cetvrtak, 2. jul 1998.

SKUPSTINA GRADA NISA ZAHTEVA OD REPUBLICKE VLADE DA HITNO DEFINISE MERE ZA EKONOMSKI SPAS SRBIJE

Lepe price o teskom zivotu

Nis. - Skupstina grada Nisa je na jucerasnjem zasedanju donela odluku da “u ime 300 hiljada gradjana" zahteva od vlade Republike Srbije da “hitno definise i saopsti mere za ekonomski spas Srbije".

“Skupstina grada ima pravo da u ime svojih gradjana od republicke, a delimicno i od savezne vlade zahteva ovakve ekonomske mere.To nije politicki vec realan zahtev posto je obaveza vlade da stvori ambijent za privredni zivot i ona bi trebalo da radi svoj posao.Do sada smo od nje dobijali samo velike price o privatizaciji i privrednom rastu, a sa druge strane smo svedoci realno manjih plata,poskupljenja potrosacke korpe,velikog pada zivotnog standarda, nestasice goriva",rekao je predlagac ovog zakljucka gradonacelnik Zoran Zivkovic.

Odbornici iz koalcije “Zajedno" su na ovoj sednici, koju su napustili svi odbornici SPS, jer nije usvojeno nekoliko njihovih predloga,takodje su usvojili ocene da je privredna situacija u Nisu “izuzetno teska" uprkos tome sto grad “cini sve da olaksa polozaj svih privrednih subjekata" preko kompenzacija dugova, izdvajanja iz gradskog budzeta, nenaplacivanja nekih gradskih troskova i nalazenja poslova za pojedina preduzeca.

Predsednik gradske vlade Branislav Jovanovic je rekao da je u prvom kvartalu ove godine izvozni deficit ostvaren u svim oblastima osim u poljoprivredi,zbog cega su u devet industrijskih grana porasle zalihe, a narocito zalihe elektricnih aparata i masina (35,4 odsto), duvana (21,8 odsto) i pica (12,7 odsto).Prema njegovim recima,broj blokiranih ziro racuna u prvom kvaratalu ove godine je imalo 2.569 pravnih lica, sto je 41,3 odsto vise nego u istom periodu prosle godine.

Prema podacima Sekretarijata za privredu, proslogodisnji fizicki obim proizvodnje nizi je nego predhodne godine,u spoljno-trgovinskoj razmeni ostvaren je negativan saldo, a nedostatak obrtnih sredstava je veoma ozbiljan problem vecine preduzeca.Tokom prosle godine rashodi su bili veci od prihoda u svim oblastima privrede, osim u oblasti saobracaja i veza, trgovine i finansijskih usluga.

Prema podacima ovog sekretarijata,tokom prosle godine prosecna mesecna neto zarada u Nisu iznosila je samo 667 dinara,a da je najmanja prosecna zarada u privredi ostvarena u oblasti trgovine (372 dinara).Prosecna neto zarada zaposlenih na nivou Republike za proslu godinu bila je 20 osto veca nego ovakva zarada u Nisu i iznosila je 803 dinara po zaposlenom.

Z. Miladinovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /