subota, 18. april 1998.

JUGOSLOVENSKI KOMITET PRAVNIKA ZA LJUDSKA PRAVA TRAZI OCENU USTAVNOSTI ODLUKE O REFERENDUMU

Skupstina i vlada bez ovlascenja

Odluka koja treba da se donese na predstojecem referendumu je u iskljucivoj nadleznosti Savezne skupstine i Savezne vlade koje nemaju ovlascenja da raspisu referendum

Jugoslovenski komitet pravnika za ljudska prava podneo je Saveznom ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti Odluke Narodne skupstine Srbije o raspisivanju referenduma o ucescu stranih predstavnika u resavanju kosovskog problema. Istovremeno se trazi da u toku postupka Sud naredi obustavu izjasnjavanja referendumom jer bi moglo da izazove neotklonjive stetne posledice za SRJ i Srbiju. U obrazlozenju inicijative najpre se kaze da po Ustavu SRJ (clan 77) utvrdjivanje politike u oblasti medjunarodnih odnosa spada u iskljucivu nadleznost Savezne Republike Jugoslavije, a zatim se, izmedju ostalog, navodi:

“Iz odredbi Ustava SRJ i Ustava Republike Srbije ocigledno proizilazi da Narodna Skupstina Srbije nije nadlezna za utvrdjivanje politike u oblasti medjunarodnih odnosa, niti da vodi spoljnu politiku i odrzava odnose sa drugim drzavama i medjunarodnim organizacijama.

Kako je Narodna Skupstina ovlascena da raspise referendum samo o pitanjima iz njene nadleznosti, a ucesce stranih predstavnika u resavanju problema na Kosovu i Metohiji ne spada u njenu nadleznost - Odluka o raspisivanju referenduma je protivustavna. Odluka koja treba da se donese na predstojecem referendumu je u iskljucivoj nadleznosti Savezne skupstine i Savezne vlade, koje nemaju ni ustavna ni zakonska ovlascenja da raspisu referendum. Jugoslovenski komitet pravnika za ljudska prava zato smatra da je odlukom o raspisivanju referenduma po ovom pitanju od Narodne Skupstine Srbije grubo narusen kako pravni poredak Republike Srbije, tako i pravni poredak SRJ."

Komitet pravnika ukazuje i da je nacin izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi u toku procedure za njegovo raspisivanje u suprotnosti sa dobrim obicajima, sustinom i smislom referenduma kao osnovne institucije neposredne demokratije. Takodje, Ustav Srbije na poseban nacin regulise republicki referendum, pa predvidja da je Narodna Skupstina duzna da odluci o zahtevu za njegovo raspisivanje (koji podnese najmanje sto hiljada biraca). S druge strane najmanje sto hiljada biraca moze da podnese predlog za promenu Ustava, a samo 15 hiljada zahtev za promenu ili donosenje zakona. Analogno tumaceci odredbe, tvrdi Jugoslovenski komitet pravnika za ljudska prava, koje se odnose na raspisivanje referenduma i promenu Ustava, ocigledno je da zakon o referendumu ima rang ustavnog zakona, pa njegova izmena ovog zakona mora da podleze istim pravilima procedure kao i promena Ustava. Zbog toga je Odluka o raspisivanju referenduma koja je doneta na osnovu neustavnog Zakona takodje neustavna.

B. O. I.

Nacionalna diktatura

Iz Komiteta upozoravaju i da su gradjani osujeceni u ostvarivanju svog osnovnog prava da budu potpuno upoznati sa pitanjem i posledicama opredeljenja za jednu ili drugu opciju i time su sustinski povredjeni osnovni principi i duh republickog i saveznog ustava. Agresivna kampanja i diskvalifikacija koja se vodi protiv svih koji imaju kriticke primedbe na referendum, pretnja gradjanima i sistematsko stvaranje atmosfere straha u sustinskoj su suprotnosti sa institucijom referenduma.

To govori da svrha njegovog raspisivanja nije donosenje odluke neposrednim izjasnjavanjem gradjana umesto za to ovlascenih organa - vec nasilno pribavljanje tekuceg pokrica vlasti i otvaranje puta ka nacionalnoj diktaturi, zakljucuje se u inicijativi Jugoslovenskog komiteta pravnika za ljudska prava.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /