sreda, 1. jul 1998.

POSKUPLJENJE BENZINA ODLOZENO DO POSLE ZETVE

Naftni i devizni dileri u istom kosu

Za malo deviza drzava ce dobiti psenicu koju ce moci da izvozi i na taj nacin pokusace da smanji deficit sa kineskim “Sinohemom" za uvoz sirove nafte Naftni derivati nece, kao sto je to najavljivano, poskupeti od danas. Bar tako nas uveravaju u Naftnoj industriji Srbije, komentarisuci da ce se sa novom cenom sacekati dok prodje zetva. O tome da li ce, kao sto se to prica, litar benzina zaista dostici cenu od devet dinara niko ne zeli da komentarise. Od eventualnog poskupljenja tecnih goriva sada je mnogo izvesnija nestasica naftnih derivata. Susa na benzinskim pumpama se iz dobro obavestenih krugova najavljivala jos krajem zime. Usledilo je odobravanje vanrednog uvoza naftnih derivata i stvoren je privid dobre snabdevenosti trzista. Privatnici (vlasnici privatnih benzinskih pumpi) su cak optuzeni da zele da se na lak nacin brzo obogate. I, njima, sem privilegovanim pojedincima, nije odobren uvoz benzina i dizela, tako da su oni nastavili da se dovijaju (?) uvozeci gorivo iz Crne Gore. Naravno, ne placajuci bas sve dazbine drzavi, ni saveznoj ni Srbiji.

Prilikom poslednjeg poskupljenja benzina, na sedam dinara za litar, sverceri oktana su zadovoljno trljali ruke i cenu povecali samo za 50 para, do 5,5 dinara za litar. Vec sredinom juna, medjutim, sa sve vecim problemima u nabavci goriva i naftni dileri se prilagodjavaju situaciji i koriguju cenu litra benzina na sest dinara. Da trziste ne funkcionise normalno videlo se to pojedinih dana i po tome sto se broj dilera drasticno smanjivao, pa ih na uobicajenim mestima nije bilo. Uz to, postala je javna tajna da dileri benzina nisu vise nikakvi sitni sverceri vec samo izvrsioci (krajnji) dobro uhodanog tima ciji je vrh u samoj krosnji vladajuce drzavne garniture. Dakle, oni se ne smeju kriviti ni za kakve vestacke nestasice, jer se snabdevenoscu crnog trzista diriguje iz istih krugova koji ucestvuju i u uvozu sirove nafte i naftnih derivata.

Sagovornici “Nase Borbe" isticu da je i odluka o odlaganju poskupljenja naftnih derivata do posle zetve kreacija istog kruga. U igri je, naime, i sam crni kurs nemacke marke i produkt zetve: psenica. Jer, jasno je da seljaci nisu bas najzadovoljniji otkupnom cenom. O tome da im hlebno zito nece biti odmah isplaceno ne treba ni pricati. Taj scenario je vec uigran ranijih godina.

Zato je lako za pretpostaviti da ce drzava intervenisati i dalje i smiriti trenutni skok nemacke marke. Vestacki naravno, sto vec i pocinje, povlacenjem dinara iz opticaja. Ova igra ce se nastaviti sve dok seljaci ne predaju psenicu za otkup a potom, kada pocnu da dobijaju prve rate isplate nemacka marka na crnom trzistu ce “zagonetno" poskupeti. Iako je ovo repriza ranijih godina naivnih uvek ima pa ne treba sumnjati da ce i ovog puta svi pozuriti da marku kupe dok je jeftinija, pre devalvacije, o kojoj se vec serviraju price.

Naravno, nemacke marke ce na crno trziste izbaciti drzava, odnosno za to odredjene banke, a ne nekakvi privatni dileri (mada ce se mnogi u ovoj raboti dobro ovajditi i licno). Rezultat je jasan. Za malo deviza drzava je dobila psenicu koju ce moci da izvozi. I na taj nacin da pokusa da smanji deficit sa kineskim “Sinohemom" za uvoz sirove nafte. Ili, da negde kupi “crno zlato". Ako se prica iz ranijih godina ponovi u potpunosti bice izvezeno kvalitetno zito a za prehranu domaceg zivlja ce se uvoziti manje kvalitetno. Ali, to ce zavisiti od cene ovog artikla na svetskoj pijaci.

Zanimljivo je da je cena sirove nafte ove godine izuzetno povoljna. To se na zvanicnim naftaskim forumima stalno ponavljalo ali, izgleda da odluku o tome da li ce se uvoziti sirova nafta ili gotovi derivati ne donose ljudi koji ekonomskom logikom mogu da razluce kako bi bolje prisli (i drzava i oni licno) da su uvozili sirovu naftu.

Za obicnog vozaca, koji se u naftnu politiku drzave malo razume sva ova tematika je manje bitna. Njemu, u svakom slucaju, uskoro sleduje poskupljenje naftnih derivata. Ako to bude izvedeno u skladu sa kotiranjem marke na crnom trzistu litar benzina ce opet kostati oko jednu DEM, odnosno, prividno i nece poskupeti. I, svi koji to mogu da plate bice zadovoljni. Samo da benzina bude.

J.Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /