utorak, 21. april 1998.

CRNOGORSKI PREDSEDNIK DANAS POCINJE CETVORODNEVNU POSETU VASINGTONU

Djukanovic s druge strane “spoljnog zida" sankcija

Politicki dijalog pocinje danas popodne u Stejt departmentu razgovorom sa Robertom Gelbardom i Medlin Olbrajt. Programom posete predvidjen je susret i sa potpredsednikom Alom Gorom, savetnikom za nacionalnu bezbednost Seudijem Bergerom i sekretarom za odbranu Vilijemom Koenom

Slobodan Pavlovic
dopisnik “NaseBorbe" iz Vasingtona

Posle nedavnog boravka u Londonu, Parizu u Rimu, predsednik Crne Gore Milo Djukanovic pocinje danas u Vasingtonu cetvorodnevnu zvanicnu posetu SAD, kao gost koji se ovde docekuje sa velikim interesovanjem i spremnoscu na saradnju - imajuci u vidu ono sto je u poslednje vreme vec inicirao i pokrenuo od kako je 15. januara promovisan u sefa drzave, kao i sa priznanjima i nekim vec odredjenim konkretnim podrskama onome sto je u ovih prvih stotinak dana njegovog predsednikovanja uradjeno u ovoj nasoj federalnoj jedinici.

Vasingtonski program Mila Djukanovica sabijen je u tri dana obilazaka apsolutno najznacajnijih americkih institucija i susreta sa sagovornicima nivoa na koji su jugoslovenski zvanicnici mogli da racunaju u vreme prethodne Jugoslavije (odnosno, samo da mastaju o njima otkako je, pocetkom 90-tih godina, doslo do ubijanja te iste SFRJ koja im nije valjala i svodjenja na najnizi moguci nivo medjudrzavnih odnosa sa SAD).

Politicki dijalog pocinje danas popodne u Stejt Departmentu, koji sat posle dolaska delegacije iz Podgorice, Djukanovicevim razgovorom sa americkim izaslanikom za bivsu i preostalu Jugoslaviju Robertom Gelbardom, a potom i odvojenim susretom sa drzavnim sekretarom Medlin Olbrajt.

“Crna Gora igra veoma vaznu ulogu u stabilizovanju situacije na Balkanu", receno nam je tim povodom u Stejt Departmentu, sa posebnim ukazivanjem na ocekivanja domacina da ce nova podgoricka rukovodeca garnitura istrajati i odupreti se domacim pritiscima na svom putu zapocetih ekonomskih i demokratskih reformi. Diplomatskim recnikom, bilo je to, zapravo, ponavljanje one sasvim otvorene Gelbardove izjave sa konferencije za stampu prilikom poslednje posete Podgorici: “SAD smatraju da Crna Gora vodi politiku koja ide u sasvim drugacijem pravcu od politike Srbije i SR Jugoslavije".

Djukanovicev prolaz kroz velika vasingtonska vrata nastavice se sutra i u cetvrtak. Programom posete predvidjen je susret sa potpredsednikom SAD Albertom Gorom, Klintonovim savetnikom za nacionalnu bezbednost Sendijem Bergerom, sekretarom za odbranu Vilijemom Koenom, visokim predstavnicima ministarstva finansija i trgovine, kao i razgovorima sa grupom istaknutih senatora i kongresmena sa Kapitol hila.

Najavljeno je, isto tako, i ucesce na otvorenim tribinama ovdasnjih vodecih institucija (Karnegijeva zaduzbina i Medjunarodni institut za mir), a taj prestonicki krug bice zatvoren u cetvrtak konferencijom za stampu u Nacionalnom pres klubu, razgovorom sa urednickim kolegijumom “Vasington posta" i pojedinacnim intervjuima sa nekolicinom ovdasnjih redakcija i stranih dopisnistava.

Kosovo dominirajuca tema

Kosovo ce apsolutno dominirati svim razgovorima koje ce predsednik Crne Gore i njegova brojna delegacija imati danas i sutra Vasingtonu. Americka administracija sve je bliza opredeljenju da se trazeni "ojacani autonomni status" albanskog stanovnistva moze obezbediti samo formiranjem nove, trece federalne jedinice u okviru SR Jugoslavije, sto je varijanta koju je Djukanovic javno i veoma odlucno odbijao tokom nedavnih poseta trima prestonicama Zapadne Evrope. Do petka ce se videti da li je i koliko je, mozda, doslo do promene nekih stavova dveju strana oko ovog osetljivog pitanja.

Poseta crnogorskog predsednika SAD - do koje dolazi na poziv administracije i Kongresa - zavrsice se u petak u NJujorku jednom manifestacijom koja je zasad u senci politickih i ostalih Djukanovicevih susreta u Vasingtonu, ali koja svojim znacajem i potencijalom pripada krugu najuzih prioriteta gostiju iz Podgorice. Rec je o konferenciji Americko-jugoslovenskog poslovnog saveta, koja ce, sudeci po dosadasnjim prijavama, obuhvatiti nekoliko desetina ovdasnjih biznismena i predstavnika banaka, zainteresovanih za temu ovog skupa “Poslovne mogucnosti u Crnoj Gori". Domacini su najavili i ucesce Roberta Gelbarda na ovoj konferenciji, dok ce se Djukanovic oglasiti za tu priliku govorom za koji se ocekuje da ce biti na liniji programskih stavova iz nedavno proklamovanog “novog pocetka", kao i nekih od konkretnih inicijativa koje su se, s tim u vezi, cule vec prilikom njegovih nedavnih poseta Londonu, Parizu i Rimu. Sta se moze ocekivati od ove posete novog crnogorskog predsednika, do koje dolazi u jednom veoma delikatnom trenutku ne bas najsjajnijih odnosa SAD sa federacijom iz koje on dolazi?

Djukanovic je proteklih godina nekoliko puta u svojstvu premijera boravio u Vasingtonu (pretproslog leta posetio je, na brzinu, i Kaliforniju), ali ovo su sad veoma izmenjene okolnosti - kako za njega, tako i za one kojima on dolazi u goste. Premda se ovde predsednik Crne Gore tretira kao “guverner jedne od dveju drzava, iz preostalog sastava Jugoslavije", to ce - po tretmanu, sagovornicima i potencijalnim perspektivama - biti jedna vrlo vazna poseta drzavnika, na kojeg Amerika gleda kao na glavni oslonac (uz banjalucki tandem Plavsic-Dodik) u tekucim nastojanjima medjunarodne zajednice da se pronadju odgovarajuci amortizeri za, kako se ovde konstatuje, sve pogubniju Milosevicevu politiku. Taj novi americki trend registrovan je cinjenicom da ovdasnji izaslanik za nas deo Balkana Robert Gelbard sad vec obavezno posecuje i Podgoricu prilikom svojih vatrogasnih misija u SRJ, a neki za Crnu Goru veoma ohrabrujuci signali u tom pravcu culi su se ovde konkretno pre mesec dana.

Tekuci crnogorski let preko “spoljnog zida" sankcija prema SRJ - sudeci prema nekim ovdasnjim nezvanicnim najavama - mogao bi da dobije nova krila posle razgovora i dogovora koji se ocekuju u ova dva Djukanoviceva dana u Vasingtonu. Amerika je, sto se toga tice, u proteklih nekoliko meseci vec pokrenula mehanizam saradnje sa Crnom Gorom slanjem eksperata za fiskalnu i poresku politiku, za privatizaciju i razvoj trzista kapitala, za razvoj energetike i privatnog sektora, kao i za podsticaj privatnih investicija. Na nadleznim punktovima u Vasingtonu veoma je primetno raspolozenje da se intenziviraju i prosire te inicijative u skladu sa raspolozivim manevarskim prostorom koji omedjuje “spoljni zid" americkih sankcija prema SRJ, a isto tako i da se pronadje mogucnost za izuzece Crne Gore iz paketa novih kaznenih mera koje se najavljuju zbog Milosevicevog odbijanja da prihvati zahteve Kontakt grupe o putevima za razresenje krize na Kosovu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /