cetvrtak - petak, 30. april -1. maj 1998.

PREGOVORI SRJ SA LONDONSKIM KLUBOM I DALJE U ZASTOJU

Kreditori cekaju Zebicev poziv

Londonski klub pozdravio bi svaki znak saradnje sa jugoslovenskom vladom, ali posle naimenovanja novog potpredsednika savezne vlade on nije ucinjen. Cena duga opala i po prognozama analiticara padace i dalje zbog lose ekonomske situacije, desavanja na Kosovu i odsustva bilo kakvih reformi posle odlaska Danka Djunica

London, Rojters, - Rastuca politicka kriza u Jugoslaviji i ostavka potpredsednika savezne vlade Danka Djunica potisnuli su na marginu - i odlozili na nedefinisan rok, pregovore Londonskog kluba komercijalnih banaka sa jugoslovenskim zvanicnicima. Ipak, bankari koji su u vreme Djunicevog mandata bili ukljuceni u pregovore saopstili su ove nedelje da su i dalje spremni da razgovaraju sa vladom o reprogramu 2.4 milijarde dolara duga koje SRJ ima prema komercijalnim bankama kreditorima.

Ipak, kazu oni, jos je nejasno da li ce novi potpredsednik vlade Jovan Zebic (SPS) biti zaduzen za pregovore. “Zvanicno s nama nije kontaktirao ni Zebic niti bilo ko drugi u bilo kojoj formi" izjavila je Kristina Krosnije potpredsednik Sosiete Zeneral. “Veoma smo otvoreni za kontakte i ako on zeli s nama da razgovara da bi se situacija razjasnila ili u bilo kom drugom smislu mi to pozdravljamo".

Krosnije koja je clan pregovarackog komiteta Londonskog kluba, kaze da Sosiete Zeneral nije pokusavala da uspostavi kontakt sa jugoslovenskom vladom. “Bancino je da ceka i vidi sta ce se desavati", rekla je ona.

Analiticari smatraju da je sporazum sa Londonskim klubom sada jos dalje nego sto je bio prosle godine, zbog izuzetno rovitog stanja jugoslovenske ekonomije i krize na Kosovu. Oni kazu da u ovom trenutku, pred pretnjom sankcija, Jugoslavija ima mnogo vise problema, nego sto ih je imala tokom prosle godine kada se cinilo da je situacija pocela da se normalizuje.

“Prosle godine ljudi su bili spremni da im poklone izvesno poverenje, ali ono sto imamo sada je losa ekonomska situacija kombinovana sa ostrim politickim zaokretom na desno - a nijedno ni drugo nisu od pomoci" kaze Dejvid MekVilijams analiticar Bank Nasional d'Pari.

“Socijalisticka partija nema nameru bilo hinjenu bilo stvarnu da promeni status kvo i to je kljucno, tako da je ono sto u stvari imate opadanje vrednosti duga", dodaje on.

Na sekundarnom trzistu, jugoslovenskim dugom trguje se po ceni od oko 25 centi za dolar. Analiticari kazu da bi cena duga,iako je i sada gotovo potpuno nelikvidan,mogla i dalje padati ukoliko se politicka i ekonomska situacija bude pogorsavala.

Mislim da je veoma izvesno da ce cena duga i dalje padati jer Srbija ulazi u stagflaciju zbog sankcija koje nad njom vise", kaze jedan analiticar.

Analiticari kazu da je ostavka Djunica bila korak dalje u pogorsanju ekonomske perspektive i daljih pregovora sa Londonskim klubom.

“Londonski klub je sada gotovo mrtav, jer je Djunic koji je bio glavni pokretac pregovora sada je van igre"smatra MekVilijams.

“S takvom pozicijom i s obzirom na ono sto se desava na Kosovu, i gotovo potpunim odsustvom bilo kakvih znacajnih ekonomskih mera, bilo kakav sporazum o dugu je nemoguc", kaze on.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /