NOVI SAVEZNI PROPISI NEcE POBOLJSATI FINANSIJSKU DISCIPLINU

Djukic: “Duznici i dalje caruju"

“Nigde u svetu nije poznato da stranka prihvati kredit sa visokom kamatom, a potom raspravlja o ceni kapitala" izjavio Djordje Djukic clan Saveta NBJ kritikujuci izmene zakona o parnickom i izvrsnom postupku koji danas usvaka Skupstina SRJ

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o parnicnom i Zakona o izvrsnom postupku koji ce se danas naci na raspravi u Saveznoj skupstini nije pretrpeo bitnije izmene vec je rec samo o pukom redakcijskom prilagodjavanju Ustavu. Savezna vlada je smatrala da nista ne treba menjati. Zakon o parnicnom postupku nije usaglasen sa Zakonom o menicama i zakonom o obligacionim odnosima pa je sudska procedura u izvrsnim postupcima spora i neefikasna. Zbog toga se banke suocavaju sa ozbiljnim problemima i nemogucnoscu naplate duga i kad imaju hipoteku nad imovinom duznika. Kako je kasno za podnosenje amandmana, problem finansijske nediscipline se, samo moze zaostriti", rekao je na jucerasnjoj sednici Odbora za privredni sistem i ekonomsku politiku i Odbora za bankarstvo i finansije Djordje Djukic, clan saveta guvernera Narodne banke Jugoslavije.

Problemi finansijske discipline su, prema recima Djukica u svetu nepoznati pa je cak i Makedonija pojednostavila naplatu duga prodajom vrednosti koja je pod hipotekom na taj nacin sto ne dovzvoljava vestacenje procenjene vrednosti. “Zbog nemogucnosti da naplati dug, banka obracunava visoke kamate i tako uvecava potrazivanja koja postaju cista fikcija. Nema ni govora o smanjenju kamata dok se dugovi ne pocnu vracati. Nigde u svetu nije poznato da stranka prihvati kredit sa odredjenom, visokom kamatom, a da se post festum raspravlja o tome da li je cena kapitala realna", rekao je Djukic.

Slavko Anicic iz “Minela" istakao je da se finansijska nedisciplina sistemski podhranjuje. “Od 20 hiljada predloga stecaj je pokrenut za nesto vise od dve hiljade preduzeca. Direktori dovedu firmu u stecaj, ali ne odgovaraju vec nadju uhlebljenje u drugom preduzecu. Volonteri vode najmanje pet sest stecajeva godinama jer ne zele da preseku granu na kojoj sede", rekao je Antic.

Dragan Petric iz “Agrobanke" naglasio je da je pravni i sudski sistem pun anomalija. “Banke za vece sporove placaju sudsku taksu po 50 hiljada dinara, a kad se donese resenje, ponovo plate toliko. Banke bi bile srecne da mogu od svakog poverioca da naplate samo 50 hiljada dinara. Kada bi to uspele, sve banke bi bile likvidne. Zbog visokih taksi banke izbegavaju da ulaze u sudske postupke koji nisu oroceni jer niko, na zalost, sem Vojislava Seselja ne trazi da se oni okoncaju u odredjenom vremenu", rekao je Petric.

Radomir Biorac iz “Beobanke" naglasio je da je problem naplate dugovora star trideset godina i da je u medjuvremenu postignut napredak u smislu da duznik vise ne odlucuje da li ce se sprovesti izvrsna odluka, ali problemi nastaju kad odluku treba realizovati. Sudije, prema recima Biorca nalaze sto nacina da odluku o hipotekarnom dugu ne sprovedu. “Svi mi koji o tome odlucujemo, vise smo duznici nego poverioci. Osim toga banke kao poverioci bile su suvise posluse kad su davale kredite", istakao je Biorac.

S. Jovicic

Na racunima banaka 366 miliona dinara

Zivan Mirkov, pomocnik generalnog direktora u Zavodu za obracun i placanja kaze da su banke generalno spremne da sprovedu odluku o obavljanju platnog prometa proverom pokrica na racunu banaka. Ukupna obavezna rezerva svih banaka kod N BJ iznosi 931 milion dinara, a na racunima banaka se nalazi jos 366 miliona dinara sto bi trebalo da bude dovoljno za pokrice i velikih naloga koji iznose svega 25 odsto od ukupnog dnevnog platnog prometa koji iznosi 2,5 milijardi dinara, rekao je Mirkov.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995-1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /