sreda, 22. april 1998.

KOMISIJA UN ZA LJUDSKA PRAVA USVOJILA REZOLUCIJU O BIVSOJ JUGOSLAVIJI

SRJ, BiH i Hrvatska pozvane da postuju ljudska prava

Zeneva, Beta. - Komisija UN za ljudska prava pozvala je SR Jugoslaviju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku da saradjuju sa Medjunarodnim sudom za ratne zlocine u bivsoj Jugoslaviji i da postuju ljudska prava. U rezoluciji usvojenoj sinoc, SR Jugoslaviji se savetuje da postuje Dejtonski sporazum i saradjuje sa haskim Tribunalom. Od Beograda se trazi da otvori dijalog bez ikakvih preduslova sa liderima kosovskih Albanaca kako bi se naslo trajno resenje kosovskog problema, u skladu sa teritorijalnim integritetom SRJ.

SRJ bi, takodje, trebalo da omoguci povratak misije OEBS i dolazak predstavnika EU na Kosovo, kao i otvaranje biroa Visokog komesara UN za ljudska prava u Pristini. Od Beograda se ocekuje i da postuje prava manjina, posebno u Vojvodini i Sandzaku, da sto pre omoguci nastavu (za albanske studente) na Kosovu i stvaranje demokratskih institucija u toj pokrajini. Od vlasti SRJ ocekuje se i da obezbedi uslove za rad slobodnih i nezavisnih medija, ujkljucujuci i uredjivacku slobodu u drzavnim medijima. Komisija UN za ljudska prava pozvala je SRJ da "prestane sa praksom mucenja i loseg tretmana zatvorenika" i da proglasi nevazecim zakon iz 1989. godine kojim se ogranicava promet nekretnina na Kosovu. Komisija je izrazila zadovoljstvo zbog "pozitivne evolucije u odnosu na slobodu stampe i tretman manjina" u Crnoj Gori i "formiranja koalicione multietnicke vlade" u toj republici.

Vladama Bosne i Hercegovine i oba njena entiteta Komisija UN porucila je da "prestanu sa ilegalnim radnjama, brutalnostima prema ljudima, usklade zakone sa imperativima ljudskih prava i sprece njhovo krsenje". Od njih se trazi i da sprovode zakon u amnestiji, omoguce povrtak izbelgica, posebno kada je rec o "manjinskim grupama", da podrze projekat "slobodnih gradova" i prestanu sa diskriminacijom povratnika. U Rezoluciji se posebno istice da vlasnicima moraju biti vraceni oduzete kuce i stanovi. Sloboda stampe, postovanje medjunarodnih normi u novinarstvu i nezavisnost novinara ukljucujuci i one koji rade u drzavnim medijima nalaze se, takodje, medju zahtevima Komisije upucenim Sarajevu. Komisija UN za ljudska prava izrazila je zadovoljstvo odlukom premijera RS Milorada Dodika da omoguci otvaranje biroa haskog Tribunala u Banjaluci i pozvala sve optuzene da slede primer onih koji su se dobrovoljno predali Tribunalu.

Od Hrvatske je zatrazeno da "pojaca napore u pravcu stvaranja demokratskog drustva i postuje medjunarodne norme i standarde u vezi sa ljudskim pravima". Zagreb se posebno poziva da "prestane sa maltretiranjem raseljenih Srba i zabrani svojim vojnicima i policajcima da ucestvuju u nasilju sa ciljem da se preostali Srbi isele iz Hrvtaske". Naprotiv, Hrvatska treba da saradjuje sa medjunarodnim organizacijama i omoguci povratak srpskih izbeglica u Krajinu, dodaje se u tekstu usvojene rezolucije. Svi hrvatski gradjani, kako se istice, moraju da imaju jednak tretman bez obzira na njihovo etnicko poreklo. Srbima treba omoguciti da budu predstavljeni na svim nivoima vlasti, a Zagreb je duzan da im izda dokumenta na koja oni, po hrvatskim zakonim imaju pravo, navodi se u rezoluciji.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /