SAVET UNIVERZITETA U BEOGRADU NIJE SE SASTAJAO OD DECEMBRA PROSLE GODINE

"Zamrznuta" sah pozicija

Clanice BU za sada funkcionisu po uzoru na OOUR, svaki fakultet i institut zivi svoj zivot uz "jednoruku" pomoc iz Rektorata. Druga ruka na univerzitetskom telu, Savet se nece aktivirati sve dok predsednik ne zakaze novu sednicu

"Hram znanja" bez stvarne autonomije:
S jednog od beogradskih fakulteta

Ako bi se sada svodili racuni trinaestomesecnog rada clanova Saveta najstarije i najvece visokoskolske institucije u drzavi, ucinak onih koji su izabrani da vode brigu o ovom "hramu znanja" (sastavljenog od 38 fakulteta i instituta) tesko da bi mogao da dobije prelaznu ocenu. Za proteklo vreme odrzano je svega cetiri sesije, a samo prvi skup protekao je bez nastavaka. Sve ostale sednice licile su na serijske filmove koji se prekidaju u najuzbudljivijem trenutku ili onda kada reziseru ponestane ideja, pa trazi tajmaut za predah i skupljanje energije za nova iznenadjenja. Od poslednjeg susreta predstavnika fakulteta, instituta i vlade u Savetu Beogradskog univerziteta proteklo je vise od dva meseca i pri tome jos nema nagovestaja da ce predsednik ovog tela dr Momcilo Babic, uskoro zakazati nastavak cetvrte sednice, prekinute 16. decembra protestnim odlaskom univerzitetskog dela Saveta.

Sudeci po napisima koji su se u medjuvremenu pojavljivali u stampi, aktivnost onih koji sede u univerzitetskoj vladi, prenela se na novinske stranice, a za to vreme o univerzitetskim clanicama brine samo rektorski kolegijum u okrnjenom sastavu, jer jos nisu izabrani treci prorektor i student-prorektor. Predstavnici fakulteta i instituta oglasili su se pocetkom januara otvorenim pismom kojim su objasnili zasto u Savetu nije moguce voditi konstruktivan dijalog i najavili svoju resenost da vise ne ucestvuju u politici kojom se vredja dostojanstvo akademskih gradjana. Kontraodgovor je stigao u vidu optuzbe predsednika Saveta, da rad ovog tela opstruise manja grupa ljudi koja Savet "koristi za politicko nadmudrivanje, proturanje misljenja i delovanje nekih opozicionih stranaka".

Dvopartijska vladavina

Ovako intonirana izjava predsednika koji u svom dzepu ima clansku kartu vladajuce partije tesko moze da se brani logicnim zakljucivanjem, posto u vladinom delu Saveta sede iskljucivo espeesovci i julovci koji zele da zadrze svoju dvopartijsku vladavinu na univerzitetu i to po svaku cenu. Na stranu da li je teza dr Babica zasnovana na faktima ili ne - mada prokazena grupa univerzitetskih nastavnika tvrdi da ne pripadaju nijednoj opozicionoj politickoj partiji - ali jedino SPS i JUL imaju svoje univerzitetske komitete na Beogradskom univerzitetu. Koji su pri tome najglasniji zagovornici teze o depolitizaciji univerziteta, jer zele da brinu o mentalnom zdravlju studenata, kako bi ih odbranili od negativnih uticaja stranaka sto zele samo vlast i nista vise preko toga.

Osecajuci se, kako kazu, nemocno pred uticajem monolitne glasacke masine, clanovi univerzitetskog dela Saveta obratili su se pre mesec i po dana sefovima poslanickih grupa u srpskom parlamentu s predlogom da i oni iz sopstvenih redova daju delegate za savet. Takodje je inicirano da predstavnike na univerzitetu ubuduce ne bira vlada, vec skupstina, a broj delegata bi u tom slucaju bio proporcionalan strukturi parlamenta. Ova ideja, medjutim, moze da se ostvari tek s promenom postojeceg zakona o univerzitetu, koji je u pripremi, sudeci bar po najavama aktuelnog ministra prosvete.

Savrsena tehnica vladanja

Nema povratnih informacija o tome kako su ovaj predlog docekale opozicione partije, ali u akademskim krugovima ocekivao se rasplet posle objavljivanja imena novog mandatara vlade. Mislilo se, ako tu bude nekih promena, bice ih i u univerzitetskoj "vladi". Kako je predsednik Srbije preksinoc objavio da je novi- stari premijer ponovo Mirko Marjanovic, moglo bi se zakljuciti da nece biti vecih izmena pri pravljenju spiska za "pravu". Po tom rezonu, sadasnji predstavnici vlade u Savetu BU mogu i dalje na miru da odlucuju u ime univerziteta i za njega, jer dosadasnja tehnika je savrseno funkcionisala, a taj princip, kao i tim koji dobija, ne treba menjati. To znaci da ce na BU, kao cuvari drzavno-partijskih interesa i dalje sedeti Dragan Hadzi Antic, dr Milovan Bojic, mr Slobodan Cerovic, dr Branislav Ivkovic, dr Jovan Zebic, dr Nada Popovic Perisic...

Taj sastav ce opstajati, naravno, pod uslovom da se autori novih zakonskih normi o univerzitetu ne odluce na radikalnije korake u menjanju koncepcije vrhovnog upravljackog tela, koje se do sada "mehanicki" pravilo po paritetnom principu - 38 clanova daju predstavnici fakulteta i instituta, a drugu polovinu imenuje vlada, s tim sto se pri (tajnom) glasanju rezultati uvek podudaraju s zeljama i namerama predstavnika vlade. Dok se ne odluci kako ce izgledati novi model uprave na univerzitetu, clanice Beogradskog univerziteta funkcionisu po uzoru na negdasnje OOUR-e, sto znaci da svaki fakultet i institut zivi svoj zivot, uz "jednoruku" pomoc iz Rektorata. Druga ruka na univerzitetskom telu i vaznija (?) poluga vlasti - savet - za sada je blokirana i zamrznuta u dvomesecnoj sah poziciji. Sledeci potez zavisi od predsednika, koji jedini moze da zakaze novu sednicu. On to, za sada iz odredjenih razloga ne zeli da uradi.

O. Nikolic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /