sreda, 15. april 1998.

BRCKO NAKON JOS JEDNOG ODGADJANJA ODLUKE ARBITRAZNOG TRIBUNALA: MIRSAD ISLAMOVIC, ZAMENIK GRADONACELNIKA

Roda na rucku kod lisice

Neophodna izgradnja ponovnog poverenja i tolerancije. Zasad multietnicka vlast ne funkcionise najbolje. Povratak - svi na svoje

Dragan Banjac

Nekoliko dana posto je obznanjena jos jedna odgoda resenja “brcanskog slucaja", u gradu je glavna tema bila apstinencija bosnjackih predstavnika multietnicke vlasti koji su, navodno nezadovoljni novom odlukom medjunarodnog arbitra, prestali da dolaze na posao. Lokalni novinari u tome su videli novu senzaciju, a svemu je, navodno, doprinela i izjava jednog od bosnjackih kadrova (SDA) koji je to rekao na jednoj od tuzlanskih televizija. Na udaru su se nasli, pre svega, Mirsad Islamovic, zamenik gradonacelnika i Sulejman Kusturica, clan vlade (na celu Sekretarijata za privredu) koji je, prema prici kolega iz lokalnih medija, rekao da nece u Brcko, jer mu lici “na Jagodinu iz XIX vijeka". “Dogradonacelnika" Islamovica pronasli smo u obliznoj Brki, gde je i dalje sediste bosnjacke opstine.

- Kad sam izabran, izgovorio sam za govornicom rijeci koje su za nas ovdje u Bosni velike, nigdje vise. Zasto? Prvo da kazem da sam govorio o potrebi stvaranja politickog i pravnog miljea ovdje za sve, gdje bi dominantna bila vladavina prava, a rijeci su velike zato sto ih treba ostvariti. Govorio sam o potrebi izgradnje povjerenja i tolerancije u samoj Skupstini kako bi se to onda reflektovalo na izvrsnu vlasti gradjane.

Zbog cega ste to rekli?

- Rekao sam to zbog ljudi, svih nasih gradjana koji ovdje zive, jer valja krenuti u buducnost i zaboraviti proslost. Iz svega sto se desilo svi bismo trebali izvuci pouke, jer nema zivota ni u samom gradu, nema ga u Brckom, Ravni, ni u Brki, gdje su, da kazem, Hrvati i Bosnjaci. Niko ne moze opstati sam i krajnje je vrijeme da prestanemo ovom jadnom narodu bacati prasinu u oci.

Nisam idealista. Sve nas je postavio supervizor i trebace dosta vremena da se uhoda multietnicka administracija. Samo je 11 Bosnjaka na svojim mestima, a raspodjela govori da od 141 radnog mjesta u organima urpavljanja 52,2 odsto pripada srpskim kadrovima, 39,1 odsto Bosnjacima i, cini mi, se 8,7 odsto Hrvatima.

Vi i dalje sedite u Brki, a ne u gradu?

- Govori se da je razlog moj odnos prema odluci arbitraznog tribunala. Nije. Ja zapravo necu da budem tamo samo za pokazivanje, vec da radim sa svima - od portira do gradonacelnika - na bazi izborne volje gradjana. Ovako, vec tri mjeseca se osjecam kao roda na rucku kod lisice. Kakav sam ja dogradonacelnik koji vec stotinu dana ne zna ni za jednu gradonacelnikovu odluku, iako bi se sve trebalo donositi uz saglasnost nas dva dogradonacelnika, zajedno sa Borkom Raljicem. Bilo je dosta razgovora, da nas trojica nadjemo jedan zajednicki minimum, ali rezultat svega je ovo sto sada imamo.

Da li je problem u nacionalnim partijama?

- Nije, mada je to tesko pitanje. Ne zato sto kao stranacki covjek imam obavezu da provodim politiku Stranke demokratske akcije, ili predstavnici drugih partija. Imamo mi, barem je to slucaj kod mene, dosta samostalnosti u svom radu. Problem je, ipak, najveci kod SDS koji je predugo ubjedjivao narod da ce ovdje biti samo Srbi.

Po pitanju povratka, otpora ima i u Federaciji, koja je za to visa deklarativno?

- Takav je utisak, mada je tamo nesto bolja situacija. Ne gajimo mi iluzije na tom planu, ali ovo je “godina povratka" i vazno je da se proces pokrene. Kada je Brcko u pitanju, mi smo za distrikt, sto bi omogucilo i nesto stranih ulaganja. Ovako ce ici slabo, jer grijese svi koji misle da stranci idu s koferima para i rasipaju ih. Ono hoce pravnu i politicku sigurnost, a ne zbrku. Vratimo se jos malo povratku. Bice zaista tesko i na primjeru ovog grada, gdje je, ilustracije radi, stiglo raseljenih lica iz 158 opcina, prelamace se pitanje povratka uopste. Nakon nekoliko sastanaka u Tuzli, sa guvernerom Kantona i Farandom, pa i onog Ganicevog odlaska na Ilidzu, tocak je pokrenut, ali svi znamo da nije dovoljno samo vratiti ljude. Treba jos dosta da se uradi kako bi se povratnici ukljucili u sve tokove zivota. Mi pravimo koncept i nastavljamo sa aktivnostima kako bismo najpre na lokalnom nivou testirali ono sto bi trebalo sprovesti u cijeloj republici.

Sutra: “Nismo jedini krivci"

“Tamo gdje je Huso u kuci Pere..."

- Ne vidim nista prirodnije od zelje predratnih Brcana da se vrate u svoj grad, u svoje kuce i stanove, kaze Islamovic. “Tamo gdje je Huso u kuci Pere treba da se vrati Pero, a Huso neka ide svojoj kuci..." Na pitanje zasto je onda bio rat, Islamovic kaze da za to on zaista nema odgovora. “To neka kazu oni koji su ga poveli".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /