ponedeljak, 27. april 1998.

DANAS SEDNICA SAVETA MINISTARA EU U LUKSEMBURGU

Srbiji sankcije, Crnoj Gori pomoc

Savet ministara EU ce danas, kako je najavljeno, odobriti jacanje evropske pomoci Crnoj Gori, u znak podrske demokratskim reformama koje je zapoceo predsednik Djukanovic.

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Brisela

Sefovi diplomatije evropske “petnaestorice" suocice se danas u Luksemburgu sa novim “zapadno- balkanskim" izazovom: kako da, naime, nastave svoj angazman na politickom resavanju kosovske krize, nakon sto im je proslonedeljnim referendumom nedvosmisleno poruceno da oni tamo, tj. na Kosovu, nemaju sta da traze, buduci da je to unutrasnje pitanje Srbije. I, posebno, kako da to “unutrasnje pitanje" tretiraju u svetlu “pojacane aktivnosti Vojske Jugoslavije" na spoljnim granicama, tj. u granicnom podrucju sa Albanijom, zbog cega je aktuelni predsedavajuci Saveta ministara Robih Kuk, u ime “petnaestorice", u petak uvece izrazio “duboku zabrinutost".

Evropski odgovor na referendumsku poruku i navedenu “pojacanu aktivnost" ce, kako se najavljuje, biti viseslojan. Kao prvo, Savet ministara ce usvojiti izvestaj i operativne zakljucke Komisije o postovanju uslova iz tzv. regionalnog pristupa EU zemljama Jugoistocne Evrope (SRJ, BiH, Hrvatska, Makedonija i Albanija), o kojima je “Nasa Borba" vec opsirno pisala. Polazeci od stava da je razvoj bilateralnih odnosa, odobravanje trgovinskih povlastica, kredita ili bespovratne pomoci... njihovo “unutrasnje pitanje", Komisija je zakljucila da prve tri navedene zemlje ne ispunjavaju uslove za unapredjenje odnosa sa EU, te da ti odnosi, do daljeg, ostaju zaledjeni na sadasnjem nivou. To, u slucaju Beograda, znaci da ostaje “na nuli". Jedan od razloga za takav evropski stav je vec pomenuto “unutrasnje pitanje", tj. Kosovo, a drugi je, barem kako se navodi, “nezadovoljavajuci stepen unutrasnje demokratije u Srbiji." Ne treba sumnjati da ce Savet ministara danas odobriti i usvojiti takve operativne zakljucke Komisije. Mada se u njima navodi da uslovi iz regionalnog pristupa vaze za “drzave kao celine", te da nema nacina da se iz predlozenih mera izuzimaju “delovi drzava" koji te uslove postuju. Savet ministara EU ce danas, kako je najavljeno, odobriti jacanje evropske pomoci Crnoj Gori, u znak podrske demokratskim reformama koje je zapoceo predsednik Djukanovic.

Kao drugo, Savet ministara ce usvojiti i pravnu regulativu za primenu sankcija koje su - protiv SRJ a povodom Kosova - usvojene 19. marta 1998. Rec je, podsetimo, o embargu na izvoz oruzja i “represivne opreme" u SRJ, moratorijumu na izvozne i investicione kredite i zabrani izdavanja viza odredjenom broju srpskih policijskih zvanicnika, po evropskim ocenama odgovornim za represiju na Kosovu. Kako je EU prvi put u svojoj istoriji istupila sa takvim sankcijama, transformisanje “zajednicke (politicke) pozicije" u pravno obavezujuce instrumente je, kako saznajemo, bila mukotrpno. Ekspertski timovi su se, pri tom, suocili sa nizom unutrasnjih, institucionalnih i pravnih problema. Kako nam je objasnio jedan od eksperata ukljucenih u pripremu regulative, problem je bio kako da se sankcije protiv Beograda usklade sa slovom Evropskih ugovora, kako im se problem kasnije ne bi vratio u tezem obliku. “Bilo bi suludo da podrivamo implementaciju Evropskih ugovora... samo zat! o da bismo kaznili Milosevica!" - primetio je, tim povodom, nas sagovornik.

Sa istim problemom ce se EU suociti i ukoliko u sredu Kontakt grupa ostvari svoje pretnje i uvede nove sankcije, pocev od najavljenog zamrzavanja fondova SRJ i Srbije u inostranstvu. I to bi, takodje, bila “premijera" za EU, odnosno politicka odluka koju nece biti jednostavno pravno regulisati. Kako su, medjutim, i “petnaestorica" u vec pomenutoj “zajednickoj poziciji" od 19. marta usvojili navedenu pretnju Kontakt grupe, moze se ocekivati da ce je - u predvecerje rimskog sastanka - ponoviti i danas iz Luksemburga. Kao sto se, takodje, moze ocekivati da ce - uprkos u uvodu pomenutoj referendumskoj poruci - “petnaestorica" istrajati na zahtevu za otvaranje “znacajnog dijaloga uz prisustvo trece strane". Mogao bi se, prema nasim izvorima, ocekivati i izvesni “jezicki rebalans": da se, naime, pojaca pritisak i na drugu stranu koja je neophodna za dijalog, te da se s tim u vezi uputi, makar i izmedju redova, odgovarajuca poruka liderima kosovskih Albanaca.

Kontakt grupa kao “treca strana"

Uprkos jasnoj referendumskoj poruci da ne dolazi u obzir nikakva “treca strana" za olaksavanje dijaloga izmedju srpskih vlasti i vodjstva kosovskih Albanaca, u evropskim diplomatskim krugovima je, kako saznajemo od dobro obavestenih izvora, u opticaju ideja ne o jednoj nego o cak sest “trecih strana"! Ili, tacnije, o “trecoj strani" koju bi sacinjavali predstavnici sest zemalja-clanica Kontakt grupe: Britanije, Francuske, Nemacke, Italije, Rusije i SAD. U sadasnjoj situaciji, navode nasi izvori, jedino je resenje da Kontakt grupa “preuzme inicijativu u svoje ruke i sama se ukljuci u srpsko-albanski dijalog." Takvu inicijativu bi, tvrde dalje izvori “Nase Borbe", trebalo “izvuci iz regiona", tj. Kosova odnosno Srbije, i preneti dijalog na neki neutralni teren.

Ideju o “dijalogu na neutralnom terenu", tj. nekoj vrsti “kosovskog Dejtona", prvi je prosle sedmice lansirao evropski komesar za spoljne poslove Hans van den Bruk.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /