak u poredjenju sa samim vrhom vlasti. Vladu je inace, istina ne Marjanovicevu, napustio jedan od potpredsednika, Danko Djunic, sto znaci da je, za sada, zavrseno s pricom o reformama. A Marjanovicevi potpredsednici vise vole druge price. Djunic je izasao kad je Seselj usao. Da li to znaci da je pre toga cvetao reformizam? Ne, ali je izgledalo da ima nekog smisla govoriti o tome. Sad vise nema. Ta sezona je gotova, stvar je izasla iz mode, naglo i bezrazlozno kao sto je i dosla. Sve ono sto bi trebalo da bude strategija, ovde je samo mala takticka zamka. Tako bi trebalo gledati na celu ovu drzavu, pa i na njene granice. Ono u cemu zivimo je pre jedna smicalica nego mesto. I predstojeci plebiscit je isto samo mala, neobavezna smicalica, pa nije ni vazno sto prave rezultate necemo saznati.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /