utorak, 21. april 1998.

ISTORICAR MILAN ST. PROTIC O REFERENDUMU

Ko sme da kaze DA

Ovo je jos jedna prica o manipulaciji da bi Milosevic dobio odresene ruke

Govoreci o spornim cinjenicama predstojeceg referenduma, koji su mnogi okarakterisali kao jos jednu u nizu manipulacija rezima, a drugi, pak, pozvali na njega podsecaju i na “istorijsko ne" u istoriji srpskog naroda, istoricar Milan St. Protic kaze:

- Ovaj kao i raniji referendum raspisan je da bi se njime manipulisalo. Kao prvo time sto je skoro nemoguce da se odgovori suprotno od onoga sto vlast namece kao jedini odgovor. Na ovom referendumu nema objektivne mogucnosti za drugacije misljenje. Manipulacija medijima isla je dotle da se cak pustaju i spotovi u korist referenduma, ali se takodje na drugoj strani niko nije odvazio da pravi spotove za ucestvovanje stranih posrednika. Dakle, apsolutno ne postoji ravnopravnost izbora. Kao drugo, ne postoji nikakva odgovornost ili obavestenost da to sto se izglasa na referendumu mora da bude u buducnosti i politika aktuelnog rezima. Sta ce biti ako sutra Milosevic udje u pregovore s medjunarodnim posrednicima i kakve ce on trpeti sankcije u odnosu na iskazanu volju, posto je jasno kakva ce ona biti. Dakle, ovaj referendum je potpuno neobavezujuci. I, naravno, vecito pitanje sa ovakvim rezimom je kakva je mogucnost kontrole referenduma. Uopsteno posmatrano, nezamislivo je da referendum koji Milosevic raspise prodje drugacije od onoga sto je on zamislio. Tako je ovo jos jedna prica o manipulaciji koja ce se zavrsiti Milosevicevim pregovorima o Kosovu. Pregovorima odresenih ruku kao sto je i do sada bio slucaj.

Po recima Milana Protica, pogresna su tumacenja koja su cak dolazila i s opozicione strane “da je ovo, zapravo, referendum o narodnoj suverenosti i suverenosti drzave, a da o tome ne sme da se raspisuje referendum, jer je to, zapravo, starije od svega".

- Ovde nema narodne suverenosti, jer bi ona podrazumevala suverenu volju naroda koja se iskazuje kroz slobodne demokratske i ravnopravne izbore, a mi to dosad nismo imali. Ovde postoji samo suverenost jednog coveka kao u apsolutnim monarhijama i licnim rezimima. Prema tome, ako je referendumsko pitanje o necijoj suverenosti, onda je to o Milosevicevoj. Zato bi pitanje na referendumu moglo da glasi: Da li ste vi za to da o sudbini Kosova iskljucivo odlucuje Milosevic ili ste za ucestvovanje medjunarodnog posrednika, bez garancije da ce se oni njegovom resenju suprotstaviti ili on, pak, njihovom, kaze Protic.

Z. M. J.

Izjasnjavanje bez povoda

- Referendumi se vrlo retko raspisuju u parlamentarnim demokratijama. Kada se to cini, onda to nisu cisto politicka, pogotovo ne nacionalna pitanja. To vazi i za referendume raspisane u pojedinim zemljama za pristup Evropskoj uniji, jer to nisu ni pitanja suverenosti niti nacionalnog interesa u ovakvom politickom smislu, vec u ekonomskom i drustvenom. U drugim zemljama raspisuju se referendumi ili ono sto bi se moglo nazvati referendumom onda kada postoji dilema da li ce se zidati neki most ili bolnica ili, pak, uvoditi kontrole posedovanja oruzja, i to da li ce to biti kratke ili dugacke cevi. Ali, i onda postoji lobi za i lobi protiv, kaze Milan St. Protic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /