utorak, 28. april 1998.

ZAKLJUCCI SAVETA MINISTARA EU O KOSOVU I CRNOJ GORI

Beogradu izbor izmedju kazne i nagrade, Podgorici - tri miliona ekija

Savet ministara EU najavio da ce protiv Beograda “biti preduzete dodatne mere" ukoliko se produzi “neispunjavanje zahteva medjunarodne zajednice". Savet je istovremeno odobrio tri miliona ekija Crnoj Gori kao znak “podrske reformskim procesima"

Mirko Klarin
dopisnik “Nase Borbe" iz Luksemburga

Sefovi diplomatije evropske “petnaestorice" ponovo su stavili Beograd pred izbor izmedju ekonomske “batine" i politicke “sargarepe". U zakljuccima jucerasnje sednice Saveta ministara EU se, naime, najavljuje da ce “u slucaju produzenog neispunjavanja zahteva medjunarodne zajednice... protiv Beograda biti preduzete dodatne mere", na cijoj “tehnickoj pripremi" vec rade odgovarajuce sluzbe Saveta ministara. S druge strane, “ako vlada SR Jugoslavije ispolji stvarnu spremnost da se angazuje u znacajnom dijalogu... EU ce biti spremna da pozitivno razmotri ucesce SRJ u mehanizmima evropske kooperacije". Prema diplomatskim izvorima to bi, pored otvaranja perspektive ekonomskih odnosa sa EU, znacilo i podrsku “petnaestorice" zahtevu SRJ za ukljucivanje u Savet Evrope.

Mada je u pocetku izgledalo da ce ga potpuno ignorisati, “petnaestorica" su juce pokazali da su ipak primili k znanju proslonedeljni referendum u Srbiji, pa su u poslednjem trenutku donekle “umeksali" formulaciju koja je - u vezi sa “trecom stranom" - bila predlozena u nacrtu zakljucaka. U nacrtu je, naime, stajalo kako je - zbog dubokog nepoverenja medju stranama - “nuzno ucesce spoljnih predstavnika" u jos nezapocetom dijalogu o Kosovu, uz poziv Beogradu da to prihvati. Umesto toga, u konacnom tekstu zakljucaka se ukazuje na uverenje Saveta ministara da bi “pomoc medjunarodne zajednice u procesu dijaloga bila neophodna za uspostavljanje klime poverenja medju stranama".

U nacrtu je, naime, stajalo kako je - zbog dubokog nepoverenja medju stranama - “nuzno ucesce spoljnih predstavnika" u jos nezapocetom dijalogu o Kosovu, uz poziv Beogradu da to prihvati. Umesto toga, u konacnom tekstu zakljucaka se ukazuje na uverenje Saveta ministara da bi “pomoc medjunarodne zajednice u procesu dijaloga bila neophodna za uspostavljanje klime poverenja medju stranama".

Sefovi diplomatije evropske “petnaestorice" su, takodje, izrazili svoju “duboku zabrinutost zbog rastuceg nasilja na Kosovu" i ponovo obe strane pozvali da “ispolje uzdrzanost". Uz izricito isticanje da EU “podrzava teritorijalni integritet SRJ", Savet ministara insistira da se jugoslovenske i srpske snage bezbednosti “ponasaju u skladu sa medjunarodno prihvacenim standardima"; osudjuje “sve teroristicke akte", te zahteva da se smesta obustavi svaka spoljna podrska teroristickim aktivnostima na Kosovu. Hitan start “znacajnog dijaloga bez preduslova" je, po Savetu ministara EU, od sustinskog znacaja za sprecavanje daljeg prolivanja krvi. Evropski sefovi diplomatije su razocarani sto je do sada izgubljeno toliko vremena bez bilo kakvog napretka na pokretanju dijaloga, ali “pozdravljaju nagovestaje da obe strane pokusavaju da utvrde modalitete za ozbiljnu diskusiju". Savet ministara, takodje, pozdravlja i “nameru Gonsalesa da uskoro poseti Beograd i preuzme svoju misiju kao zajednicki predstavnik EU i OEBS". Sefovi diplomatije “petnaestorice", dalje, ukazuju na “posebnu odgovornost predsednika Milosevica za mirno resavanje problema Kosova" i sa zaljenjem konstatuju da on “do sada nije bio spreman da prihvati takvu odgovornost".

U zakljuccima Saveta ministara se, konacno, izrazava i zabrinutost “petnaestorice" zbog odsustva napretka na povratku izbeglica u Hrvatsku, te se vlastima u Zagrebu ukazuje na “ocekivanja EU da Hrvatska preduzme hitnu akciju kako bi poboljsala svoj ucinak na tom planu, ukljucujuci i njeno puno ucesce na Regionalnoj konferenciji o povratku izbeglica koja ce se 28. aprila odrzati u Banjaluci".

U zelji da posalje “jasan i hitan signal svoje podrske reformskim procesima" koje je pokrenuo predsednik Djukanovic, Savet ministara EU je juce odobrio tri miliona ekija (oko sest miliona DM) finansijske pomoci Crnoj Gori, pre svega za pokrivanje zaostalih socijalnih davanja. Savet je, takodje, podrzao predlog da evropska “trojka", na nivou visih diplomatskih funkcionera, 5. maja poseti Crnu Goru kako bi utvrdila na koji nacin EU moze dalje da podrzi tamosnji proces demokratskih reformi.

Kuk: Odluka o sankcijama u Rimu

Luksemburg, Beta-Rojters. - Evropska unija ce insistirati da vlasti u Beogradu povuku snage sa Kosova, obustave upotrebu teskog oruzja i pocnu dijalog sa kosovskim Albancima uz strano posredovanje izjavio je po dolasku u Luksemburg predsedavajuci EU, britanski sef diplomatije Robin Kuk. On je naglasio da ce sefovi diplomatija EU verovatno raspravljati i o dodatnim sankcijama protiv Beograda, ali da nikakva odluka nece biti donesena presastanka Kontakt-grupe u Rimu, 29. aprila.

“Bilo kakav naredni korak u vezi sankcija, je korak koji pre svega mora da ide preko Kontakt grupe", rekao je Kuk.

Sef britanske diplomatije je upozorio da “Beograd mora da shvati da ima nekih stvari koje spoljnji svet nece dopustiti. “EU je odlucna da etnicki sukobi ne smu da budu nastavljeni ni u jednom delu Evrope", rekao je Kuk novinarima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /