sreda, 22. april 1998.

IZLOZBA GRAFIKA BOGDANA KRSICA U GALERIJI “PROGRES"

Dosledna suptilnost humora

Bogdan Krsic:
"Gospa izmedju jama", 1988.

Beogradska galerija “Progres" nastavlja sa predstavljanjem stvaralastva nasih najrenomiranijih umetnika, ovog puta izlozbom koja je prosle nedelje otvorena pod nazivom “Bogdan Krsic - graficar". Rec je o postavci kojom se prezentuje umetnikov opus u rasponu od pune cetiri decenije, tako da posetioci imaju zaista jasan i kompletan uvid u sve karakteristike Krsiceve umetnosti.

Ovo je prva umetnikova samostalna postavka u Beogradu posle trogodisnje pauze. Treba podsetiti da je Krsic do sada mnogo i cesto (samostalno i grupno) izlagao kako u Jugoslaviji, tako i u inostranstvu: Rumunija, Svajcarska, CSSR, Madjarska, Kuba, Argentina, Nemacka, Poljska, Liban, Sirija, Irak, Cile, Urugvaj, Spanija, Francuska, Italija, Austrija, Portugalija, Kipar, Turska, Norveska, SAD... zadobivsi svojim stvaralastvom trajnu naklonost ljubitelja umetnosti, uz istovremeni ugled kod strucnjaka, sto se odlicno vidi kroz veliki broj nagrada, dobijenih u otadzbini i van nje.

Jedna od konstanti u Krsicevom radu jeste da se njegov umetnicki angazman nikada nije zaustavljao samo na konkretnom radu graficara. Pored ovog osnovnog segmenta likovnog delovanja, Krsic je bez prekida aktivan i u opremanju i ilustrovanju knjiga i drugih publikacija, angazovan u obnovi rada Grafickog kolektiva i pokretanju almanaha “Krug". On je ugledni pedagog i clan zirija na Bijenalu u Bratislavi, libretista baleta “Pacolovac", autor zapazenih ekslibrisa i plakata... Naravno, to se odrazava i kroz dela izlozena u galeriji “Progres", pa su tu tako, pored grafickih listova, i skice, ekslibrisi, posteri, bibliofilska izdanja. Doslednost u primeni nadrealistickih elemenata, otvorenost za uticaje - u formi trajne inspiracije - drugih velikih umetnika (pre svega Goje), umerenost u koriscenju groteske i erotike, neke su od najupadljivijih osobina dela Bogdana Krsica.

Njegove grafike plene viseznacnoscu poruka i suptilnoscu humora, registar valera je izrazito sirok, a ma koliko smela resenja pronalazio, Krsic ostaje veran osnovnim vrednostima jezika grafike. Njegov likovni rukopis je jasan i prepoznatljiv, dok se njegova poetika prenosi na posmatraca bez napora ili umetnikovog insistiranja. Verujemo da ce posetiocima izlozbe posebno upasti u oci neposrednost i neprekidna crtacka svezina, koja, ocigledno, Krsica ni posle svih ovih godina ne napusta.

Posle zatvaranja, postavka ce biti prezentovana pariskoj publici, posto ce dela tokom maja i juna biti izlozena u Jugoslovenskom kulturnom centru u glavnom gradu Francuske. Izlozbu prati izvanredan katalog, u kojem se istice tekst samog Krsica, koji umnogome doprinosi shvatnju fundamenata grafike kao forme likovnog izrazavanja.

I. Bizetic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /