cetvrtak, 2. jul 1998.

BENZIN JOS NIJE POSKUPEO

Gorivo stize iz Crne Gore

Na drzavnim benzinskim pumpama i dalje stare cene benzina i uznemireni vozaci, koji tankuju rezervoare do vrha, a u carsiji sve kontroverznije price o tome da ce naftni derivati poskupeti. Juce su, cak, krenule price o tome da je benzin vec poskupeo.

U opticaju je i dalje cifra od devet dinara za litar benzina u Srbiji. Jedini koje bi ovaj skok mogao obradovati su penzioneri, koji se nadaju da ce na taj nacin drzava popuniti fond za isplatu penzija.

Zvanicne informacije o tome da li ce korekcije cena benzina i dizela uopste biti, po obicaju, i dalje nema. To, naravno, ne znaci da poskupljenja nece biti. Tesko je, samo, prognozirati kada ce uslediti. Potrebno je, ipak, da se pre toga nadlezni dogovore hoce li dodatna dva dinara biti rasporedjena, u celini, van NIS, ili ce bar deo povecanja priliva zbog poskupljenja ici i za domacu drzavnu naftnu kompaniju.

U Crnoj Gori, medjutim, cena je i dalje pet dinara za litar, i nema najava korekcije. To, naravno, ne znaci da je prometnici naftnih derivata iz ove federalne jedinice ne prizeljkuju. Minus u poslovanju na svom trzistu oni, ipak, nadomestaju, ali u komsiluku, prodajuci gorivo prometnicima iz Srbije. Oni koji ne uspevaju benzin i dizel za svoje pumpe da obezbede od Naftne industrije Srbije snalaze se tako sto gorivo kupuju od kolega - privatnika, iz Crne Gore.

Litar benzina velikoprometnici iz Crne Gore prodaju po ceni od 65 pfeniga a dizela od 54 do 56 pfeniga. Ako se uzme da je vrenost 1 DEM sedam dinara ispada da je nabavna cena benzina 4,55 dinara a dizela 3,85 dinara po litru. Naravno, ne treba napominjati da se dobar deo ovih transakcija obavlja mimo zvanicnih finansijskih tokova, sto se, uostalom, vidi i iz cinjenice da je cena u DEM. A to nadalje znaci da se onima koji gorivo obezbede po ovoj ceni, a ne proknjize promet, sasvim lepo isplati da benzin prodaju po sest dinara za litar - ako ga “valjaju" “na crno" (iz kanistera), odnosno po sedam na pumpama.

U naftaskim krugovima se istice da je trenutno bolja snabdevenost gorivom na benzinskim pumpama “Beopetrola" nego na pumpama NIS (“Jugopetrola" i “Naftagas prometa"). “Beopetrol" je, jednostavno, gorivo kupio iz usluzne prerade u rafinerijama NIS, od “Luk ojla" i “Inexa". Uz to je i uvezao odredjenu kolicinu sirove nafte.

Uvoz preko NIS trenutno bas ne funkcionise najbolje, mada iz ovog javnog preduzeca najavljuju da ce do septembra u luku Omisalj, pa potom Jadranskim naftovodom, do Panceva, stici cetiri tankera sa sirovom naftom.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /