utorak, 21. april 1998.

BOZO NOVOSELAC, EKSPERT NBJ, O PREPREKAMA ZA ULAGANJE STRANOG KAPITALA U JUGOSLAVIJU

Najvise odbijaju reci "nema problema"

Jos postoji podozrenje da "stranci hoce da izvezu nas kapital iz zemlje", kaze Novoselac i upozorava da sa ino investitorima razgovore vode obicno jugoslovenski sagovornici koji su nestrucni

Jasna Kesic

Nedavno je u Narodnoj banci Jugoslavije promovisana knjiga "Prirucnik za strana ulaganja" koju je napisao ekspert Centralne banke Bozo Novoselac. Knjiga koja kroz odgovore na 489 pitanja prikazuje postojece propise i resenja, izazvala je veliko interesovanje medju strucnjacima, ali i u siroj javnosti. To je bio povod da sa autorom razgovaramo o tome koje su to prepreke koje direktno ili indirektno stoje pred potencijalnim stranim investitorima u YU-privredu.

Pravni i ekonomski sistem Jugoslavije danas, se u odnosu na sistem koji je postojao pre sest-sedam godina, u mnogo cemu razlikuje. Zakonska resenja su u mnogo vecem stepenu kompatibilna sa medjunarodnim standardima, posebno kada je u pitanju osnivanje preduzeca, banaka i drugih privrednih subjekata. Poslovanje na trzisnim principima, pravno gledano, moguce je, ali ne u meri koja je moguca u razvijenim trzisnim privredama. Toga su svesni i potencijalni strani investitori. Za njih su veci problem nepostovanje ugovorenih obaveza i nedosledna primena zakona i utvrdjenih standarda i to ne samo od strane preduzeca, banaka, preduzetnika i dr, vec i od strane kontrolnih i sudskih organa. To je jedna od kljucnih domacih prepreka u privlacenju stranog kapitala.

Druga kljucna prepreka tice se stalnog prisustva Jugoslavije u negativnoj konotaciji u medjunarodnim medijima, kao posledica medjunarodnih pritisaka ili unutrasnjih politickih zbivanja. Pri tome za potencijalne strane investitore je irelevantno ko je u pravu.

Treca kljucna prepreka je, po recima Novoselca, odsustvo saradnje Jugoslavije sa medjunarodnim finansijskim institucijama, pre svega sa MMF i Svetskom bankom. Zbog toga nisu regulisani odnosi ni sa kreditorima u okviru Pariskog kluba za tzv. zvanicne dugove, niti Londonskog kluba za komercijalne dugove, pa izvoznici i banke iz industrijskih zemalja ne mogu svoje poslove u Jugoslaviji osigurati ili finansirati preko vladinih institucija kao sto su HERMES, COFACE, SACE, ECGD... Jasno je da bez otklanjanja najmanje ove tri kljucne prepreke nema govora o pravom povratku jugoslovenske privrede na medjunarodna finansijska trzista, vecem prilivu stranog kapitala i vecem izvozu robe i usluga.

Prirucnik

- Prilikom pisanja Prirucnika koncentrisao sam se na prikazivanje postojeceg pravnog sistema zemlje u zelji da udovoljim jednom od najvaznijih zahteva potencijalnih stranih investitora, a to je potpuna transparentnost propisa i prakse, koji im omogucavaju da sagledaju svoj status i tretman u poslovanju, a zatim i visinu moguceg profita. U obezbedjenju pune transparentnosti sistema nisam mogao izbeci da ukazem i na neke nedorecenosti, pravne praznine, nejasnoce, pa i kolizije pojedinih zakonskih odredbi. Skretanje paznje na te nedostatke nije cinjeno zbog odvracanja, vec naprotiv zbog privlacenja stranih investitora i postenog odnosa prema njima. Svaki eventualni nedostatak u propisima moguce je prevazici ugovorom ili odlukom o osnivanju, ugovorom o ulaganju sredstava, statutom, pravilima firme ili na neki drugi nacin. Stoga stranog investitora daleko vise odbijaju reci "nema problema", nego ukazivanje na probleme i mogucnost njihovog prevazilazenja - istice Novoselac.

Cinjenica je, ocenjuje Novoselac, da jos uvek mnogi na obavljanje finansijske delatnosti stranih lica u Jugoslaviji gledaju drukcije, u osnovi restriktivnije, nego recimo na poslovanje u sektoru realne privrede. Nesporno je da za to u pojedinim slucajevima mogu postojati ozbiljni razlozi. Medjutim, razlog ni u kom slucaju ne bi smeo biti da stranci hoce da iznesu nas kapital iz zemlje, kao da ga mi imamo, a ne oni. Oni zele da iznesu profit, ali dok dodje do profita, mnogi u Jugoslaviji ce imati koristi od ulozenog kapitala. Pored toga, ne treba smesti s uma da strani investitor moze upravljati jednim preduzecem, jednom bankom itd, ali ne i celom privredom, celokupnim finansijskim ili bankarskim sistemom itd, bar ne moze dok mu mi sami to ne dozvolimo.

U cekanju promene medjunarodnog politickog okruzenja, u zemlji bi se moglo uciniti sve ono sto ne zavisi od medjunarodne zajednice, iako je jasno da bi se to moglo mnogo lakse obaviti u saradnji sa njom, tj. sa medjunarodnim trzistem i medjunarodnim finansijskim institucijama.

Pre svega, mogle bi se preduzeti sve mere i aktivnosti koje direktno uticu na obezbedjenje finansijske stabilnosti u zemlji i stvaranje opsteg povoljnog ambijenta za dolazak stranog kapitala. Te mere i aktivnosti, koje su medjusobno vrlo povezane, mogle bi se svrstati u dve grupe: konsolidacija bankarskog sistema i dogradnja pravne infrastrukture uz stavljanje posebnog naglaska na doslednu i efikasnu primenu propisa. Poseban naglasak pri tome treba da je na transparentnosti propisa i jos vise na transparentnosti rezultata poslovanja, kao i na vecoj efikasnosti kontrole boniteta banaka.

- Najvece probleme moramo ipak da resavamo mi sami. I u sadasnjim okolnostima niko nas ne sprecava da razvijamo trzisno poslovanje i efikasnu primenu sopstvenih propisa. Jedino je to podsticajno i prihvatljivo za strane investitore - zakljucuje Bozo Novoselac.

Nekompetentni sagovornici

Problem je i nekompetentnost jugoslovenskih sagovornika koji vode razgovor sa potencijalnim investitorima, a potom i pregovore u razlicitom sastavu u zavisnosti od problematike, faze razgovora itd. S nase strane, pregovaraci su najcesce ista lica, koja cesto ne mogu kompetentno da odgovore na sva pravna i strucna, stranci iz nazivaju "tehnicka" pitanja, da ukazu na sve prednosti i podsticaje, niti da uoce pravu svrhu ili pozadinu svih pitanja. To se uocava i kod pitanja najopstijeg karaktera kojima se traze objasnjenja u vezi sa pravom na transfer dobiti i ulozenih sredstava, mogucnoscu eliminisanja dvostrukog oporezivanja, prirodom registracije kreditnog posla sa inostranstvom kod NBJ, nacinom zastite ulaganja, pravom svojine, zasnivanja radnih odnosa stranih drzavljana itd.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /