subota, 11. april 1998.

PEDESET GODINA REPUBLICKOG ZAVODA ZA ZASTITU SPOMENIKA KULTURE

Cuvari bastine

"Prvi akt o zastiti kulturnih spomenika na teritoriji Srbije doneo je jos 1844. godine knez Aleksandar Karadjordjevic i tako svrstao Srbiju medju prve zemlje u Evropi koje su imale razvijenu svest o potrebi zastite svoje kulturne bastine " - rekao je na jucerasnjoj konferenciji za novinare u Medjunarodnom press centru, uprilicenoj povodom 50 godina rada Republickog zavoda za zastitu kulturnih spomenika Mileta Ilic, direktor ove ustanove.

Iako je Republicki zavod osnovan mnogo godina posle donosenja ovog akta cilj je i dalje bio isti: otkrivati, proucavati i sacuvati sto veci broj srpskih kulturnih spomenika. Ilic je s ponosom istakao da je zahvaljujuci angazovanju izuzetnih strucnjaka ove ustanove danas u registar spomenika upisano preko 3.000 nepokretnih kulturnih dobara sa podrucja Srbije, a da je neke od njih i UNESCO uvrstio u svetsku kulturnu bastinu (stari Ras sa Sopocanima i manastir Studenica). "U toku prosle godine radili smo na preko 200 objekata od cega je 115 u vlasnistvu Srpske pravoslavne crkve. Ucestvovali smo i u obnovi Hilandara a staramo se i o srpskim spomenicima u inostranstvu" - podvukao je Ilic.

Arhitekta Gordana Simic je napomenula da je posle prvobitne akcije spasavanja spomenika po zavrsetku II svetskog rata usledio period spoznavanja i otkrivanja nase kulturne bastine (otkriven lokalitet u Lepenskom viru, preneta Trajanova tabla, obnavljane crkve) da bi u novije vreme posebna paznja bila posvecena manastirskim kompleksima u celini i integralnoj zastiti spomenika.

Novinarima su bile predstavljene i dve publikacije: "Spomenicko nasledje Srbije" i "Cuvari bastine". U prvoj su autori imali nameru da obuhvate oko 850 pojedinacnih objekata na kojima je Zavod radio, a druga publikacija predstavlja pregled svih kulturnih dobara od izuzetnog znacaja za nasu kulturu i istoriju (interesantno je napomenuti da je istoimena izlozba nedavno odrzana u Muzeju primenjenih umetnosti). Predstavnici zavoda su najavili nastavak radova na obnavljanju manastira Decani, Studenica, zastiti lokaliteta Gamzigrad i drugih crkava i spomenika uglavnom na Kosovu (gde se nalazi 61 spomenik od posebnog znacaja od ukupno 197).

B. Tadic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /